Od 2023 roku polski Kodeks pracy umożliwia pracownikom wykonywanie pracy zdalnej w trybie okazjonalnym. To rozwiązanie daje większą elastyczność i komfort pracy, a dodatkowo ma być korzystne dla obu stron – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Praca zdalna okazjonalna – sprawdź, jak działa!

Praca zdalna okazjonalna – w tym artykule przeczytasz o:

Praca zdalna okazjonalna

Praca zdalna od kiedy?

Do 7 kwietnia 2023 roku w polskim Kodeksie pracy funkcjonowała instytucja telepracy. Określała ona zasady wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pandemia COVID-19 wymusiła jednak na rządzie wprowadzenie zmian w regulacjach, co doprowadziło do uchylenia przepisów o telepracy i zastąpienia ich pracą zdalną.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym różniła się telepraca od pracy zdalnej?

Telepraca była traktowana jako stała forma wykonywania pracy, wymagająca zgody zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Pracodawca miał szereg obowiązków w związku z telepracą, m.in. musiał zapewnić pracownikowi niezbędny sprzęt i pokryć koszty jego eksploatacji.

Praca zdalna natomiast może mieć charakter stały lub czasowy. Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, a pracownik ma prawo odmówić. Obowiązki pracodawcy w przypadku pracy zdalnej są mniej sformalizowane.

Dlaczego telepraca została zastąpiona pracą zdalną?

Od 8 października 2023 roku nie można wykonywać już telepracy, a głównym powodem uchylenia poprzednich przepisów była chęć uproszczenia regulacji dotyczących pracy zdalnej. Nowe przepisy mają być bardziej elastyczne i dostosowane do potrzeb zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Okazjonalna praca zdalna 2023 – nowy przepis

Okazjonalna praca zdalna – Kodeks pracy wprowadza dodatkowo tzw. okazjonalną pracę zdalną. Zgodnie z art. 6733

§ 1. Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w  postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.

Okazjonalna praca zdalna

Z uwagi na jej szczególny charakter, nie są w tym przypadku stosowane niektóre przepisy dotyczące pracy zdalnej np. 

  • obowiązek zapewnienia materiałów i narzędzi do pracy;
  • obowiązek zapewniania instalacji, serwisu, konserwacji narzędzi pracy;
  • obowiązek pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych;
  • obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Należy przy tym zaznaczyć, że pracodawca może ustalić z pracownikiem zwrot pewnych kosztów związanych z wykonywaniem okazjonalnej pracy zdalnej, jednak jest to całkowicie dobrowolne. 

Warto pamiętać, że pozostałe zasady pracy zdalnej znajdują zastosowanie także w przypadku okazjonalnej pracy zdalnej, a są to:

  • obowiązek wdrożenia procedury ochrony danych osobowych;
  • obowiązek przekazania informacji koniecznych do wzajemnego porozumiewania się;
  • obowiązki stron w zakresie BHP.
Okazjonalna praca zdalna ile dni w roku

Jak uzasadnić wniosek o pracę zdalną?

Okazjonalna praca zdalna ma charakter incydentalny i może być zastosowana wyłącznie ze względu na potrzeby pracownika i jego wniosek (w formie papierowej lub elektronicznej).

Wniosek w postaci papierowej powinien zawierać własnoręczny podpis pracownika, natomiast w przypadku dokumentacji elektronicznej stosuje się zasady art. 772  Kodeksu cywilnego, który określa, że do zachowania czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.

W uzasadnieniu projektu pracy zdalnej pojawiły się następujące przykłady wykorzystania okazjonalnej pracy zdalnej:

  • konieczność opieki nad członkiem rodziny potrzebującym doraźnego wsparcia;
  • potrzeba wyjazdu do innej miejscowości w celu załatwieniu spraw osobistych.

Nie musisz jednak uzasadniać swojego wniosku, podobnie, jak pracodawca nie musi uzasadniać jego odmowy (o tym w dalszej części artykułu).

Kodeks pracy nie określa także trybu ani terminu składania wniosków o okazjonalną pracę zdalną, ani też terminu na odniesienie się do wniosku przez pracodawcę. Właśnie dlatego warto wewnętrznie określić te kwestie, mimo prawnego obowiązku w tym zakresie.

Wniosek o prace zdalna

Okazjonalna praca zdalna ile dni w roku?

Okazjonalna praca zdalna przysługuje pracownikowi w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. 

Co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta całego limitu okazjonalnej pracy zdalnej? Niewykorzystane dni nie przechodzą na rok następny, wobec czego limit ten w kolejnym roku wynosi również 24 dni.

24 dni pracy zdalnej obowiązują niezależnie od wymiaru czasu pracy, a więc jest ich dokładnie tyle samo zarówno dla zatrudnionych na cały etat, jak i na część etatu. Co ważne jeden limit obowiązuje bez względu na to, w ilu firmach będziesz zatrudniony – rozpoczynając nową pracę u nowego pracodawcy – nie odnawia się.

Przepisy nie określają sposobu, w jaki może być wykorzystany przysługujący roczny limit okazjonalnej pracy zdalnej. Oznacza to, że możesz składać wnioski zarówno o pojedyncze dni pracy zdalnej, kilkudniowe okresy pracy zdalnej, czy nawet wykorzystać cały limit jednorazowo – chyba że pracodawca w wewnętrznych regulacjach określa zasady korzystania z okazjonalnej pracy zdalnej np. limitujące jej tygodniowy czy miesięczny wymiar.

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej?

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej, ponieważ zgodnie z Kodeksem pracy, nie ma on obowiązku uwzględniania takiego wniosku. Co więcej, nie musi także podawać przyczyny takiego odrzucenia, aczkolwiek warto ją uwzględnić – to uchroni pracodawcę przed możliwymi zarzutami pracownika, jak oskarżenia o nierówne traktowanie.

Uzupełnij swoją wiedzę:

Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Bloger/ blogerka – jak założyć bloga i na nim zarabiać?
Co to jest CV funkcjonalne i czy warto je przygotowywać? [CV funkcjonalne wzór]
Mentor – kto to? Co to mentoring?
Nepotyzm co to? Definicja i przykłady nepotyzmu w pracy
Autoprezentacja – jak profesjonalnie się zaprezentować w każdej sytuacji?
Kariera w finansach – jak wygląda praca po rachunkowości i ekonomii?
Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? [kilka słów o sobie przykłady]
Kto to introwertyk? Jakie są typowe zachowania introwertyka? Jaki zawód dla introwertyka?
Outplacement – co to? Jak wygląda outplacement w praktyce? 
Data urodzenia w CV – czy podawać datę urodzenia w CV?
Merchandising – czym zajmuje się merchandiser / visual merchandiser?
Wypadek przy pracy – jak wygląda zgłoszenie? Należne świadczenia
Praca w biurze podróży – ile zarabia pracownik biura podróży i jak wygląda taka praca?
Pracownik administracyjno biurowy – zakres czynności pracownika biurowego