Logistyka obejmuje planowanie, realizowanie i nadzorowanie przepływu różnego rodzaju towarów z miejsca produkcji do punktu sprzedaży. Zadaniem logistyka jest więc skutecznie zarządzanie wspomnianym przepływem produktów, surowców i materiałów, a także koordynowanie łańcucha dostaw, aby cały proces przebiegał możliwie najsprawniej. W poniższym artykule przedstawiamy dokładną charakterystykę zawodu logistyka. Chcesz wiedzieć, ile zarabia logistyk i co robi logistyk? W takim razie zapraszamy do lektury.
Logistyk – spis treści:
- Logistyka co to?
- Logistyk co robi?
- Logistyk – zarobki
- Gdzie można pracować po logistyce?
- Często zadawane pytania:
Logistyka co to?
Logistyka jest procesem planowania i zarządzania całym łańcuchem dostaw oraz przepływem produktów. Zajmuje się także kontrolą zapasów i procesów zaopatrzeniowych przy jednoczesny przewidywaniu popytu i sprawnej realizacji zamówień. To niezwykle ważny element rynku dotyczący zarówno wielkich koncernów i korporacji, jak i małych przedsiębiorstw. W logistyce kluczowe jest szybkie podejmowanie decyzji przynoszących duże korzyści przy minimalizacji strat. Choć mylona jest często z transportem lub spedycją, warto wiedzieć, że stanowią one jedynie części składowe całego procesu – logistyka jest znacznie szerszym pojęciem.
Logistyk co robi?
Logistyk kto to? Najogólniej mówiąc, jest to osoba zatrudniona w firmie z branży logistycznej. Spoczywa na nim szeroki zakres obowiązków, do których należą:
- dbanie o planowanie i zarządzanie przepływem surowców;
- nadzorowanie stanów magazynowych;
- kontrolowanie oznaczania i identyfikacji produkowanych towarów;
- pilnowanie kosztów po stronie firmy;
- nadzorowanie procesu reklamacji;
- kontakt z klientami;
- realizacja bieżących zamówień;
- prognozowanie popytu.
Konkretne zadania zależą od firmy, w której podejmiesz zatrudnienie. Jednak niewątpliwie jest to bardzo odpowiedzialny zawód, dlatego, aby efektywnie go wykonywać – warto zdobyć odpowiednie wykształcenie.
Logistyka praca – jakie wykształcenie warto zdobyć?
Praca logistyka nie wymaga tak naprawdę specjalnych uprawnień, ale jedno jest pewne – trzeba znać się na rzeczy. Dlatego zawodu nauczysz się w technikum lub na studiach. Dowiedz się więcej o możliwych drogach edukacji i wybierz korzystną dla siebie.
Technikum logistyczne
Swoją ścieżkę kariery warto dokładnie zaplanować. Dobrą opcją jest wybór technikum logistycznego zamiast liceum. Dzięki temu nie tylko zostaniesz przygotowany do matury, jak Twoi koledzy z ogólniaka, ale dodatkowo zdobędziesz tytuł zawodowy technika logistyka. Szkoła średnia o takim profilu umożliwi Ci zdobycie wiedzy pozwalającej na podjęcie zatrudnienia zaraz po jej ukończeniu.
Sprawdź też, jak stworzyć CV dla ucznia, które pomoże Ci zdobyć zatrudnienie!
Czego nauczy się przyszły technik logistyk? Plan lekcji poza ogólnymi przedmiotami, będzie obejmował także przedmioty zawodowe, takie jak:
- podstawy logistyki;
- zarządzanie zapasami i magazynem;
- organizacja produkcji i dystrybucji;
- transport w logistyce;
- język angielski zawodowy.
Oraz zajęcia praktyczne:
- organizowanie procesów transportowych;
- przyjmowanie i wydawanie zapasów;
- dokumentowanie realizacji procesów transportowych.
Program nauczania uwzględnia także praktyki zawodowe.
