Najważniejszy dokument, który przygotowujesz poszukując pracy, stanowi Curriculum Vitae. Sekcja umiejętności w CV jest dla rekrutera jedną z decydujących. Stanowi swego rodzaju wskazówkę, określającą czy jesteś właśnie tym kandydatem, którego szuka. Trzeba umieścić ją w taki sposób, aby przyciągała wzrok, a jednocześnie eksponowała Twoje atuty. Wydaje się proste prawda? Nie do końca, ponieważ wiele osób poszukujących zatrudnienia nie do końca wie, jak zaprezentować swoje umiejętności w CV. Czytaj dalej, a dowiesz się, co wpisać w tym miejscu i jakie umiejętności wybrać, aby zyskać przychylność pracodawcy.
Umiejętności do CV – spis treści:
- Czym są umiejętności?
- Co wpisujemy w CV? Jakie umiejętności do CV?
- Jakie umiejętności wpisać w CV?
- Jakie można mieć umiejętności? Rodzaje umiejętności w pracy
- Gdzie umieścić sekcję umiejętności w CV?
- Co napisać w umiejętnościach w CV? Jakie kompetencje cenią pracodawcy?
- CV umiejętności – przykłady popełnianych błędów
- Umiejętności zawodowe CV – najczęściej zadawane pytania
Czym są umiejętności?
Umiejętności to wrodzone (miękkie) i nabyte (twarde) kompetencje, które wykorzystujemy w życiu prywatnym oraz zawodowym.
Kompetencje twarde nabywamy w procesie edukacji lub wykonywania określonej pracy. Są one mierzalne i łatwo je zweryfikować na podstawie doświadczenia kandydata czy zdobytych przez niego certyfikatów. Kompetencje miękkie wynikają z kolei z naszego charakteru i osobowości. To pewne cechy psychofizyczne oraz umiejętności społeczne warunkujące zachowania człowieka.
Umiejętności w CV to jednak coś więcej niż spis Twoich zdolności. Cały sekret tkwi w tym, aby podczas pisania życiorysu wybrać odpowiednie umiejętności i dopasować je do oczekiwań pracodawcy. Na dzisiejszym rynku pracy to właśnie doświadczenie zawodowe oraz kompetencje cenione są ponad wszystko i na nich skupia się uwaga rekruterów.
Dobrze opisana sekcja CV umiejętności przyda się także, gdy piszesz podanie o praktyki, staż lub CV studenta bez doświadczenia. To właśnie na kompetencjach skupi się rekruter, zapominając o Twoim niewielkim doświadczeniu.
Czemu służą umiejętności w CV?
Odpowiednio opisane umiejętności w CV służą:
- zaprezentowaniu Twojej kandydatury;
- zainteresowaniu rekrutera;
- wyróżnieniu się na tle konkurencji;
- ułatwieniu rekruterowi podjęcia decyzji o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.
Stwórz z nich swoje największe atuty i zawalcz o wymarzoną posadę!
Co wpisujemy w CV? Jakie umiejętności do CV?
Umiejętności do CV muszą być wpisane czytelnie i spójnie. Ma to ogromne znaczenie w procesie rekrutacji. Czy wiesz, że coraz więcej firm wykorzystuje specjalny system ATS, który skanuje poszczególne aplikacje w poszukiwaniu kluczowych słów? Właśnie dlatego umiejętności do CV najlepiej wpisywać w tej samej formie, w jakiej widnieją w ogłoszeniu. Wtedy będziesz mieć pewność, że narzędzie je rozpozna.
Nawet jeśli firma, do której aplikujesz nie posiada takiego systemu, to musisz wiedzieć, że rekruterzy mają naprawdę niewiele czasu na przeglądanie dokumentów aplikacyjnych. Możesz być pewien, że nie będą doszukiwać się w CV umiejętności i wybierać najcenniejszych z ich perspektywy. Jeśli sam nie zadbasz o wygląd tej sekcji, Twoja kandydatura zostanie szybko odrzucona. Pamiętaj o tym, żeby od razu stworzyć rzucającą się w oczy listę kluczowych kompetencji, nawet pisząc proste CV.
Jakie umiejętności wpisać w CV?
