Rekruterzy nie zawsze wymagają listu motywacyjnego, jednak mimo wszystko warto go przygotować, nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego. Taki dodatek do CV pozytywnie wpłynie na Twoje szanse u pracodawcy, ale pod warunkiem, że odpowiednio go przygotujesz. Jesteś studentem i dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową? A może postanowiłeś się przekwalifikować i nie masz doświadczenia w danej branży? Nie jesteś pewien, co zawrzeć w takim liście, aby zostać zauważonym? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny gdy nie masz doświadczenia.
List motywacyjny bez doświadczenia – z tego artykułu dowiesz się:
- Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?
- Jak napisać list motywacyjny dla osoby bez doświadczenia, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy?
- List motywacyjny na staż bez doświadczenia – wyróżnij się na tle innych
- List motywacyjny bez doświadczenia – przykłady najczęściej popełnianych błędów:
- List motywacyjny (brak doświadczenia) – sprawdź przykłady dla poszczególnych zawodów
Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?
Z naszego poprzedniego artykułu dowiedziałeś się, jak napisać CV bez doświadczenia, teraz czas na list motywacyjny do pierwszej pracy. Przygotowanie takiego dokumentu to najlepszy sposób, aby pokazać swoją motywację i przedstawić powody, dla których to właśnie Ty jesteś idealną osobą na dane stanowisko. Odpowiednio przygotowany list motywacyjny ma odwrócić uwagę rekrutera od braku doświadczenia, a wyróżnić zalety pożądane w przyszłej pracy. Są to najczęściej umiejętności twarde i miękkie, osiągnięcia edukacyjne oraz odbyte kursy czy staże.
List motywacyjny do pierwszej pracy – co powinien zawierać?
Każdy list motywacyjny powinien zawierać elementy standardowego pisma urzędowego, czyli:
- miejsce i datę – te dane powinny znaleźć się w prawym, górnym rogu np. Poznań, 17.11.2020 r.;
- Twoje dane osobowe – wymień podstawowe informacje, czyli imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail, (pamiętaj, że adres mailowy zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym musi być profesjonalny. Powinien składać się z imienia i nazwiska np. aleksandra.kaczmarek@gmail.com);
- dane pracodawcy – list motywacyjny najlepiej kierować do konkretnej osoby, w związku z czym umieść imię i nazwisko, stanowisko służbowe adresata, nazwę oraz adres firmy;
- zwroty grzecznościowe – formy grzecznościowe są nieodłącznym elementem tego typu pism, powinny znaleźć się na początku (Szanowny Pan, Szanowna Pani, Szanowni Państwo) oraz na końcu listu (Z poważaniem, Z wyrazami szacunku);
- podpis – w żadnym wypadku nie możesz o nim zapomnieć;
- aktualna klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – bez niej Twój dokument może nie zostać rozpatrzony.
Poza tym postaraj się zaprezentować swoją kandydaturę w jak najlepszy sposób, tak aby przekonać pracodawcę, że jesteś kandydatem, którego właśnie poszukuje. W tym celu zawrzyj:
- informację na temat stanowiska, o które się ubiegasz – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pracodawca prowadzi jednocześnie kilka rekrutacji;
- dowody na to, że posiadane przez Ciebie umiejętności, wykształcenie oraz zainteresowania sprawdzą się idealnie na tym stanowisku. List motywacyjny osoby bez doświadczenia powinien zawierać wszelkie aktywności, które w jakimś stopniu powiązane są z pracą, którą chcesz wykonywać; mogą to być praktyki, staże, wolontariaty czy szkolenia;
- wskazanie, co możesz wnieść do firmy – w tym miejscu warto skupić się na konkretach, zapoznaj się z wymaganiami i potrzebami zawartymi w ogłoszeniu o pracę i postaraj się w swoim liście zaprezentować gotowe rozwiązania;
- chęć spotkania – powinna zostać wyrażona na samym końcu dokumentu, może brzmieć np. Z przyjemnością spotkam się z Panem, aby osobiście zaprezentować swoją kandydaturę.
List motywacyjny – przykład:
Poznań, 17.11.2020 r.
Twoje imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Imię i nazwisko adresata
Stanowisko adresata (np. prezes firmy)
Nazwa firmy
Adres firmy
Szanowny Panie,
z przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w Państwa firmie.
Jestem absolwentem [nazwa kierunku studiów, który ukończyłeś] i swoją przyszłość zawodową wiąże właśnie z tą branżą. Od lat interesuję się tym zagadnieniem, dlatego pragnę rozwijać się w takim kierunku.
Dlaczego uważam, że świetnie sprawdzę się na stanowisku [nazwa stanowiska]?
- Podczas studiów udało mi się zgromadzić teoretyczną oraz praktyczną wiedzę z zakresu [opisz zdobytą wiedzę przydatną na tym stanowisku]. Dodatkowo aktywnie działałam jako [podaj przykłady przedsięwzięć, w których brałeś udział]. Udało mi się [podaj przykład sukcesu, który może być cenny dla pracodawcy]. Jestem pewien, że zdobyte umiejętności wpłyną na wysoką jakość mojej pracy w Państwa firmie.
