stan cywilny w CV

Poszukujesz zatrudnienia? Z pewnością wiesz, że CV, aby było skuteczne, musi być tworzone według określonych zasad. Od zawartości aplikacji w dużej mierze zależy to, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Mężatka, singielka, wdowiec, kawaler – czy stan cywilny powinien znaleźć się w CV? Sprawdź!

Stan cywilny w CV – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Stan cywilny w CV – dlaczego nie musisz go podawać?

Zgodnie z prawem pracodawca może zażądać od Ciebie tylko tych informacji, które są niezbędne do identyfikacji Ciebie jako kandydata. Najczęściej jest to imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz opcjonalnie miejsce zamieszkania. Wszelkie dane dotyczące Twojego życia prywatnego masz prawo zachować dla siebie i to, czy je ujawnisz zależy wyłącznie od Twojej woli.

Zobacz nasze wzory CV!

CV stan cywilny – jak ta kwestia wygląda w praktyce?

Pracodawca nie ma prawa pytać Cię o stan cywilny. Według Kodeksu pracy – pracodawca zobowiązany jest do równego traktowania wszystkich pracowników także w zakresie nawiązywania stosunku pracy.

Art. 183a. § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Oznacza to, że pracodawca nie może wymagać od Ciebie podania stanu cywilnego w CV, a już tym bardziej uzależniać od niego Twojego przejścia do kolejnego etapu rekrutacji.

Stan cywilny rodzaje:

W Polsce wyróżnia się następujące stany cywilne:

  • Osoba samotna/ niezamężna (kawaler lub panna) – ktoś, kto nigdy nie był w związku małżeńskim.
  • Rozwiedziony/ rozwiedziona (rozwódka) – osoba, której małżeństwo zostało rozwiązane orzeczeniem sądu.
  • Żonaty – mężczyzna w związku małżeńskim prawnie udokumentowanym.
  • Zamężna/ mężatka – kobieta w związku małżeńskim prawnie udokumentowanym.
  • Separowany/ separowana – osoba pozostająca w separacji prawnej ze swoim małżonkiem.

Te informacje mogą Ci się przydać przy załatwianiu spraw ubezpieczeniowych, socjalnych, podatkowych, czy dotyczących ubiegania się o kredyt.

Wiesz już jak poprawnie nazwać swój stan cywilny, ale również, że nie należy tego robić w CV. Zadbaj o to, aby Twój życiorys był przemyślany, estetyczny i zrozumiały dla rekruterów oraz potencjalnego pracodawcy.

stan cywilny rodzaje

Czy stan cywilny w CV może zmniejszyć Twoje szanse na zatrudnienie?

Ze względu na utarte, negatywne stereotypy (związane głównie z posiadaniem dzieci) stan cywilny w CV może Ci pomóc lub zaszkodzić w procesie rekrutacji. Oczywiście nie powinno tak być, ale niestety nie wszyscy stosują się do przepisów i norm społecznych.

Podczas ubiegania się o pracę najważniejsze powinny być Twoje osiągnięcia w CV, umiejętności i doświadczenie zawodowe.

CV stan cywilny – utarte stereotypy

Poniżej przedstawiamy stereotypy, którymi niekiedy sugerują się pracodawcy (często nawet nieświadomie) podczas oceny kandydatów na podstawie stanu cywilnego. Co ważne w żaden sposób ich nie popieramy, ani nie stosujemy.

Stan cywilny mężatka / stan cywilny żonaty

Stan cywilny mężatka:

  • Zakłada się, że mężatka może być mniej dostępna dla pracy po godzinach lub w podróżach służbowych, ponieważ ważniejsze są dla niej obowiązki rodzinne, takie jak opieka nad dziećmi.
  • Istnieje stereotyp, że mężatki mogą być mniej skoncentrowane na swojej karierze, a bardziej na rodzinie, co może wpływać na ich produktywność lub zaangażowanie w długoterminowe projekty.

Stan cywilny żonaty:

  • Niektórzy pracodawcy mogą założyć, że żonaty mężczyzna jest bardziej stabilny, ponieważ ponosi rodzinną odpowiedzialność, co może się przekładać na długotrwałe zobowiązania wobec firmy.
  • Żonaty mężczyzna, szczególnie jeśli ma dzieci, może być postrzegany jako osoba bardzo potrzebująca pracy ze względu na powinności finansowe, co może wpływać na jego chęć negocjacji warunków zatrudnienia i płacy.
stan cywilny mężatka
stan cywilny kawaler

Stan cywilny panna / stan cywilny kawaler

Stan cywilny panna:

  • Istnieje stereotyp, że panna jest bardziej elastyczna, jeśli chodzi o pracę poza standardowymi godzinami (nadgodziny) czy też częstych podróży służbowych. Bierze się to z przekonania, że nie jest obciążona obowiązkami domowymi lub rodzinnymi.
  • Niektórzy pracodawcy mogą świadomie wierzyć, że panna jest mniej zainteresowana długoterminowymi zobowiązaniami wobec firmy, ponieważ może szukać innych możliwości do rozwoju kariery lub zmiany ścieżki zawodowej.

