To, jaki wybierzesz ubiór na rozmowę o pracę, jest istotną kwestią, szczególnie jeśli chcesz, żeby rozmowa przebiegła pomyślnie i zakończyła się zatrudnieniem. Możesz pomyśleć, że w wyborze odpowiedniego stroju nie ma nic skomplikowanego. Warto jednak uświadomić sobie, że istnieją szczegóły, które mogą wpłynąć na pierwsze wrażenie odniesione przez potencjalnego nowego pracodawcę. W tym przypadku trzeba stwierdzić, że wygląd ma znaczenie! Nie masz pewności, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby osiągnąć sukces? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Na rozmowie kwalifikacyjnej oprócz przygotowania merytorycznego ważna jest autoprezentacja, na którą składa się Twoja postawa ciała, głos, wyraz twarz oraz wygląd zewnętrzny.Ten krótki poradnik podpowie Ci jak ubrać się na rozmowę o pracę. Poniżej znajdziesz rozwinięcie następujących zagadnień:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Każda rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się od CV. Jak stworzyć profesjonalne CV? https://ciekawecv.pl/blog/jak-napisac-cv-napisz-profesjonalne-cv/ 

Najlepsze CV to takie bez błędów. Jak uniknąć tych najpopularniejszych?https://ciekawecv.pl/blog/jak-napisac-dobre-cv-najczestsze-bledy-podczas-pisania-cv/

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Strój na rozmowę kwalifikacyjną należy dostosować do pracy, o którą się starasz

To stwierdzenie wydaje się oczywiste. W każdym miejscu, do którego udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, Twój strój powinien pokazywać, że zależy Ci na danej pracy.

Co pokazuje odpowiedni ubiór podczas rozmowy o pracę? Szacunek dla rozmówcy, Twoje zaangażowanie, przedstawienie Twojej osobowości i charakteru.

Rekruter nie zna Cię osobiście, a musi ocenić, czy jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Podejmuje decyzję na podstawie krótkiej rozmowy. Pierwsza, podświadoma ocena każdego kandydata następuje w oczach pracodawcy już w czasie pierwszych 10 sekund spotkania. Warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie i elegancki strój biznesowy.

Dobrą praktyką jest zapoznanie się z ogólnymi zasadami dotyczącymi ubioru w danej firmie oraz na stanowisku, o które się ubiegasz. Sprawdź czy obowiązuje dress code. Odpowiednio dobrany strój pomoże Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Zwiększ swoją wiedzę:

Co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę o pracę w biurze, to najlepiej i najbezpieczniej jest wybrać ubrania w stylu business lub stylu smart casual. To pewna opcja, podkreślająca Twój profesjonalizm. Żeby stworzyć nienaganny, pokazujący zaangażowanie, kompetencje oraz pewność siebie strój na rozmowę o pracę, warto zdecydować się na klasyczną elegancję. Styl ubioru na spotkanie powinien być formalny i neutralny. Im wyższe stanowisko, o które się ubiegasz, tym bardziej oficjalny powinien być Twój ubiór.

Strój biznesowy – świetny wybór na rozmowy kwalifikacyjne

Niemal w każdej rozmowie w sprawie pracy bardzo dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem będzie marynarka, dobrana do białej koszuli i eleganckie buty, które w zupełności wystarczą. Kobiety często wybierają buty na obcasie. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, żeby zasłaniały palce i pięty. Zamiast wysokich szpilek wybierz buty na obcasie maksymalnie 7 cm, ponieważ wyzywające szpilki w takich formalnych sytuacjach często są źle postrzegane.

Jeśli cenisz wygodę, możesz wybrać buty na płaskiej podeszwie. Przykładowe odpowiednie rodzaje obuwia to: eleganckie półbuty, lordsy, mokasyny, oksfordy, sztyblety, baleriny, czarne czółenka. Pamiętaj, że buty z błyszczącego materiału są zdecydowanie mniej eleganckie. 

Jeśli wybierasz elegancki garnitur, pamiętaj o zasadach dotyczących jego noszenia. Kiedy stoisz, marynarka powinna być zapięta na jeden guzik. Marynarkę rozpinasz, gdy siadasz. 

Kolejną istotną zasadą dotyczącą ubioru na rozmowie kwalifikacyjnej jest skromność. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn występuje analogiczna reguła. Buty powinny zasłaniać palce. Najlepiej postaw na bluzki i sukienki o prostym kroju, bez dużych dekoltów i zasłaniające ramiona,które najlepiej zestawić z ołówkową spódnicą. Tworzy ona wręcz idealny zestaw z białą koszulą. Zwróć uwagę, że krótka spódnica, nawet latem nie zostanie odebrana profesjonalnie.