- Dzięki znajomości [podaj przykłady kompetencji twardych] mógłbym [podaj przykład rozwiązania, które mogłoby poprawić efektywność działań prowadzonych przez firmę]. Ta umiejętność pomogła mi już wcześniej w [napisz, w jaki sposób wykorzystałeś wcześniej tę umiejętność].
- Jestem osobą zaangażowaną, odpowiedzialną i nastawioną na nieustanny rozwój w [nazwa branży], o czym świadczą ukończone przeze mnie kursy [nazwy kursów].
- Wierzę, że praca w Państwa firmie otworzy przede mną nowe możliwości.
Mam nadzieję, że będę miał szansę osobiście zaprezentować swoje umiejętności podczas spotkania z Państwem. Chętnie odpowiem także na wszelkie pytania.
Z poważaniem,
[podpis]
Jak napisać list motywacyjny dla osoby bez doświadczenia, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy?
Poza oczywistymi elementami, których nie może zabraknąć w liście motywacyjnym, zadbaj o dodatkowe aspekty, które pomogą Ci zdobyć zatrudnienie pomimo braku doświadczenia. Przede wszystkim dopasuj treść dokumentu do oferty pracy. Dokładnie przyjrzyj się wymaganiom zawartym w ogłoszeniu i postaraj się udowodnić, że je spełniasz. Druga ważna kwestia, o której musisz pamiętać – nie powielaj treści CV. List motywacyjny studenta czy osoby, która zmienia branżę, ma wnieść coś nowego, dlatego kopiowanie tego, co zostało zawarte w życiorysie, mija się z celem. Postaraj się uargumentować, dlaczego poszczególne umiejętności przydadzą się w nowym miejscu pracy i podaj konkretne sytuacje, w których je wykorzystałeś.
Pierwszy list motywacyjny powinien być konkretny, dlatego najlepiej unikać ogólnych sformułowań, których może użyć każdy. Skup się na faktach i przykładach różnych sytuacji. Warto też bazować na dokładnych liczbach oraz profesjonalnych nazwach np. programów komputerowych.
Jak powinien wyglądać list motywacyjny po studiach?
Poza treścią ważna jest także forma, dlatego dokument powinien być przejrzysty i czytelny. Zbite bloki tekstu z pewnością nie zachęcą pracodawcy do zapoznania się z nim. Treść ma być zwięzła, ale konkretna i podzielona na akapity. Stosuj też myślniki i punktory, a najważniejsze informacje pogrub. Dzięki temu rekrutujący od razu zwróci na nie uwagę. Całość przeczytaj ponownie i sprawdź pod kątem wszelkich literówek, błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Dokument nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4 – prześlij go w uniwersalnym formacie PDF.
W naszych poradnikach znajdziesz wiele przydatnych informacji:
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jak napisać CV lekarza?
Jak stworzyć profesjonalne CV dla elektryka?
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
CV kierowca – Jak napisać CV dla kierowcy?
Program do pisania CV
List motywacyjny na staż bez doświadczenia – wyróżnij się na tle innych
Doświadczenie jest często mile widziane, dlatego jak pisaliśmy wyżej, osoby bez niego muszą przekonać pracodawcę, że mimo wszystko doskonale sobie poradzą z powierzonymi obowiązkami. Jeśli na samym początku wyróżnisz te informacje, które zawarto w ogłoszeniu, jest duża szansa, że zostaniesz zauważony. Musisz też pokazać, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i nie wysyłasz tej samej aplikacji do wielu miejsc. Jeśli nie wiesz, co warto wpisać w liście – sprawdź przykłady, które mogą Cię zainspirować:
- Jestem dyspozycyjny, pracę mogę zacząć od zaraz, a zatrudnienie w systemie trzyzmianowym nie stanowi dla mnie problemu. Jestem także gotowy na zmianę miejsca zamieszkania w razie konieczności;
- Jestem osobą odpowiedzialną i dobrze zorganizowaną. Działam zgodnie z założeniami i przestrzegam ustalonych wcześniej harmonogramów;
- Potrafię szybko podejmować racjonalne decyzje. Praca pod presją czasu działa na mnie motywująco;
- Posiadam zdolności analityczne, szybko wyciągam wnioski z prezentowanych danych;
- Wykazuję się wysoką kulturą osobistą i doskonałymi zdolnościami komunikacyjnymi, co powoduje, że świetnie dogaduję się z ludźmi;
- Pasjonuję się montażem filmów, dlatego rozwijam swoje umiejętności w tym zakresie, uczestnicząc w kursach z obsługi programów Sony Vegas i Lightworks;
- Jako nauczyciel wczesnoszkolny będę starała się wpoić moim uczniom podstawowe wartości oraz wzorce postaw i zachowań, które wykorzystają w przyszłości.