Stan cywilny kawaler:

  • Kawaler może być stereotypowo postrzegany jako osoba bardziej niezależna i gotowa do spontanicznych decyzji, takich jak relokacja czy nagłe wyjazdy służbowe.
  • Istnieje stereotyp, że kawaler jest mniej odpowiedzialny lub stabilny niż żonaty mężczyzna, ponieważ nie ma on obowiązków rodzinnych.

Pamiętaj,

to ważne!

Pracodawca nie może pytać o Twoje życie prywatne, nawet jeśli umieścisz w swoim CV stan cywilny. 

Czy wpisać stan cywilny w CV po angielsku?

Aplikujesz do pracy za granicę? Tworzysz angielskie CV? Nie podawaj w nim informacji o swoim stanie cywilnym. W Anglii funkcjonuje rygorystyczne prawo zakazujące dyskryminowania kandydatów do pracy ze względu na płeć, rasę, wiek czy właśnie stan cywilny.

Pracodawcy zdecydowanie przestrzegają przepisów, dlatego jeśli podasz stan cywilny, Twoja aplikacja o pracę może zostać odrzucona z powodów formalnych.

Czy wpisywać stan cywilny w CV po niemiecku?

Niemieckie CV, czyli Lebenslauf wygląda nieco inaczej niż jego polsko lub anglojęzyczny odpowiednik. Warto pamiętać, że jest to naród dokładny i dobrze zorganizowany, dlatego życiorys musi spełniać oczekiwania pracodawcy i zawierać wszystkie niezbędne elementy.

Lebenslauf zawiera rozbudowaną sekcję danych personalnych, gdzie powinny się znaleźć:

  • imię i nazwisko;
  • nazwisko rodowe;
  • data urodzenia;
  • adres korespondencyjny;
  • numer telefonu;
  • adres e-mail;
  • miejsce urodzenia;
  • obywatelstwo;
  • stan cywilny;
  • liczba dzieci.

Dwa ostatnie elementy (stan cywilny oraz liczba dzieci) nie są jednak niezbędnym elementem CV i możesz je śmiało pominąć – ich brak nie wpłynie na Twoje powodzenie w procesie rekrutacji.

czy wpisywać stan cywilny w CV

Inne powody, dla których stan cywilny w CV nie jest najlepszym pomysłem

Curriculum Vitae to Twoja przepustka do kariery zawodowej, dlatego powinno koncentrować się przede wszystkim na umiejętnościach, doświadczeniu i osiągnięciach. Stan cywilny nie ma wpływu na Twoją zdolność do wykonywania zadań związanych z danym stanowiskiem, a więc nie jest istotny dla potencjalnego pracodawcy. 

Ponadto CV powinno być zwięzłe i skoncentrowane, a każda zawarta w nim informacja ma dodawać pewną wartość do Twojego profilu. Umieszczanie zbyt wielu danych personalnych może zająć cenne miejsce, które możesz znacznie lepiej wykorzystać, aby podkreślić swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kiedy warto wpisać stan cywilny do CV?

Czy w ogóle zdarzają się sytuacje, kiedy to warto podać stan cywilny w CV? Okazuje się, że tak!

Jest to korzystne w przypadku pracy nauczyciela szkoły podstawowej lub średniej. Osoby, które założyły rodzinę posiadają dodatkowe doświadczenie w pracy z dziećmi. Podobnie jest w przypadku psychologa lub terapeuty rodzinnego. Jeśli jesteś zamężna, prawdopodobnie wiesz z własnego doświadczenia, z jakimi problemami borykają się małżeństwa, a więc jesteś wiarygodnym specjalistą w oczach kliniki lub poradni, do której aplikujesz.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dowiedz się więcej z naszych poradników:

Likwidacja stanowiska pracy – odprawa i okres wypowiedzenia
Customer service – na czym polega customer service i jak rozpocząć pracę?
Jak wygląda rejestracja bezrobotnego w Urzędzie Pracy? [Rejestracja jako bezrobotny online]
Resume – co oznacza po polsku? Czym różni się od CV?
Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy – co określa Kodeks pracy?
Szablony CV
Technika pomodoro – jak działa metoda pomodoro i czy jest skuteczna?
Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?
CV naukowe – jak napisać życiorys naukowy?
Przykładowe CV
Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
Praca w przedszkolu – nauczyciel oraz pomoc nauczyciela w przedszkolu