Urlop wypoczynkowy jest podstawowym prawem pracownika. Jego zasady są zazwyczaj przejrzyste, jednak wątpliwości mogą pojawić się w przypadku zmiany miejsca zatrudnienia. Zdecydowałeś się na nową pracę, ale masz jeszcze kilka dni urlopu w poprzedniej? Co z nimi zrobić? Czy niewykorzystany urlop przepada? Przepisy dotyczące przenoszenia urlopu przy zmianie pracy mogą wydawać się skomplikowane, ale postaramy się je wyjaśnić.
To może Cię zainteresować: Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Niewykorzystany urlop a zmiana pracy – tego dowiesz się z naszego artykułu:
- Podstawowe zasady udzielania urlopów wypoczynkowych
- Niewykorzystany urlop przy zmianie pracy – jak obliczyć urlop przy wypowiedzeniu?
- Jak naliczany jest urlop w nowej pracy?
- Nowa praca a urlop – odpowiadamy na najważniejsze pytania:
Podstawowe zasady udzielania urlopów wypoczynkowych
Jak już wiesz, urlop wypoczynkowy to niezbywalne prawo każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy precyzyjnie określają zasady, na jakich możesz skorzystać z tego czasu wolnego. Oto kilka kluczowych warunków, które warto znać:
- Urlop wypoczynkowy przysługuje na Twój wniosek.
- Aby skorzystać z urlopu potrzebujesz zgody pracodawcy.
- Zasadniczo powinieneś wykorzystać urlop w całości, ale na Twoje życzenie może być on podzielony na części, z których jedna musi trwać co najmniej 14 dni.
- Jeśli nie wykorzystasz urlopu w danym roku, zostanie on przeniesiony na rok kolejny jako urlop zaległy, który musisz wykorzystać do 30 września następnego roku.
Niewykorzystany urlop przy zmianie pracy – jak obliczyć urlop przy wypowiedzeniu?
Zdecydowałeś się na zmianę pracodawcy i wciąż zastanawiasz się, co z urlopem przy zmianie pracy? Wszystko zależy od wymiaru urlopu w roku zakończenia umowy, dlatego należy zacząć od jego ustalenia.
Jeśli zakończenie umowy następuje w trakcie roku, przysługuje Ci ustalony proporcjonalnie wymiar urlopu.
Jak obliczyć urlop przy wypowiedzeniu? Przykład:
Pan Marek został zatrudniony 2 stycznia 2020 roku i przysługuje mu prawo do 26-dniowego wymiaru urlopu. 25 marca 2024 roku złożył wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, co oznacza, że umowa zakończy się 30 czerwca. Pan Marek nie ma zaległego urlopu. Jak ustalić wymiar urlopu?
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do końca umowy: 26 dni / 12 miesięcy × 6 miesięcy = 13 dni.
W takiej sytuacji Pan Marek powinien odebrać 13 dni u dotychczasowego pracodawcy do końca okresu wypowiedzenia.
Jeśli pracownik posiada także zaległy urlop, należ w całości doliczyć go do niewykorzystanego urlopu.
Niewykorzystany urlop a zmiana pracy – jak wygląda rozliczenie?
Jeżeli tak, jak Pan Marek posiadasz niewykorzystany urlop przy zmianie pracy, pracodawca zobowiązany jest do rozliczenia się z Tobą w tym zakresie. Do wyboru ma dwie możliwości:
- udzielenie niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego;
- wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni urlopowe.
Choć pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, w okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o sposobie jego wykorzystania. Może on zarówno udzielić urlopu z wypowiedzeniem, jak i wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni urlopu, bądź też połączyć obie formy rozliczenia. Niezależnie od wybranej opcji, wszelkie kwestie związane z urlopem powinny zostać uregulowane przed zakończeniem umowy o pracę.
Głównym celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił pracownika. Dlatego też, w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca powinien przede wszystkim udzielić pracownikowi urlopu. Zgoda pracownika nie jest w tym przypadku konieczna. Wyjątkowo, gdy istnieją ważne i obiektywne przeszkody uniemożliwiające udzielenie urlopu, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
W ramach tego zagadnienia odpowiedzmy sobie też na dwa podstawowe pytania:
Niewykorzystany urlop a koniec umowy – czy pracownik musi wykorzystać urlop przed końcem umowy?
Przed zakończeniem umowy o pracę musisz wykorzystać cały zaległy urlop oraz część urlopu za bieżący rok. Jeśli nie wykorzystasz go do końca, pracodawca jest zobowiązany wypłacić Ci ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni.
Czy urlop przechodzi do nowego pracodawcy?
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie przechodzi do nowej pracy. Oznacza to, że dni wolne, których nie wykorzystałeś w poprzedniej pracy, przepadają.
Niewykorzystany urlop a zmiana pracy – inne przykłady:
Pani Maria złożyła wypowiedzenie z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia, a do wykorzystania zostało jej 8 dni urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może wysłać Panią Marię na urlop?
Pracodawca może jednostronnie zdecydować o udzieleniu Pani Marii urlopu w dowolnym terminie, jednak nie może tego zrobić w sposób, który powodowałby, że urlop wykracza poza ostatni dzień obowiązywania umowy. Na przykład, pracodawca nie może wysłać Pani Marii na 8-dniowy urlop, jeśli pozostały czas do końca umowy wynosi tylko 5 dni.