Rajstopy nie mogą się wyróżniać: powinny być bez wzorów, najlepiej w kolorze ciała. Dobrym rozwiązaniem będzie elegancki zestaw: kobiecy garnitur, garsonka lub żakiet i spodnie cygaretki czy spodnie w kant.

Jak się ubrać w stylu smart casual?

Styl smart casual to rodzaj dress code’u, który oznacza rozluźnienie ścisłego stroju biznesowego na rzecz bardziej swobodnej, aczkolwiek wciąż eleganckiej stylistyki. Można powiedzieć, że jest to kompromis między strojem biznesowym a codziennym.

Decydując się na styl smart casual należy kierować się zasadą “im mniej, tym lepiej”. Podstawą są ubrania wykonane z wysokiej jakości materiałów, dopasowane do sylwetki w stonowanym kolorze.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną bazując na stylu smart casual? W przypadku kobiet może być to zarówno sukienka, spódnica, jak i spodnie. Ważne, aby sukienka i spódnica była odpowiedniej długości. Jeśli chodzi o spodnie – mogą być to nawet jeansy jednak bez zdobień i dziur (czarne, ciemnogranatowe lub w klasycznym odcieniu niebieskiego).

Taki dół stroju możesz połączyć z klasycznym t-shirtem i doskonale skrojoną marynarką. Świetnym wyborem są także białe koszule w stylu oversize. Całość uzupełnią eleganckie buty zakrywające stopy.

W przypadku mężczyzn bazę stylu smart casual będą stanowiły marynarki zapinane na dwa guziki, idealnie dopasowane do sylwetki. Drugi nieodłączny element to koszule – najlepiej w kolorze błękitnym lub bladoróżowym, dopuszczalne są także delikatne wzory. W tym przypadku dopuszcza się również różne rodzaje spodni m.in. klasyczne jeansy czy chinosy.

styl casual smart

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w różnych branżach?

A co w przypadku, gdy czeka Cię rekrutacja na stanowisko inne niż biurowe? Na rozmowie kwalifikacyjnej w sklepie odzieżowym, w warsztacie samochodowym, na stanowisko artystyczne czy branży kreatywnej nadal obowiązują uniwersalne reguły. 

Głównymi zasadami wciąż pozostają: schludność, profesjonalizm, skromność. Różnicą, w porównaniu do stanowisk biurowych czy urzędowych, jest większa swoboda, umożliwiająca pokazanie swojej osobowości. Oczywiście w profesjonalny sposób, bez popadania w przesadę – – strój codzienny w takiej sytuacji nie przejdzie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego? Możesz pokazać swoje wyczucie stylu i dobry gust. Będzie to świadczyć o tym, że potrafisz udzielić klientom profesjonalnych porad. Dla pracodawca będzie to sygnał, że pomożesz klientom w doborze stylizacji. 

Niezależnie jednak od tego, na jaki strój się zdecydujesz, pamiętaj, że zdecydowanie warto postawić na komfort. W niewygodnym ubraniu czy butach nie będziesz w stanie się skupić na swoim zadaniu i dobrze się zaprezentować.

Poznaj więcej ciekawych tematów

Elegancki strój – jakie fasony będą najodpowiedniejsze? 

Przy doborze stylizacji pamiętaj, że zawsze sprawdza się minimalizm, prostota. Wybieraj klasyczne kroje ubrań, które nie są zbyt przylegające do ciała. Stylizacje możesz podkreślić dopasowanymi dodatkami, np. paskiem.

Ponadczasowym “biznesowym” krojem spódnicy jest spódnica ołówkowa. Wygląda bardzo formalnie, a jednocześnie elegancko. Koszula do takiej spódnicy powinna być włożona do środka. Kolejnym krojem, modnym od kilku sezonów, jest spódnica plisowana. 

Wszystkie nietypowe fasony nie będą się dobrze prezentować na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeśli chodzi o sukienki, obowiązuje podobna zasada. Wybieraj eleganckie sukienki w stonowanych kolorach. Możesz do nich dopasować marynarkę lub żakiet. Najlepsze są kroje z długim rękawem lub rękawem o długości ¾.  

Jakie dodatki, fryzura na rozmowę o pracę do eleganckiego stroju?

Twój makijaż powinien być delikatny, używaj kolorów nude lub postaw na pastelowe odcienie. Po pierwsze, jeśli chcesz pokazać się od najlepszej strony, zadbaj o wygląd swojej cery. Aby zrobić lepsze wrażenie, powinnaś zrezygnować z mocnego konturowania, możesz użyć małej ilości pudru i różu. Zamiast zakładać sztuczne rzęsy, sięgnij po tusz do rzęs.

Zadbaj o to, by wyglądać schludnie: Twoje paznokcie powinny być raczej krótkie, zadbane, w neutralnym kolorze. Jeśli chodzi o fryzurę, najlepszym rozwiązaniem według specjalistów jest kok lub elegancki kucyk. Fryzura powinna być gładko zaczesana, tak aby do oczu nie wpadały ci przeszkadzające kosmyki włosów. Możesz do tego użyć wsuwek  lub lakieru do włosów. Zwróć uwagę, aby akcesoria do włosów nie rzucały się w oczy. 

W kwestii stroju liczą się detale. Zwróć uwagę na szczegóły ubioru. Możesz założyć delikatne dodatki, np. drobne kolczyki czy skromną bransoletkę. Do garnituru dobierz gustowne spinki lub krawat o nietypowym kolorze. Pomyśl o perfumach, które także mogą wyrazić Twój profesjonalizm. Ważne, żeby były delikatne i nienarzucające się. Mężczyznom nie zaleca się zakładania na rozmowę żadnej biżuterii. Wyjątkiem może być obrączka ślubna.

Czego powinno się unikać w stroju na rozmowę kwalifikacyjną, aby wyglądać profesjonalnie?

Bez względu na to czy ubiegasz się o stanowisko kierownicze czy stanowisko kreatywne – na rozmowie rekrutacyjnej trzeba wyglądać nienagannie. A więc unikaj:

  • ubrań zbytnio odsłaniających ciało;
  • głębokiego dekoltu;
  • ubrań brudnych, pogniecionych;
  • zbyt codziennego stroju (np. dresy, jeansy); 
  • butów z odsłoniętymi palcami i piętami, na bardzo wysokim obcasie, butów sportowych, brudnych butów;
  • koszul z krótkim rękawem. 

Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną jest błędem, którego łatwo można uniknąć.

Czy znasz: Poziomy znajomości języka w CV?

Podsumowując, jakie zasady obowiązują?

Najważniejsze jest, aby ubiór na rozmowę kwalifikacyjną był zgodny z charakterem firmy, w której chcesz pracować. Dodatkowo powinien być skromny, schludny, elegancki. Twój wygląd ma budzić szacunek i zaufanie, wyrażać zaangażowanie, pewność siebie, chęć do pracy. Zwracaj uwagę na szczegóły. Zawsze wychodź z założenia, że lepiej jest być ubranym zbyt elegancko niż zbyt codziennie. 

Kolor stroju na rozmowę o pracę jest istotny – jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Oprócz rodzaju stroju, niezwykle ważna jest kolorystyka Twojego ubioru. Elegancki ubiór nie spełni swojej funkcji, jeśli kolory nie będą odpowiednie do sytuacji. One również mają za zadanie wzbudzić większe zaufanie i respekt, sprawić wrażenie profesjonalizmu. Potrafią wiele powiedzieć o charakterze osoby.

Jaki wybrać kolor stroju na rozmowę kwalifikacyjną?

Na rozmowę o pracę biurową lub na wyższym stanowisku doskonale sprawdzą się stonowane kolory – raczej w ciemnych odcieniach brązu, szarości, granatu, ciemnej zieleni, czerni. Pamiętaj, że wybierając bardzo ciemne kolory warto rozjaśnić trochę strój jasną górą, np. białą bluzką lub marynarką.

Barwy powinny być na tyle neutralne, aby nie zakłócać rozmowy. Czy wiesz, że poszczególnym kolorom przypisuje się konkretny typ osobowości?

  • Kolor czarny przypisuje się zazwyczaj osobom u władzy, autorytetom,
  • kolor szary kojarzy się z umysłem analitycznym, typowo biznesowym,
  • kolor biały przypisuje się osobom schludnym, dbającym o porządek,
  • kolor granatowy kojarzony jest z osobami lojalnymi, pracującymi zespołowo.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jeśli chodzi o pracę o mniej formalnym charakterze, np. w zawodach artystycznych lub w start-upie, można zdecydować się na bardziej wyraziste kolory, które podkreślą energiczność i kreatywność. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać.

Jakich kolorów nie wybierać do stroju na rozmowę kwalifikacyjną?

Wybierając swój strój na rozmowę o pracę, nie wybieraj ubrań w krzykliwe wzory, lepiej wyglądają tkaniny gładkie. 

Do pracy w biurze czy urzędzie nie wybieraj kolorów jaskrawych, krzykliwych. Będą kojarzyć się z brakiem profesjonalizmu u kandydata. Kolor nie może odciągać uwagi rekrutera od Ciebie i Twoich wypowiedzi.

Zobacz też, jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podsumowując zasadę – lepiej ubrać się w stonowanym kolorze

Kolor stroju może wpłynąć na to, jak zostaniesz odebrany przez rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej. Najlepiej wybierać kolory stonowane (np. granatowy, czarny, brązowy) oraz ubranie bez wyraźnych wzorów. Na jaskrawe kolory możesz zdecydować się tylko w przypadku niektórych rekrutacji (np. w branży artystycznej).

Rodzaj dress code’u dostosuj do pogody

Kiedy wybierasz strój na rozmowę kwalifikacyjną, może pojawić się problem dotyczący pogody. Czy latem mogę założyć sukienkę bez rajstop? Jaka sukienka na rozmowę kwalifikacyjną jest odpowiednia? Czy zimą wypada założyć sweter? Co zrobić z kurtką po wejściu do sali? Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Szukasz wiedzy? Przeczytaj nasze poradniki. Stwórz świetne CV i przygotuj się na rozmowę rekrutacyjną

Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?
Pokolenie Z – Kim są i co ich charakteryzuje?
Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?

Latem, nawet jeśli jest bardzo gorąco, nie powinno się rezygnować z klasycznej elegancji. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się eleganckie ubrania – wybierz białą koszulę, pasującą marynarkę i do tego eleganckie spodnie lub spódnicę. Gdy upał bardzo doskwiera, zrezygnuj z dodatkowego okrycia, możesz postawić też na zwiewną, ale elegancką sukienkę.

Kobiety zgodnie z dress codem, nie powinny rezygnować z rajstop do sukienki czy spódnicy. Najlepiej wybrać te w neutralnym kolorze. Buty powinny zakrywać palce i pięty. Pamiętaj, że sukienka nie może być zbyt krótka, a dekolt zbyt duży. Ramiona powinny być zasłonięte. 

Co więcej, zwróć uwagę na rodzaj materiału, z których są zrobione Twoje ubrania na rozmowę. Aby zapewnić sobie większy komfort latem, dobrą opcją są ubrania z materiałów naturalnych, np. bawełna, len. Przepuszczają one powietrze, dlatego nie będziesz się w takich materiałach nadmiernie pocić. Wybierz ubrania, które wyeliminują poczucie dyskomfortu podczas wysokiej temperatury.

Istotną kwestią jest makijaż. Nie może być zbyt mocny. Dodatkowo, podczas upału zadbaj o to, żeby  po kilku godzinach nadal dobrze się prezentował. Możesz na przykład użyć lekkiego kremu BB lub pudru, a zrezygnować z ciężkiego podkładu. Warto przed samą rozmową kwalifikacyjną wprowadzić drobne poprawki: zmatowić twarz używając pudru, bibułek matujących lub po prostu chusteczki. Praktyczną fryzurą na rozmowę kwalifikacyjną latem będą włosy spięte w kok lub kucyk. 

Zobacz też:

Jaki strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą? Zimą również obowiązują zasady eleganckiego ubioru. Jeśli zakładasz spódnicę, ubierz rajstopy, ale pamiętaj że grube, wełniane nie są zbyt eleganckie. Kieruj się zasadą, że rajstopy nie powinny rzucać się w oczy: wybierze te o grubości 6-20 den. Zimą może być to kłopotliwe, szczególnie jeśli przemieszczasz się autobusem lub pieszo. Dlatego w tym wypadku idealnym rozwiązaniem będą dłuższe kozaki lub po prostu eleganckie materiałowe spodnie. 

Jeśli chodzi o męski strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą oraz latem, najodpowiedniejszą opcją pozostaje marynarka i koszula. Jeśli obawiasz się, że będzie Ci zimno, zamiast swetra pod elegancką, wyprasowaną koszulę załóż podkoszulek, który będzie niewidoczny, a Ty będziesz czuł się komfortowo.  Możesz także pod marynarkę założyć dopasowany czarny lub biały golf.   Miej na uwadze, że rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w ogrzewanym lub klimatyzowanym pomieszczeniu, dlatego warto postawić na coś uniwersalnego. 

Buty są ważnym i zauważalnym elementem stylizacji. Zimą nie powinny to być masywne kozaki, śniegowce czy trapery z grubą podeszwą. Wyglądają nieprofesjonalnie i nieformalnie. Pozostań przy eleganckich pantoflach, sztybletach, skórzanych botkach na niewielkim obcasie. 

Udając się na rozmowę o pracę, zamiast pikowanej lub puchowej kurtki możesz wybrać elegancki płaszcz, który będzie uzupełniał elegancki ubiór. Zadbaj o dodatki i zdecyduj się na elegancki szalik.

Kiedy już dotrzesz do siedziby firmy, nie noś wszędzie ze sobą płaszcza i szalika. Na pewno nie trzymaj go na kolanach podczas rozmowy. Powinieneś powiesić go na wieszaku lub zapytać w recepcji o miejsce, w którym możesz zostawić okrycie wierzchnie.

Podsumowując zasadę:

Strój na rozmowę kwalifikacyjną latem i zimą musi powinien być dopasowany do głównych zasad dress code’u. Dobieraj stylizacje tak, żeby wyglądały profesjonalnie, a jednocześnie były wygodne i funkcjonalne. 

Rozmowa kwalifikacyjna: ubiór a wygoda i komfort

Ostatnia zasada, która jest równie ważna jak pozostałe: Twój komfort i wygoda podczas rozmowy kwalifikacyjnej są bardzo ważne. 

Oczywiście, na formalnym spotkaniu trzeba być ubranym elegancko. Nie zmienia to jednak faktu, że nosząc przez kilka godzin niewygodne ubranie lub buty, nie jesteś w stanie w pełni skoncentrować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Myślenie o niewygodnym ubraniu pogłębi Twoje zdenerwowanie i będzie widoczne dla naszego rozmówcy. Najlepiej nie zakładać nowych elementów garderoby: sięgaj po sprawdzone ubrania.  

Zwracaj uwagę na rodzaj tkaniny. Wybierz te, które dobrze się prezentują i są eleganckie, czyli na przykład materiały naturalne jak jedwab, krepa, wełna, tweed,skórzane buty i torebki. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zwracaj uwagę na wygodę i komfort, szczególnie podczas stresujących sytuacji. Niewygodne części ubioru mają wpływ na Twoje samopoczucie i koncentrację.

Rozmowa kwalifikacyjna: strój damski

Tworząc swoją stylizację, możesz zainspirować się zaprezentowanymi poniżej elementami stroju na rozmowę kwalifikacyjną.

  • Granatowa gładka spódnica midi/ spódnica ołówkowa – zbyt krótka spódnica nie będzie wyglądać profesjonalnie;
  • biała koszula z miękkiego materiału/ błękitna koszula;
  • eleganckie pantofle na średnim obcasie;
  •  jasnoszary długi wełniany płaszcz; 
  • czarna torebka typu shopper; 
  • makijaż w naturalnych kolorach; 
  • włosy spięte w kok.

Rozmowa kwalifikacyjna: strój męski

Przykładowy zestaw,  który może stać się Twoim ubraniem na rozmowę o pracę. Eleganckiego mężczyznę na rozmowie o pracę wyróżnia:

  • Jasnoszary garnitur/ czarny garnitur; 
  • biała koszula; 
  • ciemnobordowy krawat; 
  • eleganckie buty np. czarne skórzane oksfordy.

Podsumowanie – jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Nasze wskazówki będą cenne dla każdego, kto wybiera się na swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, a także dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat dress code’u i  możliwości ubioru na formalne spotkania oraz wiedzy na temat, jak się ubrać elegancko.

Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej masz tylko jedną szansę, aby zrobić dobre wrażenie. Odpowiedni ubiór jest jedną ze składowych sukcesu, niezbędnym elementem prawidłowej autoprezentacji. Nienaganny, elegancki strój biznesowy doskonale uzupełni Twój wizerunek. Na sukces składa się wiele elementów i to od Ciebie zależy jak wykorzystasz swoje zdolności, aby go osiągnąć.

Chcesz wpaść dobrze na rozmowie? Naucz się odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony

Zapoznaj się również i innymi tematami poświęconymi CV i rekrutacji