data urodzenia w CV

Tworzysz swoje pierwsze CV? A może po prostu planujesz zaktualizować dotychczasowe doświadczenie zawodowe? Zastanawiasz się, czy w CV podawać datę urodzenia? Czy istnieje jakieś ryzyko związane z upublicznieniem tej informacji? Czy dla pracodawców Twój wiek ma znaczenie? Przeczytaj nasz artykuł – spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości na temat umieszczania daty urodzenia w CV.

Data urodzenia w CV – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy w CV powinna być data urodzenia?

Jeśli chodzi o ogólne wytyczne, nie ma konieczności wskazywania daty urodzenia w Twoim CV – jest to opcjonalne – brak takiej informacji nie wykluczy Cię z procesu rekrutacji.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre organizacje mogą wymagać daty urodzenia w CV w celu weryfikacji Twojego wieku lub prawa pracy. Taka konieczność może wynikać z art. 221§ 1 k.p zgodnie, z którym pracodawca ma prawo zażądać od Ciebie uwzględnienia danych personalnych obejmujących:

 • imię (imiona) i nazwiska;
 • imiona rodziców;
 • datę urodzenia;
 • miejsce zamieszkania (lub adres do korespondencji);
 • wykształcenie;
 • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

W takim przypadku, jeśli zdecydujesz się nie wpisać tej informacji – pracodawca może poprosić Cię o uzupełnienie CV lub dostarczenie jej w potencjalnym procesie rekrutacyjnym. 

Z drugiej strony zgodnie z art. 183a k.p. jeśli chcesz uniknąć ewentualnej dyskryminacji na podstawie wieku, warto zastanowić się, czy ujawnienie tej informacji jest konieczne. Przepisy antydyskryminacyjne nakazują równe traktowanie w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, awansów, warunków zatrudnienia czy szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Pracodawca nie ma prawa do oceny pracowników na podstawie ich wieku. Zdjęcie w CV także nie jest konieczne – sam decydujesz czy chcesz je umieścić.

Czy w CV podaje się datę urodzenia? Jakie są korzyści i ryzyka związane z umieszczeniem daty urodzenia w CV?

Czy data urodzenia w CV może mieć wpływ na to, czy otrzymasz pracę? Twój wiek nie powinien mieć żadnego znaczenia – najważniejsze są przecież kompetencje miękkie i twarde, kwalifikacje, wiedza i doświadczenie. Sytuacje są jednak różne, dlatego sprawdź potencjalne korzyści i zagrożenia z tym związane.

Data urodzenia w CV – korzyści:

 • Jeśli poszukujesz pracy w branży, która preferuje młodszych lub starszych pracowników, umieszczenie daty urodzenia w CV może działać na Twoją korzyść.
 • Spełnienie wymagań wiekowych – w niektórych branżach, takich jak praca barmana istnieją minimalne wymagania wiekowe, a data urodzenia w CV potwierdzi, że je spełniasz.
 • Data urodzenia w CV pomaga wyjaśnić różnice w doświadczeniu zawodowym.

CV data urodzenia – ryzyko:

 • Możesz być narażony na dyskryminację ze względu na wiek – mimo że dyskryminacja ze względu na wiek jest nielegalna w wielu krajach, niektórzy rekruterzy mogą mieć nieświadome uprzedzenia w stosunku do osób w określonym wieku. Na przykład, mogą uważać, że starsi pracownicy nie są tak elastyczni lub nie są tak obeznani z nowymi technologiami jak młodsi. Z drugiej strony, młodsi kandydaci mogą być postrzegani jako mniej doświadczeni lub mniej stabilni.
 • Ważniejsze kwestie, takie jak kwalifikacje zawodowe i doświadczenie, mogą zostać pominięte lub przesłonięte przez Twoją datę urodzenia.
CV data urodzenia

Data urodzenia CV – dlaczego lepiej jej nie podawać?

Jak pisaliśmy wyżej, wiek w CV nie powinien mieć znaczenia w procesie rekrutacyjnym, ale nie da się ukryć, że np. do prac fizycznych mile widziane są osoby młode, pełne energii i w dobrej kondycji.

Może się wydawać, że młody wiek to zdecydowany atut. Tacy pracownicy są zaangażowani, ambitni i nadążają za zmianami. Z drugiej strony pojawia się brak doświadczenia, bardziej roszczeniowa postawa, mniejsze związanie z firmą i wymaganie work-life-balance.

Co zrobić, jeśli pracodawca wymaga daty urodzenia w CV? Czy w CV trzeba podać datę urodzenia?

Jeśli pracodawca wyraźnie zaznaczył, że wymaga daty urodzenia w CV –  powinieneś uwzględnić tę informację. Raczej nie musisz się martwić o potencjalną dyskryminację na podstawie wieku – nie jest to polityka godna zaufania i może narazić HR na poważne problemy prawne. 

