Dlaczego warto iść na studia podyplomowe? Bo świat pędzi jak szalony, a my musimy za nim nadążyć! Rynek pracy wymaga coraz więcej od pracowników, a studia podyplomowe to idealny sposób, żeby zdobyć kwalifikacje, które otworzą Ci drzwi do lepszej przyszłości. Oprócz tego to świetna okazja do poznania nowych ludzi, poszerzenia horyzontów i po prostu zrobienia czegoś fajnego dla siebie. Dowiedz się więcej o studiach podyplomowych z naszego artykułu!
To coś dla Ciebie: Jak wyglądają studia online? Studia licencjackie i magisterskie online + dostępne kierunki
Studia podyplomowe – w tym artykule odkryjesz:

Studia podyplomowe co to?
Studia podyplomowe to forma kształcenia przeznaczona dla osób, które ukończyły co najmniej studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) i chcą poszerzyć swoją wiedzę lub zdobyć nowe kwalifikacje w wybranej dziedzinie. Studia podyplomowe nie prowadzą do uzyskania tytułu zawodowego, ale dają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Główne cele studiów podyplomowych:
- pogłębienie wiedzy w wybranej dziedzinie
- zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji
- poszerzenie horyzontów zawodowych
- zmiana kwalifikacji zawodowych
- rozwijanie zainteresowań.
Wybór kierunków na studiach podyplomowych w Polsce jest naprawdę szeroki. Do Twojej dyspozycji pozostaje ponad 4000 propozycji kształcenia stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na określone kwalifikacje i wiedzę.
Kierunki podyplomowe możesz studiować na najpopularniejszych uczelniach w Polsce, między innymi na:
- Uniwersytecie Warszawskim
- Uniwersytecie Jagiellońskim
- Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza
- Uniwersytecie Wrocławskim
- Uniwersytecie Łódzkim
- Uniwersytecie Gdańskim
- Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
- Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej
- Uniwersytecie Mikołaja Kopernika
- Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim
- Politechnice Warszawskiej
- Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica
- Politechnice Wrocławskiej
- Politechnice Śląskiej
- Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
- Politechnice Gdańskiej.

Ile trwają studia podyplomowe?
Studia podyplomowe to zwykle 1 rok akademicki, czyli 2 semestry, ale mogą też trwać dłużej, nawet do 4 semestrów.
Studia podyplomowe rekrutacja – jak wygląda?
Podstawą rekrutacji na studia podyplomowe jest dyplom szkoły wyższej. Jeśli posiadasz tytuł licencjata, magistra lub inżyniera i pragniesz pogłębić swoją wiedzę – śmiało aplikuj!
Proces rekrutacyjny prowadzony jest za pośrednictwem systemu IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Po założeniu konta jesteś zobowiązany do uzupełnienia swoich danych osobowych, adresów i danych kontaktowych. Następnie przechodzisz do zakładki Wykształcenie, gdzie podajesz informacje o szkole średniej oraz zdobytym dyplomie uczelni wyższej.
Aby zapisać się na studia podypolowe należy:
- przejść do zakładki Oferta;
- wybrać studia podyplomowe
- wskazać dokument uprawniający do podjęcia studiów podyplomowych, czyli dyplom
- przejść do zakładki Zgłoszenia rekrutacyjne i pobrać oraz wydrukować niezbędne dokumenty.

Studia podyplomowe cena
Studia podyplomowe od tradycyjnych studiów różni przede wszystkim koszt, który zależy do kilku czynników. Jeśli wybierzesz studia na uczelni prywatnej cena może być wyższa, niż w przypadku studiów prowadzonych na państwowych uczelniach. Innym aspektem jest zainteresowanie kierunkiem i atrakcyjność programu.
Cena studiów podyplomowych może zaczynać się od 1500 zł do nawet 3000 zł za semestr. Uczelnie wyższe wychodzą jednak studentom naprzeciw, oferując rozłożenie płatności na raty.
Czy są darmowe studia podyplomowe?
To może Cię zaskoczyć, ale w Polsce istnieje wiele uczelni wyższych, które oferują całkowicie bezpłatne studia podyplomowe. Do grona tych uczelni należą m.in.:
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
To tylko kilka przykładów, a lista uczelni oferujących darmowe studia podyplomowe jest zdecydowanie dłuższa. Warto więc dokładnie przebadać oferty różnych uczelni i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Jak dostać się na bezpłatne studia podyplomowe?
Zasady rekrutacji na bezpłatne studia podyplomowe różnią się w zależności od uczelni i kierunku studiów.

