studia humanistyczne

Studia humanistyczne to obszar akademicki koncentrujący się na dyscyplinach związanych z kulturą, sztuką, językiem, literaturą, historią i filozofią. Kierunki studiów humanistycznych zajmują się aspektami ludzkiej działalności i doświadczeń. Decydując się na humanistyczny kierunek zgłębisz szeroki zakres nauk społecznych. Głównym obiektem zainteresowania tych dziedzin jest człowiek oraz jego twórczość. 

Myślisz o studiach humanistycznych? To artykuł dla Ciebie: Kim jest humanista? Jak poradzić sobie na rynku pracy po kierunku humanistycznym?

Studia humanistyczne – dowiedz się więcej:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Studia humanistyczne – dla kogo?

Humanistyczne kierunki studiów są często wybierane przez osoby, które interesują się złożonością ludzkiego doświadczenia. W końcu humanizm to nurt filozoficzny skupiony na człowieku, jego potrzebach, szczęściu i rozwoju. Jeśli pasjonujesz się historią, kulturą i sztuką, a do tego sprawnie posługujesz się językiem polskim, zdecydowanie możesz wybrać kierunek humanistyczny. Przemyśl to również, jeżeli pragniesz rozwijać umiejętności myślenia krytycznego i analizy, które są uniwersalne i przydatne w wielu środowiskach zawodowych.

Studia humanistyczne – ile trwają? W jakich trybach można studiować?

Studia humanistyczne to studia:

  • licencjackie (pierwszego stopnia), które trwają 3 lata
  • magisterskie (drugiego stopnia), które trwają 2 lata
  • jednolite magisterskie, które najczęściej trwają 5 lat
  • studia doktoranckie (trzeciego stopnia), które trwają zazwyczaj 4 lata

Studia humanistyczne można podjąć w trybie:

  • stacjonarnym (czyli dziennym)
  • niestacjonarnym (czyli zaocznym lub wieczorowym)
  • online (czyli zdalnie)

Kierunki humanistyczne studia – co obejmują?

Kierunki studiów humanistyczne obejmują wiele dziedzin. Spośród nich znajdziesz takie, które skupiają się na:

  • kulturze,
  • historii,
  • języku,
  • mediach,
  • społeczeństwie.
kierunki humanistyczne studia
kierunki humanistyczne

Studia humanistyczne – czego się nauczysz?

Kierunki studiów humanistyczne zazwyczaj kładą nacisk na rozwój umiejętności takich jak: 

  • krytyczne myślenie, 
  • analiza tekstu, 
  • argumentacja, 
  • pisanie, 
  • swobodna komunikacja.

Studia dla humanisty dają nie tylko ogrom wiedzy, zdobędziesz na nich również cenne umiejętności interpersonalne. Są one ważne zarówno w kontekście akademickim, jak i zawodowym.

Jakie są popularne kierunki humanistyczne?

Oto przykłady niektórych z popularnych kierunków humanistycznych, dostępnych na wielu uczelniach:

  • filologia polska, 
  • historia,
  • filozofia,
  • socjologia,
  • psychologia.

Interesujące studia dla humanisty to również teologia. Absolwenci mogą podjąć pracę jako nauczyciele religii, dziennikarze mediów religijnych, katecheci. Ciekawą opcją jest też archeologia, która skupia się na dziejach człowieka, badaniu i odtwarzaniu przeszłości. 

Humanistyczne kierunki studiów z przyszłością

Oto przykładowe kierunki humanistyczne, które mogą oferować dobre perspektywy zawodowe w obecnych i przyszłych warunkach rynkowych.

  • Prawo – zalicza się do najbardziej przyszłościowych kierunków. Takie studia dla humanisty wiążą się z prestiżem oraz ogromnymi możliwościami. Najlepsi adwokaci, komornicy i sędziowie osiągają bardzo wysokie zarobki. 
  • Psychologia – obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na psychiczny dobrostan. Rośnie także świadomość społeczna dotycząca chorób i zaburzeń. Pacjenci traktują psychoterapię jako ścieżkę do osiągnięcia harmonii i wewnętrznego spokoju. 
  • Filologia polska – posiadając zdolność do tworzenia treści, którą szlifują kierunki humanistyczne, zyskasz szansę na zatrudnienie na przykład w mediach. Jest to szczególnie ważne w dobie obecnej cyfryzacji. 

Naturalnie, to tylko kilka przykładów, ponieważ inne kierunki humanistyczne również dają ogromne możliwości. 

humanistyczne kierunki studiów

Studia humanistyczne – kierunki związane ze sztuką

Obiecujące kierunki humanistyczne dla artystów otwierają im możliwość kontynuowania nauki przedmiotów, które odpowiadają ich największym pasjom. Jeśli marzysz, aby zostać aktorem, malarzem, muzykiem czy grafikiem komputerowym, zdecyduj się na odpowiednie studia humanistyczne. Zdobędziesz szansę, by wyrazić swoją osobowość i pochwalić się zdolnościami. Będziesz także szlifować talenty, które posiadasz. 