Technik logistyk – czy warto? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zapewne wiesz, że ta opcja wydłuża Twoja edukację w szkole średniej o rok, ale biorąc pod uwagę ilość zdobytej wiedzy branżowej w tym czasie – wydaje się korzystnym rozwiązaniem. Poza tym naukę w technikum kończą egzaminy. Po ich zdaniu zdobędziesz dwie kwalifikacje zawodowe:
- SPL.01 Obsługa magazynów
- SPL.04 Organizacja transportu
Logistyka technikum – sprawdź swoje możliwości
Przedstawiamy Ci listę popularnych szkół logistycznych w Polsce:
- Zespół Szkół Nr 1 w Krakowie;
- Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 w Warszawie;
- Zespół Szkół Logistycznych – Technikum Nr 12 we Wrocławiu;
- Technikum Administracyjno – Usługowe w Łodzi;
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 6 w Poznaniu.
Istotne jest, abyś podczas wyboru placówki, zwrócił uwagę na opinie i jakość nauczania. W podjęciu ostatecznej decyzji może Ci pomóc ranking szkół tworzony corocznie przez miesięcznik edukacyjny Perspektywy.
Wiele osób po technikum logistycznym decyduje się także na studia logistyczne, co stwarza jeszcze większe możliwości rozwoju.
Studia logistyczne – co to i dlaczego warto?
Logistyka jest niewątpliwie chętnie wybieranym kierunkiem studiów w Polsce. Umożliwia zdobycie tytułu licencjata, inżyniera i magistra. Możesz wybrać:
- studia logistyczne I stopnia – licencjackie lub inżynierskie (trwają 3,5 roku);
- studia logistyczne II stopnia – magisterskie (trwają 1,5 roku i możesz je rozpocząć dopiero po ukończeniu studiów pierwszego stopnia).
Każdy z tych rodzajów studiów oferuje inne specjalizacje, wśród których, wyróżnia się między innymi:
- logistykę międzynarodową;
- logistykę i technologię transportu;
- logistykę w gospodarce żywnościowej;
- ekonomię transportu i logistyki;
- finanse i rachunkowość przedsiębiorstw logistycznych;
- inżynierię systemów logistycznych.
Oferta jest naprawdę szeroka i zróżnicowana, wszystko zależy od programu uczelni, którą wybierzesz. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich, oferujące kierunek Logistyka.
- Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu;
- Politechnika Poznańska;
- Politechnika Łódzka;
- Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
- Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu;
- Politechnika w Rzeszowie;
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
- Politechnika Śląska.
Polecamy zajrzeć również do artykułu: Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Co po logistyce?
Ukończenie studiów daje szersze możliwości, ponieważ pozwala na zdobycie szczegółowej i bardziej ogólnej wiedzy związanej np. z prawem przewozowym, gospodarczym i cywilnym, marketingiem, transportem oraz mikroekonomią. Posiadanie wyższego wykształcenia zdecydowanie ułatwia znalezienie zatrudnienia, szczególnie na wyższych i lepiej płatnych stanowiskach (specjalista ds. logistyki, kierownik logistyki) w dużych firmach.
Stwórz profesjonalne CV logistyka
Logistyk – zarobki
Ile zarabia logistyk po studiach? A ile zarabia logistyk po technikum? Wszystko zależy od obowiązków na danym stanowisku oraz od wielkości firmy. Znacznie lepiej zarabia się w dużych przedsiębiorstwach, gdzie logistycy analizują koszty lub negocjują warunki współpracy z dostawcami. Nie da się ukryć, że od takich kandydatów wymaga się także większego doświadczenia i bardziej rozległej wiedzy.
Najlepiej płatne zawody w Polsce – sprawdź, czy zawód logistyk też jest na tej liście
Jak kształtują się zarobki logistyka na wyższych szczeblach?
