Praca najczęściej kojarzy się z monotonnym siedzeniem w biurze od 8.00 do 16.00, krótkim urlopem i ciągłymi spotkaniami z nieprzyjemnym szefem. Okazuje się, że wcale nie musi tak być! Obecnie dużym trendem stała się możliwość pracy zdalnej, czyli z dowolnego zakątka kraju, a nawet świata i często w dogodnych dla Ciebie godzinach. Chcesz pracować zdalnie, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak znaleźć wiarygodne oferty pracy zdalnej? Zapraszamy do lektury tego artykułu.
Czego dowiesz się z tego tekstu?
Praca zdalna – co to?
Jeśli ktoś jeszcze nie wie, co to jest praca zdalna – spieszymy z wyjaśnieniem. Praca zdalna polega na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych przez internet, z domu, kawiarni, a nawet z innego kraju. Główną zaletą takiego rozwiązania jest, przede wszystkim, duża oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie wymaga dojazdów do siedziby firmy. Pracę z domu można dowolnie organizować według własnych preferencji, dodatkowo wiąże się z dużą elastycznością dysponowania własnym czasem. Często możesz samodzielnie ustalać wymiar czasu pracy, decydować o tym czy wolisz pracować rano, czy wieczorem, czy chcesz zrobić sobie przerwę w pracy na wyjście z psem, a może wyskoczyć na jogę w trakcie lunchu.
Praca zdalna na izolacji 2021
Warto podkreślić, że przed wybuchem pandemii Covid-19, praca zdalna była bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce i jedynie kilka procent wszystkich zatrudnionych pracowało w takiej formie. Sytuacja szybko zmieniła się na początku 2021 roku, kiedy to – w związku z sytuacją epidemiologiczną – udział pracujących zdalnie w ogólnej liczbie zatrudnionych, wzrósł do 14.2 proc. Obecnie zdania są podzielone; wielu Polaków chce pozostać przy pracy zdalnej, część chce powrócić do biura, a inni preferują tzw. pracę hybrydową.
Rozporządzenie w sprawie pracy zdalnej
Przed wybuchem pandemii, praca zdalna w Polsce nie była uregulowana prawnie, jednak w związku z pogorszeniem sytuacji, rząd przedstawił Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Znajdziesz w niej wiele informacji dotyczących pracy zdalnej, między innymi informacje o tym, że:
- w okresie stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania;
- pracodawca zobowiązany jest zapewnić wszelkie narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;
- na polecenie pracodawcy, pracownik ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonywanych czynności w ramach pracy zdalnej;
- pracodawca może w każdym momencie cofnąć polecenie pracy zdalnej.
Jak pracować zdalnie?
Interesuje Cię stała praca zdalna? Zastanawiasz się jak zacząć? Dla każdego ta droga jest inna. Jedni przypadkowo dostają ofertę pracy i zaczynają wykonywać swoje obowiązki z domu, dla innych jest to przemyślana droga zawodowa. Jest wiele sposobów na rozpoczęcie pracy zdalnej, ale trzy podstawowe to:
- zatrudnienie na etacie w firmie, która umożliwia pracę zdalną;
- freelancing i świadczenie usług klientom z Polski i/lub ze świata;
- założenie własnej firmy, którą z góry ukierunkujesz na pracę zdalną.
Bez względu na to, którą z tych dróg wybierzesz, musisz wiedzieć, że najważniejsze są Twoje umiejętności miękkie i twarde oraz stałe rozwijanie kompetencji, dzięki którym będziesz pracować wydajnie, zdobędziesz nowych klientów i osiągniesz sukces zawodowy.
Praca zdalna na umowę o pracę
Zanim zaczniesz gorączkowo przeglądać portale ogłoszeniowe w poszukiwaniu pracy zdalnej dla siebie, zobacz listę branż, w których masz największe szanse na jej zdobycie.
- Branża komputerowa i IT (informatycy, programiści, web developerzy, graficy komputerowi);
- branża medyczna i opieki zdrowotnej (lekarze, dietetycy, dyżurni, psychologowie);
- branża edukacyjna i szkoleniowa (szkoleniowcy, korepetytorzy, wykładowcy);
- sprzedaż (handlowcy, pracownicy e-commerce);
- rekrutacja (rekruterzy, HR managerzy);
- obsługa klienta (doradcy klienta);
- finanse (doradcy finansowi, ubezpieczeniowi, księgowi).
Sektory, w których oferty pracy zdalnej w domu pojawiają się ze wzmożoną częstotliwością to obsługa klienta, terapia, edukacja i wirtualna administracja.
Praca zdalna – umowa o pracę: co to oznacza?
- Pracujesz na konkretnym stanowisku;
- potrzebujesz konkretnych kwalifikacji do jej podjęcia;
- firma, w której pracujesz, ma określoną strukturę;
- masz określony zakres obowiązków;
- otrzymujesz stałe wynagrodzenie;
- masz podpisaną konkretną umowę (umowę o pracę, B2B, umowę o dzieło lub zlecenie);
- masz stałe godziny pracy.
Praca zdalna – oferty:
Oczywiste jest, że ofert pracy zdalnej najlepiej szukać w internecie, jednak kilka przydatnych wskazówek pozwoli Ci uczynić cały proces szybszym i skuteczniejszym.