Jakie mogą być umiejętności w CV? Spójrz na naszą przykładową listę. Jakie umiejętności w CV?
- Odpowiedzialność;
- dobra organizacja czasu pracy;
- komunikatywność;
- zaangażowanie,
- łatwość nawiązywania kontaktów;
- praca zespołowa;
- praca indywidualna;
- umiejętność wyznaczania priorytetów;
- kreatywność;
- znajomość języków obcych (+ poziom znajomości języka);
- elastyczność;
- analityczne myślenie;
- znajomość języków programowania;
- obsługa edytorów tekstu;
- empatia;
- zdolność rozwiązywania konfliktów;
- umiejętność motywowania;
- pracowitość;
- zdolności manualne;
- prawo jazdy kat. B.
Gdzie wpisać prawo jazdy w CV? Sprawdź
Takie przykłady umiejętności do CV muszą być widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego najlepiej wymienić je w punktach. Ważne, abyś ułożył je według kryterium ważności. Możesz sugerować się ofertą pracy i jako pierwsze wypisać te kompetencje, które zostały w niej zawarte.
Pamiętaj również o tym, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej będą opierać się właśnie na nich, dlatego dokładnie przemyśl swój wybór. Nigdy nie wpisuj umiejętności do CV, których nie posiadasz. Kłamstwo szybko wyjdzie na jaw, a Ty stracisz szansę na zatrudnienie.
Jeśli widzisz ofertę pracy, która brzmi:
Do biura w samym ścisłym centrum Poznania poszukujemy pracownika biurowego. Ma być to osoba aktywna, zaangażowana i odpowiedzialna. Każdej czynności można się nauczyć w trakcie, niemniej dla nas ważne, aby taka osoba miała: czynne prawo jazdy kat. B. Znajomość języka angielskiego będzie dużym plusem dla komfortu kontaktu z pracownicami.
Zawrzyj w swoim CV następujące umiejętności:
- prawo jazdy kat. B;
- znajomość języka angielskiego, poziom B2;
- odpowiedzialność;
- zaangażowanie w powierzone zadania;
- chęć do nauki i rozwoju;
- dobre zarządzanie czasem pracy;
- wielozadaniowość.
Jak widzisz, poza umiejętnościami, których wymaga pracodawca, zawsze warto dodać coś od siebie. Jeśli nie do końca wiesz, jakie dodatkowe umiejętności zamieścić – przejrzyj też inne oferty. Z pewnością znajdziesz inspirację.
Zobacz przykładowe CV!
Rubryka umiejętności CV jest już gotowa? Dokładnie przeanalizuj wszystkie wymagania stanowiska, na które aplikujesz. Na koniec sprawdź, czy Twoja sekcja umiejętności odpowiada na dwa ważne pytania:
- Czego pracodawca oczekuje od idealnego kandydata?
- Co Ty możesz zaoferować pracodawcy?
Jeśli pokażesz, że jesteś idealnym kandydatem, zwiększysz swoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Jakie można mieć umiejętności? Rodzaje umiejętności w pracy
Wiele osób zadaje sobie pytanie – jakie mogą być umiejętności? Przede wszystkim warto rozróżnić kompetencje miękkie i twarde, a następnie uwzględnić ten podział w CV. Poniżej wyjaśniamy, czym są każde z nich i jakie umiejętności do CV zdecydowanie warto wpisać.
Miękkie umiejętności do CV
Umiejętności miękkie to wrodzone cechy osobowości i charakteru, które decydują o tym, czy dobrze się z Tobą współpracuje. Choć w toku kariery zawodowej możesz je rozwijać, to wiele mimo wszystko zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji.
Miękkie umiejętności do CV – przykłady:
- motywacja do pracy;
- cierpliwość;
- elastyczność;
- umiejętność planowania;
- umiejętność rozwiązywania problemów;
- odpowiedzialność;
- łatwość adaptacji;
- zdolności organizacyjne;
- zdolności przywódcze;
- wysoka kultura osobista;
- szybkość w podejmowaniu decyzji;
- komunikatywność;
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów;
- samodzielność;
- umiejętność współpracy.
Chcesz wypaść naprawdę dobrze? Wypisane przykładowe umiejętności do CV poprzyj konkretnymi przykładami z życia zawodowego. Dzięki temu będą brzmiały nieszablonowo, a przede wszystkim wyróżnią Cię na tle innych kandydatów. Jak to zrobić?
Obok każdej umiejętności w CV dodaj w nawiasie konkretny przykład, który to potwierdza.
Np. Zdolności organizacyjne – pracowałam jednocześnie nad trzema projektami, które zawsze były terminowo realizowane.
Miękkie umiejętności w CV możesz też rozwinąć w liście motywacyjnym.
Jakie są umiejętności miękkie, których nie możesz pominąć w swoim życiorysie?
- umiejętności interpersonalne CV – są one niezwykle cenione na dzisiejszym rynku pracy; wyróżnia się wśród nich: otwartość, motywowanie siebie i innych, rozwiązywanie problemów;
- umiejętności komunikacyjne CV – to coś, w czym jesteśmy lepsi od robotów, a więc zdolność mediacji, negocjacji czy precyzyjnego komunikowania się.
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Dlaczego miękkie umiejętności w CV są tak ważne? Oczywiście pracodawca chce, abyś był odpowiednio wykwalifikowany i przygotowany do objęcia konkretnego stanowiska, ale Twoja osobowość jest równie istotna. Powinna być dopasowana do kultury firmy. Poza tym pracodawcy dbają o dobrą atmosferę w miejscu pracy, a więc dobierają osoby, które odnajdą się w zespole.
Umiejętności techniczne (twarde)
Umiejętności twarde nabywamy z czasem. Są one niezbędne do pracy na konkretnym stanowisku. Nikt nie rodzi się z umiejętnością programowania czy księgowania, ale każdy może się tego nauczyć.
Twarde umiejętności w CV – przykłady:
- dobra znajomość MS Excel;
- dobra znajomość pakietu MS Office;
- znajomość SEO;
- znajomość HTML;
- obsługa Google Analytics;
- znajomość prawa pracy;
- zarządzanie zespołem;
- zarządzanie mediami społecznościowymi;
- znajomość języka angielskiego – poziom C1;
- znajomość pakietu Adobe.
Opisując umiejętności techniczne zdecydowanie zastosuj tę samą zasadę, co w przypadku kompetencji miękkich, czyli zadbaj o przykłady. Świetnie sprawdzą się konkrety – liczby, dane procentowe, specjalistyczne nazewnictwo.
- Zaawansowana znajomość Google Ads – prowadzenie kampanii marketingowej z uzyskaniem 300% ROI
Warto również doprecyzować podane informacje podając stopień zaawansowania każdej wymienionej umiejętności. Pracodawca będzie miał pewność, że nie są to jedynie suche fakty i zamieściłeś kompetencje, które faktycznie posiadasz.
- Umiejętność tworzenia grafik (biegła znajomość Photoshop, Illustrator, CorelDraw).
Gdzie umieścić sekcję umiejętności w CV?
Jak pisaliśmy wyżej, umiejętności muszą być widoczne w życiorysie. Możesz umieścić je tuż pod doświadczeniem zawodowym. A jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy – pod podsumowaniem zawodowym. W ten sposób zatuszujesz brak doświadczenia, a wyeksponujesz swoje mocne strony.
Samodzielne pisanie i formatowanie CV wydaje się bardzo problematyczne? Jest na to rozwiązanie! Wybierz Kreator CV! To łatwy w obsłudze program, który pozwoli Ci stworzyć profesjonalny życiorys w kilka chwil. Wybierz szablon CV, puste pola uzupełnij informacjami o sobie, a następnie pobierz plik w formacie PDF.
Dostępne wzory CV spełniają wszelkie wymogi rekrutacyjne – zawierają odpowiedni układ sekcji, miejsce na fotografię, aktualną klauzulę RODO oraz umożliwiają dostosowanie projektu do indywidualnych potrzeb kandydata.
Co napisać w umiejętnościach w CV? Jakie kompetencje cenią pracodawcy?
Umiejętności miękkie stale się zmieniają, a kompetencje twarde błyskawicznie ewoluują. Zrozumienie, które umiejętności cenione są w świecie biznesu, może dać Ci przewagę nad konkurencją.
Zobacz, listę umiejętności (stworzoną przez LinkedIn) najbardziej pożądanych przez pracodawców w ostatnim czasie!
Kreatywność – jeśli jesteś kreatywny, a Twoją głowę wypełniają świetne pomysły, to nie musisz martwić się o zatrudnienie. Pracodawcy niezwykle cenią takie osoby.
Umiejętność przekonywania – w firmach nastawionych na sprzedaż, niezbędna jest osoba, która potrafi przekonać innych do zakupu produktu lub usługi. Taka umiejętność zdecydowanie powinna znaleźć się w CV.
Umiejętność pracy zespołowej – to niezbędna umiejętność, gdy zachodzi potrzeba realizacji bardziej złożonych projektów. Efektywna współpraca stanowi klucz do sukcesu.
Umiejętność adaptacji – świat rozwija się dynamicznie, dlatego idealny pracownik powinien za nim nadążać i szybko dostosowywać się do panujących warunków.
Inteligencja emocjonalna – jest to zestaw kompetencji, który pozwala rozpoznawać stany emocjonalne własne oraz innych. Osoba inteligentna emocjonalnie potrafi też używać własnych emocji i radzić sobie z nimi.
Myślenie analityczne – zestaw cech analitycznych niezbędny jest na stanowiskach: programisty czy księgowej, ale także w przypadku prac biurowych.
UX Design – cyfrowy świat ma działać na ludzi (przynajmniej takie jest założenie), a więc UX Designer, który potrafi zaangażować odbiorców i stworzyć przyjazną w odbiorze aplikację to pewne stanowisko w obecnym świecie.
Analiza biznesowa – konsekwencją rewolucji cyfrowej jest ogromny przyrost danych w przedsiębiorstwach. Osoba, która potrafi je przetwarzać i analizować ma duży wpływ na sukces firmy. Zdecydowana większość pracodawców chce mieć taką osobę w swojej ekipie.
Umiejętności sprzedażowe – to rodzaj umiejętności, na które będzie popyt zawsze i to w niemalże każdej branży.
Social media marketing – media społecznościowe to kluczowy element marketingu większości firm i najlepszy sposób komunikacji cyfrowej. Osoby znające się na obsłudze social mediów powinny pochwalić się taką umiejętnością w CV.
Copywriting – ludzie, którzy potrafią tworzyć angażujące treści, są niezwykle pożądani w świecie marketingu. Jeśli potrafisz sprzedać produkt za pomocą słowa pisanego – bez problemu znajdziesz pracę.
Zarządzanie ludźmi – dobry team leader, kierownik czy manager musi mądrze zarządzać swoim zespołem. Jeśli potrafisz motywować innych, rozwiązywać konflikty i mądrze przydzielać zadania, to jesteś idealnym kandydatem na takie stanowisko.
Zarządzanie czasem – jest to umiejętności potrzebna tak naprawdę na każdym stanowisku. Wiedz, że opóźnienia mogą zdarzyć się zawsze, ale Twoim zadaniem jest umiejętne wybrnięcie z chwilowej obsuwy.
Dodatkowe umiejętności CV
Ty również uważasz, że znajomość języków obcych i prawo jazdy to jedne z ważniejszych umiejętności? Szczególnie jeśli w ofercie pracy położony jest na nie szczególny nacisk – warto stworzyć oddzielną sekcję.
Znajomość języków obcych w CV
W tym przypadku osobna sekcja sprawdzi się wyłącznie jeśli znasz więcej niż jeden język obcy. Wypisz każdy z nich uwzględniając poziom, jakim operujesz. Poziomy znajomości języka w CV możesz przedstawić na dwa sposoby.
- opisowy – np. język angielski (poziom zaawansowany);
- według skali Rady u – np. język angielski B2.
Pamiętaj też, aby dodać w tej sekcji uzyskane certyfikaty (jeśli takie posiadasz), które potwierdzają Twoją znajomość języka.