Ogólnie rzecz biorąc, wymagane są:
- dyplom ukończenia studiów magisterskich lub licencjackich
- wysoka średnia ocen z poprzednich studiów
- dobry wynik egzaminu wstępnego (jeśli jest wymagany)
- list motywacyjny
- Curriculum Vitae
W niektórych przypadkach warunkiem przyjęcia na bezpłatne studia podyplomowe może być również doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie.
- Bezpłatne studia podyplomowe są często finansowane ze środków unijnych lub rządowych.
- Oprócz bezpłatnych studiów podyplomowych, wiele uczelni oferuje również dofinansowania do czesnego.
- Warto sprawdzić oferty uczelni na bieżąco, ponieważ programy bezpłatnych studiów podyplomowych mogą się zmieniać.
Studia podyplomowe online są już standardem
Uczelnia na miarę XXI wieku powinna nadążać za trendami, a obecnie w dziedzinie kształcenia panuje trend na edukację online. Co za tym idzie? Większość studiów podyplomowych można realizować bez wychodzenia z domu – wystarczy dostęp do internetu.
Niegdyś ukończenie studiów podyplomowych wiązało się z wieloma kompromisami: długie dojazdy, organizowanie swojego czasu czy zwalnianie się z pracy były standardową praktyką, o której w dobie internetu można zapomnieć. Studia podyplomowe online stały się także świetnym rozwiązaniem, dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą opuszczać swojego domu np. świeżo upieczonych rodziców.
Zdalne studiowanie polega na zdobywaniu wykształcenia bez fizycznej obecności w murach uczelni, a poprzez wirtualne spotkania. Nowoczesne platformy dydaktyczne umożliwiają uczestnictwo w wykładach, ćwiczeniach, seminariach oraz lektoratach, jedynie praktyki zawodowe należy odbyć w tradycyjny sposób – zgodnie z miejscem zamieszkania.
Zobacz również:
Studia jednolite magisterskie – na czym polegają studia jednolite?
Studia stacjonarne jakie to? Na czym polega tryb stacjonarny studiów?
Studia II stopnia co to znaczy? Ile trwają? Czy warto?
Studia inżynierskie kierunki – ile trwają studia inżynierskie?
Studia podyplomowe czy warto? Po co iść na studia podyplomowe?
Studia podyplomowe, potocznie “podyplomówki” od lat cieszą się sporym zainteresowaniem, dlaczego? Przede wszystkim oferują naprawdę szeroki i różnorodny obszar kształcenia, a do tego sam proces zdobywania wiedzy zwykle jest przystępny i wygodny.
Matematyka, biologia, fizyka, marketing, pedagogika, spedycja, informatyka, chemia … Naprawdę długo można wymieniać dziedziny w ramach kształcenia podyplomowego, a niektóre wydają się naprawdę zaskakujące, jak wokalistyka czy instrumentalistyka. Choć musisz wiedzieć, że są i takie kierunki, w ramach których z pewnością nie znajdziesz studiów podyplomowych. Należą do nich: aktorstwo czy reżyseria teatralna.
Istnieje wiele powodów, dla których warto iść na studia podyplomowe:
Podyplomowe studia mogą dać Ci kwalifikacje i umiejętności potrzebne do awansu na wyższe stanowisko w Twojej obecnej firmie lub do zmiany zawodu na bardziej prestiżowy i lepiej opłacany.
W dzisiejszym dynamicznym świecie pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników o wysoko wyspecjalizowanych umiejętnościach i wiedzy. Studia podyplomowe mogą pomóc Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów i zwiększyć Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy.
Podyplomowe studia dają Ci możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, które mogą być przydatne w Twojej obecnej pracy lub w przyszłej karierze.
Ponadto studia podyplomowe pozwalają na:
- rozwijanie zainteresowań
- nawiązywanie nowych kontaktów
- aktualizację wiedzy
- zwiększenie pewności siebie
- satysfakcję osobistą.
Studia podyplomowe dla nauczycieli
Nauczyciele nieustannie poszukują nowych sposobów na podnoszenie swoich kwalifikacji i poszerzanie wiedzy. Studia podyplomowe stały się dla nich jedną z najpopularniejszych form kształcenia dodatkowego, oferując szeroki wachlarz programów dostosowanych do różnych potrzeb i specjalizacji.
Popularność studiów podyplomowych dla nauczycieli wynika z wielu czynników:
Awans zawodowy – ukończenie studiów podyplomowych jest często niezbędnym warunkiem awansu zawodowego. Nauczyciele, którzy aspirują do wyższych stanowisk, takich jak nauczyciel mianowany, dyrektor szkoły czy ekspert ds. awansu zawodowego, muszą posiadać dodatkowe kwalifikacje.
Zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy – w dobie rosnących wymagań wobec nauczycieli, dodatkowe kwalifikacje stają się coraz ważniejszym czynnikiem wpływającym na ich konkurencyjność na rynku pracy. Nauczyciele z dyplomami ukończenia studiów podyplomowych są bardziej poszukiwani i cenieni przez pracodawców.