- Przeglądając popularne portale ogłoszeniowe, takie jak pracuj.pl, OLX, indeed czy jooble, warto odfiltrować oferty z możliwością pracy zdalnej. W szczegółach możesz zawsze doczytać czy jest to praca w 100 proc. zdalna, ponieważ coraz więcej firm proponuje zatrudnienie hybrydowe (częściowo zdalne). Nie daj się nabrać na ogłoszenia typu “zarób 5000 zł w tydzień, bez wychodzenia z domu”, zanim prześlesz swoje CV, postaraj się zweryfikować wiarygodność pracodawcy.
- Od pewnego czasu portal LinkedIn wprowadził opcję: “wyszukaj pracę zdalną”. Aktywnie prowadzony profil na LinkedIn przybliża Cię do pracodawców, często sugeruje też oferty dopasowane do Twoich kwalifikacji.
- Useme.eu to portal oferujący najróżniejsze zlecenia i oferty pracy zdalnej, najczęściej w branżach, takich jak: copywriting, fotografia, programowanie czy prace biurowe. Co ważne, platforma umożliwia wystawianie faktur bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.
- Zajrzyj na portale dedykowane pracy zdalnej z elastycznymi warunkami. Należą do nich np. Workremotely, Flexiblejobs lub Working Nomads.
Chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Zobacz przykładowe CV i zapoznaj się z poradami specjalistów, dzięki którym stworzysz profesjonalny życiorys:
CV pielęgniarki
CV logistyka
CV dla kosmetyczki
CV dla elektryka
CV fotografa
CV dla kierowcy
CV do biura
Freelancing jako praca zdalnie
Freelancing stał się jednym z popularniejszych sposobów na to, aby pracować zdalnie. Na czym to polega? Freelancer, czyli tzw. wolny strzelec, najczęściej prowadzi własną działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie faktur. Freelancerzy sami pozyskują klientów, oferując im swoje usługi na określonych warunkach. Najczęściej pracują dla kilku klientów, a duży wpływ na ostateczne powodzenie jest umiejętność zdobywania wartościowych zleceń.
Nie da się ukryć, że konkurencja rośnie, dlatego umiejętności dotarcia i pozyskania klientów, komunikacji i negocjacji są niezwykle ważne i pozwalają podpisywać korzystne umowy. Chcesz spróbować freelancingu? Poniżej znajdziesz wykaz zawodów, w których masz na to duże szanse:
- copywriter;
- grafik;
- tłumacz;
- korektor;
- fotograf;
- trener personalny;
- programista;
- specjalista ds. SEO;
- psycholog;
- szkoleniowiec;
- specjalista ds. social media;
- konferansjer.
Praca zdalna – oferty pracy dla freelancerów
Dla freelancerów powstały specjalne portale. Jak to działa? Zwykle zostajesz poproszony o założenie swojego konta i uzupełnienie danych w profilu, czyli umiejętności, doświadczenia czy portfolio. W ten sposób zleceniodawcy łatwiej odnajdą Cię w bazie serwisu. Rejestracja na takich portalach ma największy sens, gdy możesz pochwalić się już jakimś doświadczeniem, raczej trudno znaleźć pierwsze zlecenia. Wynika to z dużej konkurencji – najlepiej przebić się wysoką jakością świadczonych usług. Gdzie warto zajrzeć? Przede wszystkim na platformy: upwork.com, freelancer.com, oferia.pl, freelanceria.pl, a także na facebookowe grupy z ogłoszeniami dla wolnych strzelców, znajdziesz je pod hasłem: “zlecenia dla freelancerów” czy “freelancerzy”.
Dowiedz się, jak znaleźć pracę?
Prace zdalne – pomysły dla przedsiębiorców
Wiele osób pracujących zdalnie to po prostu przedsiębiorcy prowadzący własne firmy. Idealnie sprawdza się w tym przypadku:
- prowadzenie sklepu internetowego;
- prowadzenie bloga;
- oferowanie usług konsultingowych;
- prowadzenie agencji reklamowych, marketingowych i PRowych;
- praca w charakterze influencera czy youtubera;
- prowadzenie agencji interaktywnych;
- prowadzenie firmy w modelu SAAS.
Zasady pracy zdalnej i główne korzyści:
Coraz częściej dostrzega się korzyści wynikające z pracy zdalnej. Dla pracowników to przede wszystkim duża swoboda i elastyczność. Możesz pracować z kraju lub z zagranicy, a nawet w trakcie wakacji. Ograniczasz czas oraz koszty dojazdów do biura i wybierasz najkorzystniejszy dla siebie czas pracy. Co więcej, możesz założyć własną firmę i sam sobie być szefem.
Pracodawcy dosyć niechętnie zatrudniali pracowników na tzw. home office z obawy o niższą wydajność, okazało się jednak, że jest wręcz odwrotnie – praca online często jest bardziej efektywna niż ta z biura. Dzięki temu właściciele firm mogą optymalizować koszty zatrudnienia oraz wynajęcia powierzchni biurowych.
Zobacz też:
Wypalenie zawodowe – czy można otrzymać zwolnienie na wypalenie zawodowe? Jakie są najczęstsze objawy wypalenia zawodowego?
Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?
Jak założyć Profil Zaufany?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Wniosek o wczasy pod gruszą – ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?
Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? Wzór podania o podwyżkę w pracy