Prawo jazdy w CV
Umieszczenie tego elementu w CV, w dużej mierze zależy od stanowiska, na jakie aplikujesz. Bo jeśli w ofercie pracy nikt nie wymienił takiego wymogu, prawo jazdy możesz umieścić na końcu listy umiejętności twardych. Jeśli jednak tworzysz CV kierowcy lub CV handlowca – to prawo jazdy jest jedną z Twoich kluczowych kompetencji. W takiej sytuacji najlepiej stworzyć osobną sekcję i umieścić ją w widocznym miejscu w CV.
CV umiejętności – przykłady popełnianych błędów
CV co wpisać w umiejętnościach? Niby każdy wie, ale mimo wszystko warto przypomnieć sobie kluczową zasadę. Idealne CV odnosi się do wymagań pracodawcy i odpowiada jego oczekiwaniom. Nie możesz przesadzić w żadną ze stron. Zbyt wiele zbędnych informacji może obniżyć wartość Twojego życiorysu.
Dla przykładu: jeśli pracodawca wymaga od Ciebie znajomości programów graficznych, to nie pisz, że znasz techniki strzyżenia. Nawet jeśli kiedyś pracowałeś jako fryzjer i byłeś naprawdę dobrym pracownikiem.
Poniżej znajdziesz listę zasad, których warto przestrzegać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
- Nie umieszczaj w CV umiejętności, których nie posiadasz. Umiejętności bardzo łatwo zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Chyba nie chcesz wypaść na kłamcę i osobę niekompetentną?
- Pomiń umiejętności CV, które są oczywiste i zbyt ogólne. Punktualność, odpowiedzialność – każdy może wpisać takie kompetencje, co oznacza, że nie wyróżnisz się na tle innych.
- Precyzyjnie opisz obsługę komputera w CV. Samo stwierdzenie obsługa komputera nic nie znaczy. Skupiaj się na konkretach np. zaawansowana obsługa Excela (tworzenie tabel przestawnych).
- Znajomość języków zamieść w oddzielnej sekcji – ta zasada sprawdza się, gdy znasz więcej niż jeden język.
- Sprawdź aktualność posiadanych umiejętności. Zamieszczanie informacji o programie, którego używałeś w przeszłości i tak naprawdę nic już o nim nie wiesz – mija się z celem.
Umiejętności zawodowe CV – najczęściej zadawane pytania
Co to umiejętności?
Umiejętności oznaczają wrodzoną i nabytą wiedzę oraz wszelkie zdolności przydatne w życiu prywatnym i zawodowym. Inne umiejętności znajdziemy w CV ucznia, a inne w CV managera. Części z nich uczymy się przez cały i poszerzamy poprzez nowe doświadczenia zawodowe.
Jakie mogę mieć umiejętności?
Zakres umiejętności każdego człowieka jest zupełnie inny. Są one uwarunkowane cechami charakteru, edukacją, a także branżą, w której rozwija się Twoja kariera zawodowa. Podstawowy podział umiejętności to kompetencje twarde i miękkie.
Co wpisać w umiejętności w CV?
Przykłady umiejętności w CV:
- analityczne myślenie;
- dobra organizacja czasu pracy;
- obsługa klienta;
- znajomość Google Analytics;
- znajomość programu Photoshop;
- znajomość MS Excel;
- szybkie podejmowanie decyzji;
- zdolności negocjacyjne.
CV jakie umiejętności można rozwijać?
Tak naprawdę możesz pracować nad wszystkimi swoimi umiejętnościami. Najlepiej jednak rozwijać te, które będą przydatne w Twojej pracy m.in. zdolności komunikacyjne czy zarządzania czasem (one przydadzą się wszędzie). Jak je doskonalić? Poprzez czytanie branżowej literatury, czasopism, artykułów oraz dzięki uczestnictwie w dodatkowych kursach i szkoleniach.
Jak wpisać w CV dodatkowe umiejętności?
Dodatkowe informacje w CV, takie jak znajomość języków czy prawo jazdy, można umieścić wśród umiejętności twardych lub stworzyć dodatkową sekcję. Posiadasz niestandardowe kompetencje? Być może je również warto wpisać do życiorysu np. w formie zainteresowań.
Zajrzyj również do pozostałych artykułów od Ciekawe CV:
Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać?
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?
Europass CV
Jak przygotować CV magazyniera?
Jak zostać taksówkarzem? Ile kosztuje licencja taxi?