Mediana zarobków na wyższych stanowiskach w branży logistycznej według portalu wynagrodzenia.pl kształtuje się następująco:
Stanowisko | Zarobki brutto | Zarobki netto |
Dyrektor ds. logistyki | 18 590 PLN | 13 003 PLN |
Kierownik ds. logistyki | 10 640 PLN | 7 583 PLN |
Specjalista ds. logistyki | 6 360 PLN | 4 665 PLN |
Asystent ds. logistyki | 5 110 PLN | 3 814 PLN |
Technik logistyk – zarobki
Aby jednak dojść do tego szczebla, trzeba od czegoś zacząć, czyli od pracy na niższych stanowiskach, jako:
- koordynator ds. logistyki;
- pracownik ds. logistyki;
- pracownik działu logistyki.
Nazwa stanowiska dla osoby wykonującej ten sam zakres obowiązków może być różna w zależności od firmy. Technik logistyk powinien zacząć poszukiwania pracy właśnie na tego typu posadach.
Ile zarabia technik logistyk? Wynagrodzenie początkujących logistyków to ok. 4 800 zł brutto.
Coraz częściej praca w logistyce wymaga znajomości języka angielskiego, dlatego jeśli Twój poziom języka angielskiego nie jest zadowalający – zadbaj o kursy doszkalające.
Gdzie można pracować po logistyce?
Wybór miejsc zatrudnienia w branży logistycznej jest naprawdę szeroki. Możesz pracować w firmach transportowych, spedycyjnych, komunikacyjnych, centrach usług logistycznych, sklepach internetowych, firmach z branży kosmetycznej, FMCG, IT czy chemicznej oraz w przedsiębiorstwach powiązanych z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka).
Istnieją też zawody z innych obszarów, ale ściśle powiązanych z logistyką (produkcja, transport, dystrybucja, logistyka magazynowa). W zakładach tego typu można spróbować swoich sił jako spedytor, magazynier, planista ds. zaopatrzenia lub kierowca zawodowy.
Zobacz, jak napisać CV dla kierowcy
Praca logistyk – jak znaleźć pracę?
Praca po logistyce nie jest trudna do zdobycia. Wystarczy zajrzeć na popularne serwisy z ofertami, takie jak: Gratka, Pracuj.pl, Indeed, Jooble, InfoPraca czy Olx. W ogłoszeniach znajdziesz zakres obowiązków, wymagania, benefity, które oferuje firma, a także stawkę wynagrodzenia. Aby skrócić czas poszukiwania zatrudnienia – aplikuj na te oferty, które odpowiadają Twoim kompetencjom.
Oferty pracy logistyka znajdziesz też bezpośrednio na stronach internetowych firm, w których chciałbyś pracować. Szczególnie duże przedsiębiorstwa często prowadzą rekrutacje. Pamiętaj jednak, aby szukać w odpowiednich miejscach. Przykładowo Biedronka to nazwa sieci sklepów, której właścicielem jest firma Jeronimo Martins Polska S.A. i to właśnie na www tej firmy znajdziesz aktualne informacje o naborze do pracy logistyka.
Logistyka – czy warto?
Logistyka z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na usługi związane z transportem, będzie się stale rozwijać. Co oznacza, że odczujemy brak specjalistów z tej oraz pokrewnych branż. Taki deficyt skutkuje zwykle większymi możliwościami zatrudnienia i wyższymi zarobkami. Logistyk to także zawód dla ambitnych, które chętnie się rozwijają i podnoszą swoje kwalifikacje. Dodatkowo jest to sektor dający stabilne zatrudnienie i nie zawsze wymaga ukończenia studiów wyższych.
Praca po logistyce – profesjonalne dokumenty aplikacyjne
Znalazłeś interesującą Cię ofertę? Nie pozostaje nic innego, jak wysłać swoją aplikację. Musisz wiedzieć, że zainteresowanie pracą w logistyce jest spore, dlatego już na wstępie musisz się czymś wyróżnić. Nic tak nie przyciąga uwagi rekruterów, jak nowoczesne CV przygotowane zgodnie z aktualnymi wymogami rekrutacyjnymi. Chcesz zdobyć jeszcze większą przychylność? Przygotuj dodatkowo list motywacyjny, który pokaże, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.
Skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek:
- Dopasuj dokumenty aplikacyjne do oferty pracy. Zapoznaj się dokładnie z wymaganiami pracodawcy i jako pierwsze zawrzyj te, które spełniasz. Zdecydowanie unikaj wysyłania tego samego życiorysu w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia. Żebyś otrzymał zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca musi odnieść wrażenie, że jesteś właśnie tym kandydatem, którego szuka.
- Na początku życiorysu dodaj podsumowanie zawodowe, które skutecznie przyciąga uwagę rekruterów. Te kilka krótkich, aczkolwiek treściwych zdań może ich do Ciebie przekonać. Naprawdę warto o nim pamiętać.
- Im więcej konkretnych informacji zamieścisz, tym lepiej. Przedstawiając czytelne i jasne dane, specjalistyczne słownictwo, liczby i procenty – pokazujesz swoją rzetelność i stajesz się wiarygodny w oczach osób przeglądających Twoją kandydaturę.
- Pamiętaj o niezbędnych informacjach. W każdym CV muszą znaleźć się dane personalne, doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie oraz klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Mile widziane jest zdjęcie, a także dodatkowe sekcje np. z zainteresowaniami lub ukończonymi kursami.
- Tworząc list motywacyjny, nie kopiuj treści CV. Raczej postaraj się rozwinąć kluczowe informacje zawarte w życiorysie. Zastanów się, co zyska pracodawca, zatrudniając właśnie Ciebie i przedstaw mu najważniejsze korzyści dla firmy.
Chcesz szybko i bez żadnych komplikacji stworzyć w pełni profesjonalny życiorys? Wybierz nasz kreator CV!
Często zadawane pytania:
Co to jest logistyka i czym się zajmuje?
Logistyka to jedna z biznesowych branż dotycząca zarządzania łańcuchem dostaw. Swoim zasięgiem obejmuje szeroki zakres czynności dotyczących planowania, a następnie realizowania i kontrolowania przepływu towarów z jednego punktu do drugiego. Nad prawidłowym przebiegiem procesów w logistyce czuwa logistyk.
Jakie są zawody po logistyce?
Logistyka daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Swoją karierę możesz zacząć od pracownika działu logistyki i piąć się po szczeblach kariery aż do uzyskania tytułu dyrektora. Inną opcją jest podjęcie zatrudnienia w obszarach ściśle powiązanych z logistyką na stanowisku magazyniera lub kierowcy zawodowego.
Logistyk – czym się zajmuje?
Głównym zadaniem logistyka w jego codziennej pracy jest odpowiednie zarządzanie przepływem surowców. Zwykle dba on o to, aby towary nie zalegały w magazynach i na czas docierały do miejsca docelowego. To odpowiedzialna praca, często polegająca na pilnowaniu kosztów lub negocjowaniu warunków współpracy z dostawcami.
Technik logistyk – co to?
Technik logistyk to tytuł, który otrzymasz po ukończeniu technikum logistycznego i zaliczeniu wszystkich egzaminów.
Co można robić po logistyce?
Możliwości zatrudnienia w logistyce jest naprawdę wiele. Możesz pracować we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach z branży TSL (transport, spedycja, logistyka) oraz bezpośrednio z nią związanych.
Po więcej porad zapraszamy do naszych pozostałych artykułów:
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Pokolenie Z – Kim są i co ich charakteryzuje?
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Jak napisać podanie o pracę?
Zwroty grzecznościowe w mailu
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
CV copywriter – Praca copywritera, kim jest copywriter
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?
Jak stworzyć profesjonalne CV dla elektryka?
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Program do pisania CV