Humanistyka – kierunek dla nauczycieli

Specjaliści w dziedzinie edukacji, nauczania języków obcych czy specjalnych potrzeb edukacyjnych stale są bardzo potrzebni. Osoby, które studiują kierunki humanistyczne mogą wybrać tę ścieżkę zawodową. Zostanie nauczycielem wymaga określonego wykształcenia, przygotowania pedagogicznego i spełnienia formalnych wymogów. Chcesz dowiedzieć się jak zostać nauczycielem? Musisz mieć wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, lub ukończyć zakład kształcenia nauczycieli. Każdy, kto pracuje w tym zawodzie musi przestrzegać podstawowych zasad moralnych i spełniać warunki zdrowotne, które są niezbędne do jego wykonywania. 

Zobacz przykładowe CV nauczyciela!

Jaki kierunek humanistyczny dla nauczycieli?

Dla nauczycieli szkół podstawowych i zawodowych jest to zazwyczaj licencjat lub inżynier w dziedzinie związanej z przedmiotem, który chcesz nauczać. W pozostałych przypadkach najczęściej wymagany będzie tytuł magistra. Z kolei dla nauczycieli przedszkoli lub wczesnej edukacji, wymagane mogą być specjalistyczne studia humanistyczne z zakresu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Studia humanistyczne dziennikarstwo i komunikacja społeczna – perspektywy

Chcesz zdobyć doświadczenie w mediach? Marzysz o uczestniczeniu w wielu ciekawych projektach? Te studia humanistyczne będą Ci odpowiadać. Taki kierunek humanistyczny może obejmować kilka specjalizacji.

  • Kreowanie wizerunku: studenci uczą się, jak zarządzać wizerunkiem osób, firm i instytucji. Zdobywają praktyczną wiedzę o prowadzeniu skutecznych działań w mediach. 
  • Public Relations: zdolności humanistyczne przydadzą się tutaj do planowania i przeprowadzania kampanii medialnych.
  • Komunikacja marketingowa w mediach cyfrowych: jest związana z tworzeniem materiałów internetowych, które przyciągną odbiorcę. 

To może Cię zainteresować: Praca w mediach – jak dostać? Ile zarabia dziennikarz? 

studia humanistyczne międzykulturowe

Studia humanistyczne międzykulturowe i językowe

Studia humanistyczne – kierunki filologiczne trwają zazwyczaj trzy lata (studia pierwszego stopnia) i dwa lata (studia drugiego stopnia). Studia humanistyczne filologiczne oferują wszechstronne wykształcenie, koncentrując się na zaawansowanej znajomości wybranego języka, jego literatury, historii i kultury. Pozwalają na rozwój umiejętności analizy tekstowej, komunikacji międzykulturowej oraz zrozumienia teorii i metodologii językoznawczych. Studenci, którzy zdecydowali się na ten humanistyczny kierunek studiów mogą nauczyć się tłumaczenia, zdobyć praktyczne umiejętności językowe oraz rozwijać kompetencje badawcze. 

Studia humanistyczne – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów jest ważnym krokiem w kształtowaniu przyszłej ścieżki zawodowej i osobistego rozwoju. Zdecyduj się zatem na takie kierunki humanistyczne, które odpowiadają aktualnym trendom na rynku pracy. Weź pod uwagę także swoje zainteresowania, aby nauka była dla Ciebie również przyjemnością. Jeżeli posiadasz zdolności humanistyczne zgłębianie wiedzy nie powinno sprawiać Ci większych problemów. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz też:

Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? [kilka słów o sobie przykłady]
Czy podawać stan cywilny w CV?
Jak napisać CV na praktyki / CV na staż?
Workation – co to? Czy workation to bardziej wakacje czy praca?
Krótkie okresy pracy w CV – czy częsta zmiana pracy może być zaletą?
Praca w bibliotece – jak zostać bibliotekarzem? Ile wynoszą zarobki bibliotekarzy?
Digital marketing  – co to? Co warto wiedzieć o marketingu cyfrowym?
Data urodzenia w CV – czy podawać datę urodzenia w CV?
Jak stworzyć profesjonalne CV logopedy? 
Staż a praktyki – jak uzupełnić dziennik praktyk?
Grywalizacja – co to jest i gdzie może być wykorzystywana?
CV studenta – jak napisać CV dla studenta?
Resume – co oznacza po polsku? Czym różni się od CV?