Poszerzanie wiedzy i umiejętności – studia podyplomowe dają nauczycielom możliwość aktualizacji wiedzy pedagogicznej, poznania nowych metod nauczania i doskonalenia warsztatu pracy. Dzięki temu mogą oni efektywniej realizować swoje obowiązki dydaktyczne i wychowawcze.
Rozwój pasji i zainteresowań – nauczyciele mogą wybierać programy studiów podyplomowych odpowiadające ich pasjom i zainteresowaniom. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy w wybranej dziedzinie nauczania i poszerzenia swoich horyzontów.
Satysfakcja osobista i zawodowa – ukończenie studiów podyplomowych wiąże się z poczuciem satysfakcji z własnego rozwoju i zwiększa pewność siebie w pracy dydaktycznej. Nauczyciele z wyższymi kwalifikacjami i szerszą wiedzą czują się bardziej zmotywowani i zaangażowani w swoją pracę.
MBA studia podyplomowe – co to za studia?
MBA (Master of Business Administration) studia podyplomowe to jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów, pozwalający na zdobycie kwalifikacji niezbędnych do sprawowania stanowisk kierowniczych i menedżerskich. Świadectwo ukończenia studiów MBA jest bardzo cenione w świecie biznesu, przez co otwiera nowe możliwości rozwoju, wzmacnia pozycję na rynku pracy, pozwala na awans oraz wyższe wynagrodzenie.
Studia podyplomowe MBA wykształcają umiejętność strategicznego spojrzenia na funkcjonowanie firmy, zarządzania kapitałem ludzkim, podejmowania odpowiedzialnych stanowisk. Oferują także wiedzę z zakresu ekonomii i finansów, zarządzania czy prawa.
MBA podyplomowe studia są idealne dla osób, które:
- chcą awansować na wyższe stanowiska kierownicze;
- chcą zmienić karierę zawodową;
- chcą założyć własną firmę;
- chcą rozwinąć swoje umiejętności menedżerskie i biznesowe.
MBA studia podyplomowe online
Studia podyplomowe MBA online oferowane są przez wiele renomowanych uczelni w Polsce i na świecie. Między innymi przez:
- Uniwersytet Warszawski – Szkoła Biznesu UW oferuje program MBA online o nazwie Executive MBA.
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu: Wydział Nauk Ekonomicznych UAM oferuje program MBA online o nazwie MBA Online.
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie: SGH oferuje program MBA online o nazwie Executive MBA SGH.
- Akademia Leona Koźmińskiego: Kozminski Business School oferuje program MBA online o nazwie Online MBA.
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu: Wydział Zarządzania UEW oferuje program MBA online o nazwie MBA Online.
Zajęcia odbywają się zdalnie, na platformach e-learningowych, co pozwala na samodzielne planowanie nauki i dopasowanie jej do swojego rytmu dnia.

Studia podyplomowe na studiach II stopnia, czyli dwa w jednym
Niektóre uczelnie, szczególnie te niepubliczne, oferują możliwość kształcenia na studiach drugiego stopnia w połączeniu ze studiami podyplomowymi. Co to daje? Uzyskanie dwóch dyplomów w przeciągu dwóch lat!
Taka forma edukacji to zdecydowanie oszczędność czasu oraz pieniędzy, choć oznacza większą intensywność w zdobywaniu wiedzy. Uzyskanie tytułu magistra i zdobycie świadectwa studiów podyplomywch w tym samym czasie zdecydowanie wyróżnia się w CV i daje pracodawcy sygnał, że jesteś osoba aktywną, zmotywowaną i dobrze zorganizowaną.
Warto jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie ma swoich zwolenników, jak i sceptyków, którzy twierdzą, że kształcenie powinno przebiegać etapami.
Studia podyplomowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ trafiają w dziesiątkę, odpowiadając na rynkowe zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i nowe kwalifikacje. Idealne dla tych, którzy nie tylko chcą iść z duchem czasu, ale też trochę go wyprzedzić.
Koniecznie zobacz też nasze inne publikacje:
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Architektura wnętrz studia – praktyczne aspekty kształcenia na tym kierunku
Prawo kierunki – Twój przewodnik po studiach prawniczych
Ekonomia studia – Twoja brama do świata finansów i biznesu
Kierunki wojskowe – studia, etapy kształcenia i możliwości dalszego rozwoju – wszystko co musisz wiedzieć
Najniższa krajowa – co to jest? Najniższa krajowa netto a brutto
Czy warto wybrać studia sportowe? Jakie perspektywy otwierają?
Mowa ciała w biznesie u kobiet i mężczyzn – jak odczytywać gesty?
Co to jest CV funkcjonalne i czy warto je przygotowywać? [CV funkcjonalne wzór]
Mentor – kto to? Co to mentoring?
Startup co to? Jak wygląda praca w startupie? Jakie ma wady i zalety?
Autoprezentacja – jak profesjonalnie się zaprezentować w każdej sytuacji?
W jakim programie napisać CV?
Czym jest ergonomia pracy? Na co należy zwrócić uwagę? [Definicja ergonomii i rodzaje ergonomii]