Daty w CV – jak chronić swoją prywatność w procesie rekrutacyjnym?

Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące umieszczenia daty urodzenia w swoim CV, jest jeszcze kilka innych sposobów, aby chronić swoją prywatność na etapie rekrutacji:

 • Po prostu nie podawaj daty urodzenia w CV – ta informacja nie jest wymagana, a więc jej brak nie wpłynie negatywnie na Twoją kandydaturę.
 • Możesz również użyć niepełnej daty urodzenia np. lipiec 1982, aby określić Twój wiek bez pokazywania dokładnej daty.
 • Jeśli obawiasz się, że Twój wiek może wpłynąć na decyzję rekrutacyjną – podkreśl swoją wartość jako pracownika, skup się na kluczowych umiejętnościach, wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, które wpływają na jakość Twojej pracy.

Data urodzenia w CV i inne istotne informacje

Pamiętaj, że w CV, zgodnie z zasadami rekrutacyjnymi, wszystkie informacje muszą znaleźć się w odpowiednim miejscu. To ważne, aby pracodawca bez problemu mógł odnaleźć to, co go interesuje. Chaotyczne i niespójne CV z pewnością nie zachęci go do czytania, poza tym świadczy o braku profesjonalizmu kandydata. To, co najważniejsze, musi być dobrze widoczne. A co jest najważniejsze?

daty w CV

Wiele osób tworzących CV skupia się na dokładnych danych personalnych, takich jak data urodzenia, adres zamieszkania, płeć czy stan cywilny. Z całą pewnością nie są to informacje, które najbardziej interesują Twojego potencjalnego pracodawcę. Zastanów się, czy chcesz podawać tak wiele szczegółów i zajmować cenne miejsce, które możesz zagospodarować w znacznie lepszy sposób.

Formatowanie CV sprawia Ci problem? Wybierz gotowe szablony CV, które ułatwią Ci to zadanie! To specjalnie zaprojektowane układy, które wystarczy jedynie uzupełnić informacjami o sobie. Dzięki temu zyskasz pewność, że sekcje zostały odpowiednio rozmieszczone, a cały dokument będzie przejrzysty i łatwy w odbiorze.

Data urodzenia w CV po angielsku

Wiesz, już że w polskim CV informacje o wieku są zbędne. Co z angielskim CV? W krajach anglojęzycznych podawanie zbyt wielu danych jest poważnym błędem. Rekruter może obawiać się zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną ze względu na panujące w Anglii przepisy przeciw dyskryminacji. 

Czego jeszcze, poza wiekiem, nie podawać w angielskim CV?

 • stanu cywilnego;
 • informacji o posiadaniu dzieci;
 • informacji o niepełnosprawności;
 • pochodzenia/ narodowości;
 • płci.
czy w CV musi być data urodzenia

Data urodzenia w CV po niemiecku

Lebenslauf, czyli niemieckie CV zdecydowanie różni się od wersji anglojęzycznej. Niemiecki pracodawca bierze pod uwagę naprawdę wiele kwestii, dlatego jeśli zawarłeś imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail – będzie to zdecydowanie za mało.

Jakie dodatkowe informacje powinny znaleźć się w CV po niemiecku?

 • adres korespondencyjny;
 • nazwisko panieńskie;
 • data urodzenia;
 • miejsce urodzenia;
 • stan cywilny;
 • liczba posiadanych dzieci (nie jest obowiązkowe, ale powszechnie przyjęte);
 • narodowość.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy w CV musi być data urodzenia? Podsumowanie

Podsumowując, podawanie daty urodzenia w CV może pomóc lub zaszkodzić Twojej kandydaturze – wszystko zależy od rodzaju pracy, stanowiska, branży, zasad firmy oraz Twojego potencjalnego pracodawcy. Zawsze istnieje ryzyko dyskryminacji ze względu na wiek, dlatego pamiętaj, że nie jest to konieczna informacja. W procesie rekrutacyjnym kluczowe powinny być umiejętności, wykształcenie i doświadczenie zawodowe – to one decydują o Twoim sukcesie i rozwoju kariery zawodowej.

Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:

Zawody medyczne 2023 – aktualny wykaz zawodów medycznych
NIP – Ile cyfr? Kto nadaje? Gdzie znaleźć swój NIP?
Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?
Outsourcing co to? Wady i zalety + rodzaje outsourcingu
Zaświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – wzór
Wzory CV
Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
Prawnik – ile zarabia prawnik? Co robić po prawie?
Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
Jaka czcionka do CV? Popularne czcionki do CV
Przykładowe CV
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę
Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Działalność nierejestrowana 2023
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Opinia o praktykancie – czy ocena z praktyk jest istotna?
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?