Inna sytuacja:
Pan Tomasz otrzymał wypowiedzenie od pracodawcy z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Przysługuje mu 26 dni urlopu, z których nie wykorzystał jeszcze żadnego dnia w bieżącym roku. Czy pracodawca może wysłać pana Tomasza na urlop?
Pracodawca może zdecydować o wysłaniu pana Tomasza na urlop w trakcie okresu wypowiedzenia, jednak może to dotyczyć jedynie dni roboczych mieszczących się w tym okresie. Na przykład, jeśli w trakcie miesiąca wypowiedzenia pozostało 20 dni roboczych, pracodawca może udzielić mu urlopu na te 20 dni. Za pozostałe 6 dni pracodawca będzie zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny.
Jak naliczany jest urlop w nowej pracy?
Naliczanie urlopu w nowej pracy odbywa się analogicznie jak w poprzedniej, z uwzględnieniem nowego okresu zatrudnienia i odpowiedniego zaokrąglenia miesięcy (tym razem w dół, ponieważ w poprzedniej firmie zostały zaokrąglone w górę). Następnie mnoży się je razy 1/12 pełnego wymiaru urlopu (20 lub 26 dni).
Wracając do przykładu Pana Marka – załóżmy, że zostanie on zatrudniony w nowej pracy od 1 lipca 2024 roku, co daje 6 pełnych miesięcy.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w nowej pracy: 6 x 26 / 12 = 13 dni.
Oznacza to, że Pan Marek będzie miał prawo do 13 dni urlopu wypoczynkowego za okres od 1 lipca do końca 2024 roku.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której mówi art. 153 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą? Skorzystaj z naszych wskazówek
Co w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał cały urlop i się zwolnił?
Jeśli pracownik wykorzystał cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy i następnie złożył wypowiedzenie, nie ma on prawa do ponownego skorzystania z urlopu w ramach tego samego roku kalendarzowego u nowego pracodawcy.
Kiedy przysługuje urlop wypoczynkowy w nowej pracy?
W pierwszym roku pracy w nowej firmie urlop zazwyczaj nalicza się z dołu, czyli dopiero po przepracowaniu pełnego miesiąca nabywasz prawo do 1/12 części rocznego wymiaru urlopu. Dopiero w drugim roku pracy (lub kolejnym, jeśli zmieniałeś pracodawcę) będziesz miał prawo do pełnego wymiaru urlopu, niezależnie od tego, kiedy rozpocząłeś pracę w poprzednim roku.
Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?
Chociaż prawo do urlopu wypoczynkowego nabywasz z każdym przepracowanym miesiącem, to w praktyce możliwość skorzystania z urlopu w pierwszych miesiącach zatrudnienia zależy od kilku czynników. W okresie próbnym często trudniej jest uzyskać zgodę na urlop, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy miesiąc pracy, najważniejsze jest jednak porozumienie z Twoim bezpośrednim przełożonym lub działem HR.
Nowa praca a urlop – odpowiadamy na najważniejsze pytania:
Czy niewykorzystany urlop przechodzi do nowej pracy?
Niestety, niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie przechodzi na nowego pracodawcę. Oznacza to, że jeśli zmienisz pracę, dni urlopu, które Ci pozostały u poprzedniego pracodawcy przepadają w zamian za ekwiwalent pieniężny lub będziesz zobowiązany wykorzystać je do końca okresu wypowiedzenia.
Jak nalicza się urlop w nowej pracy?
W pierwszym roku pracy pracownik nabywa prawo do urlopu proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Oznacza to, że za każdy przepracowany miesiąc przysługuje mu 1/12 wymiaru urlopu przysługującego za cały rok. Jeśli pracownik zmienia pracodawcę w trakcie roku kalendarzowego, nowy pracodawca uwzględnia już wykorzystany urlop u poprzedniego pracodawcy i oblicza wymiar urlopu proporcjonalnie do okresu przepracowanego u niego.
Po jakim czasie urlop w nowej pracy?
Zasadniczo, po przepracowaniu pełnego miesiąca w nowej firmie, nabywasz prawo do proporcjonalnej części urlopu. Oznacza to, że za każdy przepracowany miesiąc masz prawo do 1/12 części rocznego wymiaru urlopu.
Po więcej ciekawych treści zapraszamy do naszych pozostałych artykułów:
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Piramida finansowa co to? Jak działają piramidy finansowe?
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Zarządzanie czasem – jak ważna jest dobra organizacja pracy?
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej w 2024
Ile zarabia sprzątaczka i jak wygląda praca sprzątaczki? (+ plusy i minusy tego zawodu)
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady obowiązujące podczas rozmów kwalifikacyjnych
Metoda SMART – cele zawodowe: jak je wyznaczać?
Nowoczesne CV – jak je napisać? Wybierz nowoczesny szablon CV
Dlaczego warto zdobyć tytuł MBA? Studia MBA: korzyści dla Twojej kariery i rozwoju zawodowego
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Korpomowa, czyli jak wygląda język korporacyjny?
Podstawy zawodu sommeliera – kim jest i czym zajmuje się sommelier?
Jak napisać profesjonalne CV do urzędu? Praktyczne wskazówki
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi