Przejście na L4 na wypowiedzeniu, czyli po utraceniu stanowiska stało się częstym zjawiskiem, na które istnieje wręcz pewne społeczne przyzwolenie. Zwolnienie lekarskie, podobnie jak urlop wypoczynkowy to podstawowe prawa pracownika, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, ale co w sytuacji, gdy przypada ono na okres wypowiedzenia? Czy na wypowiedzeniu można iść na L4? I z drugiej strony, czy można dać wypowiedzenie na L4? Sprawdź!
To również może Cię zainteresować: L4 w ciąży – jak ZUS wypłaca L4 w ciąży?
L4 na wypowiedzeniu – co warto wiedzieć?
- Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu
- Wypowiedzenie na zwolnieniu lekarskim
Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu
Złożyłam wypowiedzenie czy mogę iść na zwolnienie lekarskie? Coraz częściej zdarza się, że pracownik zaraz po złożeniu lub otrzymaniu wypowiedzenia udaje się do lekarza, aby uzyskać zwolnienie lekarskie. Niektórzy robią to z uzasadnionego powodu choroby lub przeziębienia uniemożliwiającego im pracę, część jednak wykorzystuje tę sytuację, aby uniknąć obowiązków zawodowych, odpocząć lub poszukać nowego miejsca zatrudnienia.
Skala tego zjawiska jest na tyle duża, że na rynku pojawiły się nawet firmy oferujące wystawianie L4 na okresie wypowiedzenia online w kilka minut. Choć zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia jest całkowicie legalne, pracodawca może w takim przypadku zlecić kontrolę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Twoim miejscu zamieszkania.
Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia?
Planujesz L4 na wypowiedzeniu? Musisz wiedzieć, że w żaden sposób nie wpływa ono na rozwiązane umowy o pracę, nie wydłuża okresu wypowiedzenia, ani nie anuluje go. Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu sprawia jedynie, że nie będziesz musiał wykonywać swojej pracy.
Warto wziąć pod uwagę, że jeżeli takie postępowanie nie jest podyktowane faktyczną chorobą, a jedynie celowym działaniem, może powodować trudności dla pracodawcy np. w sytuacji, gdy poprosi Cię o wdrożenie nowej osoby na Twoje miejsce i przekazanie jej cennych informacji. Mimo wszystko pracodawca nie ma prawa do przedłużenia okresu wypowiedzenia, nawet w celu wyegzekwowania dni pracy w jego ramach.
Czy można wziąć L4 w ostatnim dniu wypowiedzenia?
Podczas okresu wypowiedzenia pracownik zachowuje wszystkie swoje prawa wynikające z umowy o pracę. Oznacza to, że ma prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego zarówno w trakcie wypowiedzenia, jak i po jego zakończeniu.
Zasiłek chorobowy przysługuje także wtedy, gdy niezdolność do pracy pojawi się po zakończeniu okresu wypowiedzenia, pod warunkiem że:
- choroba rozpoczęła się w ciągu dwóch tygodni od zakończenia stosunku pracy (lub nie później niż 90 dni w przypadku chorób zakaźnych, lub takich, których objawy ujawniają się po 14 dniach od zarażenia);
- choroba była ciągła i trwała co najmniej 30 dni.
W związku z tym nie ma znaczenia, czy pracownik weźmie L4 w ostatnim dniu wypowiedzenia, czy zaraz po jego zakończeniu. Wiele osób jednak wybiera zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia, aby uniknąć obowiązku pracy.
Chorobowe w trakcie wypowiedzenia – przykład:
Pan Marek przebywa na zwolnieniu lekarskim od 10 kwietnia do 25 maja, przy czym stosunek pracy został rozwiązany 20 maja. W związku z tym, że choroba pracownika trwała bez przerwy przez 30 dni, uzyska on prawo do zasiłku także po zakończeniu umowy.
Kto płaci za L4 po okresie wypowiedzenia?
Po ustaniu stosunku pracy płatnikiem zasiłku chorobowego staje się ZUS, dlatego też po zakończeniu okresu wypowiedzenia wszystkie dokumenty związane ze zwolnieniem lekarskim należy przekazać do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ile można ciągnąć L4 na wypowiedzeniu?
Zwolnienie lekarskie co do zasady trwa tyle, ile według orzeczenia lekarza pracownik nie jest zdolny do pracy. Maksymalnie może ono wynieść 182 dni, czyli sześć miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy decydujesz się na L4 na wypowiedzeniu? Jeśli Twój okres wypowiedzenia trwa np. miesiąc, a termin zwolnienia lekarskiego jest dłuższy, to po zakończeniu stosunku pracy nadal będziesz otrzymywać zasiłek chorobowy od ZUS-u, ale pod pewnymi warunkami.
Przede wszystkim Twoja niezdolność do pracy musi trwać co najmniej 30 dni bez przerwy i powstać:
- nie później niż 14 dni od ustania prawa do ubezpieczenia chorobowego;
- nie później niż 3 miesiące od ustania prawa do ubezpieczenia w przypadku choroby zakaźnej.
Pamiętaj,
to ważne!
Pracownik zasiłek chorobowy może pobierać maksymalnie przez 91 dni po ustaniu zatrudnienia.
Wypowiedzenie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie od psychiatry
Lekarz psychiatra ma prawo do wystawienia zwolnienia lekarskiego na maksymalnie 182 dni i podobnie, jak w przypadku “zwykłego” L4 pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.
Co ważne, o ile zwykłe zwolnienie lekarskie może zostać wystawione tylko na 3 dni wstecz, to lekarz psychiatra może cofnąć je o więcej dni, jeśli uzna, że występujące zaburzenia zaburzają zdolność pacjenta do oceny własnego postępowania.
Zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia a odprawa
Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jasno stwierdza, że jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i z przyczyn niedotyczących ich rozwiązuje umowy o pracę, zobowiązany jest wypłacić każdemu zwalnianemu pracownikowi odprawę pieniężną. Nie ma przepisu, który zwalniałby go z tego obowiązku, nawet jeśli pracownik przebywa w tym czasie na L4.
Zobacz więcej: Likwidacja stanowiska pracy – odprawa i okres wypowiedzenia
Wypowiedzenie na zwolnieniu lekarskim
Przepisy Kodeksu pracy jasno wskazują, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie, a więc nie może zostać zwolniony. Kwestię tę reguluje art. 41 Kodeksu pracy:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Kiedy można zwolnić pracownika na L4?
Od powyższego przepisu są jednak pewne wyjątki, które z kolei zostały wymienione w art. 53. Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
jeśli niezdolność pracownika do pracy spowodowana chorobą trwa dłużej niż:
- 3 miesiące – pod warunkiem że pracownik zatrudniony był u danego pracodawcy poniżej 6 miesięcy;
- łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – pod warunkiem że pracownik pracował zatrudniony był u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, lub jeśli jego niezdolność do pracy nastąpiła z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej;
- w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecność pracownika w pracy, która trwa ponad miesiąc z przyczyny innej niż wymienione powyżej.
Wypowiedzenie na L4 przez pracodawcę – przykład:
Pan Adam przebywa na zwolnieniu lekarskim od 15 marca 2024 roku. W związku z długotrwałą chorobą pracownika pracodawca zdecydował, że złoży mu wypowiedzenie. Może to jednak zrobić dopiero po upływie 182 dni pobierania zasiłku chorobowego oraz 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego, czyli najwcześniej 5 grudnia 2024 roku.
Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie na zwolnieniu lekarskim?
Z drugiej strony wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego przez pracownika jest jak najbardziej możliwe i zgodne z prawe. Zatem, jeśli przebywasz na L4 i chcesz złożyć wypowiedzenie z pracy, możesz to zrobić. Ważne, aby było ono skuteczne tzn. pracodawca będzie mieć możliwość zapoznania się z nim.
Wypowiedzenie a L4 – jakie formy wypowiedzenia umowy o pracę są dopuszczalne?
Zgodnie z prawem, wypowiedzenie umowy o pracę musi mieć formę pisemną i być podpisane ręcznie przez pracownika. Jednak w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby lub urazu, dostarczenie wypowiedzenia osobiście może być utrudnione.
Istnieją dwa alternatywne sposoby na złożenie wypowiedzenia w takiej sytuacji:
1. Poczta tradycyjna:
- Wypowiedzenie należy sporządzić na papierze, podpisać ręcznie i wysłać do pracodawcy pocztą tradycyjną.
- Zaleca się wysłanie listu poleconego z potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód na jego dostarczenie.
- Jeśli pracodawca nie odbierze przesyłki, należy zachować potwierdzenie próby doręczenia.
2. E-mail:
Wysyłka wypowiedzenia e-mailem jest zgodna z art. 781 Kodeksu cywilnego:
Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
- Wypowiedzenie można wysłać e-mailem, ale wymaga to bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, którym należy opatrzyć dokument.
- Wysyłka e-mailem bez bezpiecznego podpisu jest wadliwa, ale może być uznana za skuteczną. Pracodawca może jednak zakwestionować jej ważność przed sądem.
Chorobowe na wypowiedzeniu a prawo do świadczeń
Złożyłeś wypowiedzenie umowy o pracę na L4? Mimo to przysługują Ci takie same prawa, jakbyś był w pracy. Zachowasz więc prawo do wynagrodzenia chorobowego (do 33 dni choroby), a następnie zasiłek chorobowy.
Nie przegap naszych pozostałych artykułów:
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Pakiety medyczne dla pracowników – popularny benefit pozapłacowy
Owocowe czwartki – czy to jeszcze benefit, czy już standard w każdej firmie?
Jakie konsekwencje ma kłamanie w CV?
Nagłówek w CV – co powinno się w nim znaleźć?
Florysta co to za zawód? Ile zarabia florysta?
Kryminalistyka studia – dowiedz się, jak rozwiązywać zagadki kryminalne
Historia studia – kierunek dla pasjonatów
Fizyka studia – ścisły kierunek wielu perspektyw
Czy można mieć dwie umowy o pracę jednocześnie?
Umowa zlecenie a emerytura – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i stażu pracy?
Sabbatical – co to znaczy? Czym jest urlop sabatowy?
Zwolnienie z pracy – co robić? Jakie prawa ma pracownik?
Likwidacja stanowiska pracy – odprawa i okres wypowiedzenia