List motywacyjny bez doświadczenia – przykłady najczęściej popełnianych błędów:
Najczęściej popełnianym błędem przez osoby poszukujące pracy, jest ściąganie gotowych wzorów z internetu. Brak dostosowania dokumentów do potrzeb rekrutacji oraz własnych uwarunkowań nie będzie dobrze postrzegane. Także zbyt ogólny list wysyłany na wiele stanowisk nie przyciągnie uwagi rekrutera. Tak naprawdę nie da się stworzyć na tyle uniwersalnego pisma, które będzie pasować do każdej rekrutacji. Najlepiej każdorazowo dopasowywać list motywacyjny do konkretnej oferty pracy. W ten sposób pracodawca odniesie wrażenie, że włożyłeś wysiłek i naprawdę zależy Ci na tym stanowisku. Częstym błędem jest także brak wskazania stanowiska, o które się ubiegasz. Utarte frazesy również nie robią na nikim wrażenia.
Sprawdź również: Najczęstsze błędy podczas pisania CV
List motywacyjny (brak doświadczenia) – sprawdź przykłady dla poszczególnych zawodów
Jak powyższe rady wcielić w życie? Poniżej znajdziesz przykłady wykorzystania ofert pracy do stworzenia efektywnego CV.
Przykładowa oferta pracy dla pracownika biurowego:
Poszukujemy pracownika sekretariatu szkoły
Nasze wymagania:
wykształcenie średnie, wyższe lub w trakcie studiów;
podstawowa znajomość prawa oświatowego;
znajomość systemów sprawozdawczych szkoły: SIO, SIDEO, ODPN, CIE;
umiejętność pracy z osobami dorosłymi oraz z dziećmi;
odpowiedzialność, sumienność, zaangażowanie;
doskonała organizacja i zarządzanie pracą własną;
umiejętność pracy zespołowej,
podejmowanie wyzwań i chęć rozwoju.
List motywacyjny – pracownik biurowy bez doświadczenia (wzór):
Szanowna Pani,
z przyjemnością aplikuję na stanowisko pracownika sekretariatu szkoły.
Od zawsze marzyłam o pracy w szkole, szczególnie z dziećmi, dlatego studiuję obecnie Pedagogikę wczesnoszkolną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dlaczego uważam, że sprawdzę się na tym stanowisku?
- Podczas studiów zdobyłam wiedzę i umiejętności przydatne na stanowisku sekretarki. Znam prawo oświatowe oraz systemy sprawozdawcze szkoły, takie jak: SIO, SIDEO, ODPN oraz CIE.
- Świetnie odnajduję się w pracy z dziećmi, ponieważ w wolnych chwilach jestem wolontariuszką w Centrum Opiekuńczo-Wychowawczym dla młodzieży.
- Sprawnie obsługuję pakiet Ms Office oraz programy poczty elektronicznej (Gmail, Mozilla Thunderbird, Windows Live Mail, Outlook Express).
- Jestem osobą odpowiedzialną, zaangażowaną i nastawioną na dalszy rozwój.
Mam nadzieję, że będę miała okazję zaprezentować Państwu swoje kompetencje podczas osobistego spotkania.
Z wyrazami szacunku,
XYZ
Stwórz też CV do biura
Przykładowa oferty pracy dla handlowca
Poszukujemy doradcy klienta/ handlowca
Nasze wymagania:
umiejętność budowania relacji sprzedażowych;
zdolność słuchania i wyciągania wniosków;
umiejętne i płynne posługiwanie się językiem polskim;
płynna znajomość języka angielskiego;
opanowania, dobra organizacja pracy;
zaangażowanie i profesjonalizm.
List motywacyjny handlowiec bez doświadczenia
Szanowny Panie,
z przyjemnością aplikuję na stanowisko doradcy klienta/handlowca w Państwa firmie.
Jestem absolwentem kierunku Finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (uzyskany tytuł magistra). Wybrałem specjalność z zakresu bankowości i ubezpieczeń, ponieważ swoją przyszłość wiążę właśnie z tą branżą.
Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku doradcy klienta/ handlowca?
- Podczas studiów na kierunku Finanse i Rachunkowość zgromadziłem niezbędną wiedzę z zakresu ubezpieczeń oraz kontaktu z klientami. Obecnie chciałbym zdobywać praktyczne umiejętności i rozwijać się w zawodzie handlowca.
- Wyróżnia mnie wysoka kultura osobista i łatwość nawiązywania kontaktów. Dodatkowo świetnie odnajduję się w pracy zespołowej, o czym miałem okazję przekonać się działając przez wiele lat jako wolontariusz “Szlachetnej paczki”.
- Sprawnie obsługuję pakiet Ms Office, płynnie porozumiewam się w języku angielskim, co potwierdza Certyfikat biegłości językowej CAE, posiadam także czynne prawo jazdy kat. B.
- Jestem osobą życzliwą i łatwo nawiązuję kontakty. Stawiam na rozwój, dlatego trenuję umiejętności negocjacyjne, które pozwolą mi osiągać doskonałe wyniki sprzedażowe w Państwa firmie.
Chętnie osobiście zaprezentuję swoje umiejętności i kompetencję oraz odpowiem na Państwa pytania.
Z poważaniem,
XYZ
CV handlowca – sprawdź:
Przeczytaj też:
Karta MultiSport – co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
CV logistyk – porady, jak napisać CV i list motywacyjny logistyka
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich