Choć czas pracy zatrudnionych na umowę o pracę nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, pracodawcy mogą go wydłużyć. W jaki sposób? Wprowadzając odpowiedni system oraz rozkład czasu pracy. Trudno być zadowolonym z takiej sytuacji, ale nie martw się! Kodeks pracy pilnuje tego, abyś nie musiał pracować ani zbyt długo, ani za darmo. W takim razie, jak płatne są nadgodziny? Jaka jest stawka za nadgodziny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Prawo pracy
Czy można iść na L4 na wypowiedzeniu?
Przejście na L4 na wypowiedzeniu, czyli po utraceniu stanowiska stało się częstym zjawiskiem, na które istnieje wręcz pewne społeczne przyzwolenie. Zwolnienie lekarskie, podobnie jak urlop wypoczynkowy to podstawowe prawa pracownika, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, ale co w sytuacji, gdy przypada ono na okres wypowiedzenia? Czy na wypowiedzeniu można iść na L4? I z drugiej strony, czy można dać wypowiedzenie na L4? Sprawdź!
Ile wynosi świadczenie urlopowe 2024?
Zamiast Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, pracodawcy mogą oferować pracownikom świadczenie urlopowe. Jest to dodatkowe wynagrodzenie wypłacane raz w roku tym osobom, które wykorzystają co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu. Warto jednak zaznaczyć, że świadczenie urlopowe przysługuje tylko w firmach, w których nie działa ZFŚS. Ile wynosi świadczenie urlopowe 2024 i kto może liczyć na takie wsparcie finansowe? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!
Ile wynosi najniższa emerytura 2024? Kto ma do niej prawo i na jakich warunkach?
System emerytalny w Polsce jest złożony i skomplikowany, a do tego regulują go normy sformułowane w wielu aktach prawnych. Choć podejmowano próby jego uproszczenia, zwykle kończyły się one niepowodzeniem lub wycofywano je. Jedno jednak jest pewne, emeryci mają zagwarantowaną minimalną emeryturę! Ile wynosi najniższa emerytura 2024 i komu przysługuje? W poniższym artykule odpowiadamy na wiele nurtujących pytań!
Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Urlop na żądanie jest jednym z przysługujących pracownikowi świadczeń urlopowych. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wymiarze do czterech dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego. Oznacza to, że pracownik może poinformować pracodawcę o chęci wykorzystania urlopu w dniu, w którym chce go rozpocząć. Pojawia się więc pytanie, czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Sprawdźmy to!
Wymiar czasu pracy – ile będziemy pracować w 2024 roku?
Wymiar czasu pracy w 2024 wyniesie o jeden dzień więcej niż w roku poprzednim. To wynik roku przystępnego, który będzie liczył 366 dni. W 2024 roku będziemy pracować 251 dni, a pozostałe 115 możemy przeznaczyć na wypoczynek. Jak przedstawia się wymiar czasu pracy w 2024 w poszczególnych miesiącach? Sprawdź!
Ekwiwalent za urlop 2024 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2024?
Twoja umowa o pracę wygasa? A może postanowiłeś ją rozwiązać? Jest jednak mały problem – nie zdążyłeś wykorzystać przysługującego Ci urlopu wypoczynkowego. W tej sytuacji masz dwie możliwości: przymusowe wakacje lub ekwiwalent za urlop, który wypłacany jest wyłącznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Czy są wyjątki od tej reguły? Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Sprawdź!
Wypadek przy pracy – jak wygląda zgłoszenie? Należne świadczenia
W trakcie pracy zdarzył Ci się nieszczęśliwy wypadek? Co zrobić w takiej sytuacji i jakie obowiązki musi spełnić zakład pracy? Kiedy faktycznie dochodzi do wypadku w pracy? Wypadek przy pracy to każde zdarzenie bezpośrednio powiązane z pracą zawodową – czyli jakie? Istnieją przepisy wyjaśniające te kwestie. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jak napisać podanie o pracę?
Bardzo często zdarza nam się mylić podanie o pracę z listem motywacyjnym lub CV. Jest to karygodny błąd, ponieważ tego rodzaju dokument piszemy w całkowicie innych okolicznościach. Stąd też bierze się błędne mniemanie na temat tego, jak takie podanie napisać.
Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?
W 2016 roku w życie weszły rozporządzenia z Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 sierpnia 2015 r., na mocy których nie istnieje już umowa na zastępstwo. Zamiast niej, w ramach świadczenia usług za pracownika, który przebywa na chwilowym zwolnieniu, pracodawca może podpisać z Tobą umowę z kategorii umów o pracę na czas określony. Różni się ona jednak od tej podpisywanej na zwykłych warunkach. Umowę na zastępstwo zawiera się w sytuacji, w której zatrudniony pracownik z różnych powodów nie może wykonywać swoich obowiązków przez dłuższy czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej formie zatrudnienia, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Umowa o zakazie konkurencji [wzór + omówienie] – z czym wiąże się zakaz pracy u konkurencji?
Nie da się ukryć, że siłą napędową większości przedsiębiorstw są pracownicy, od których zależy przyszłość i dalszy rozwój działalności. Specjaliści są na wagę złota, dlatego właściciele firm chcą chronić swoje interesy przed konkurencją ze strony byłych pracowników. W tym celu zawiera się tzw. umowę o zakazie konkurencji. Jednak co w sytuacji, gdy jej zapisy są nieprecyzyjne? Z jakimi konsekwencjami się to wiąże? Umowa o zakazie konkurencji – dowiedz się więcej na ten temat!
Zaświadczenie o niekaralności (+ zaświadczenie o niekaralności online) – jak je zdobyć?
Znalazłeś nową pracę, a pracodawca wymaga, abyś przed rozpoczęciem współpracy przedstawił mu świadectwo niekaralności? Nie złamałeś nigdy prawa? Uzyskanie takiego dokumentu nie powinno być dla Ciebie problemem. Nie wiesz jednak w jaki sposób to zrobić? Słyszałeś, że możliwe jest zdobycie go przez internet? Jak wygląda zaświadczenie o niekaralności online? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się również, jak wypełnić zaświadczenie o niekaralności wzór.
Podatek do 26 roku życia: Co warto wiedzieć o ulgach, zwolnieniach i obowiązkach podatkowych młodych dorosłych
Młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia podczas rozliczania swoich wynagrodzeń mogą korzystać z kilku przywilejów – zwolnienia z podatku i składek ZUS. Które formy zatrudnienia dają taką możliwość? Jakie warunki należy spełnić? Co w sytuacji, gdy ukończysz wspomniane 26 lat? Podatek do 26 roku życia – poznaj zasady!
Umowa zlecenie a umowa o pracę – czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę?
Znalazłeś właśnie wymarzoną pracę? Musisz wiedzieć, że rodzaj zawartej umowy zależy od woli Twojej i przyszłego pracodawcy. Możliwości jest całkiem sporo – umowa o pracę, zlecenie, o dzieło czy umowa B2B. Każda z nich określa nieco odmienne zasady współpracy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję – sprawdź, jaki rodzaj zatrudnienia będzie dla Ciebie korzystniejszy. Umowa o pracę czy umowa zlecenie? Poznaj podstawowe różnice obu tych umów.
Jak wygląda rejestracja bezrobotnego w Urzędzie Pracy? [Rejestracja jako bezrobotny online]
Straciłeś swoje dotychczasowe zatrudnienie? Chcesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny i nie wiesz, jak to zrobić? Obawiasz się skomplikowanych procedur i długich kolejek w urzędach? Nie zawsze musi tak być! Za chwilę pokażemy Ci, jak wygląda rejestracja w urzędzie pracy i jak sprawnie przejść przez ten proces, aby swobodnie korzystać z przysługujących Ci udogodnień. Rejestracja bezrobotnego – dowiedz się więcej!
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Impreza urodzinowa, ślub, wizyta u lekarza, wycieczka – wiele takich i podobnych rzeczy jesteś w stanie zaplanować. Zazwyczaj w tym celu prosisz o urlop wypoczynkowy lub okolicznościowy. Ale co w sytuacji nagłej potrzeby? Kiedy przytrafia się nieoczekiwana sytuacja? Wtedy z pomocą przychodzi urlop na żądanie. Na jakich zasadach możesz skorzystać z tego przywileju? Ile jest urlopu na żądanie? Poznaj najważniejsze zasady!
PPK – co to i czy warto? Jak wygląda rezygnacja z PPK?
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny program prywatnego, długotrwałego oszczędzania dla wszystkich pracowników. Oszczędności budowane są przez pracownika, pracodawcę i państwo. Program ruszył 1 lipca 2019, jednak nie każdy pracodawca wdrożył go w życie. Pamiętaj, że PPK jest czymś zupełnie niezależnym od emerytury, ale zebrane w ten sposób pieniądze mogą być dodatkiem do niej. PPK czy warto? Czym dokładnie jest PPK? Jakie ma wady i zalety? Sprawdź!
Trzynastka – ile wynosi 13 pensja w budżetówce 2024
Trzynastka w budżetówce – inaczej dodatkowe wynagrodzenie roczne. Przyznawana jest pracownikom, dla których zostało to przewidziane w przepisach prawa lub wewnętrznych regulacjach zakładowych. Wypłata dodatku zależy jednak od wielu czynników. Zobacz, jakie to czynniki i kto jest uprawniony do otrzymania 13 pensji.
Zwolnienie dyscyplinarne – za co można zwolnić dyscyplinarnie? Skutki zwolnienia dyscyplinarnego
Zwolnienie dyscyplinarne, inaczej dyscyplinarka, powoduje natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę. Choć jest to określenie raczej potoczne – zostało ściśle uregulowane przez kodeks pracy. Co podlega pod zwolnienie dyscyplinarne? Jakie niesie za sobą konsekwencje? I jak można tego uniknąć? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Prokurent – kim jest i jakie ma uprawnienia?
W większości spółek wykształciło się stanowisko prokury. Kim jest prokurent? To osoba, której udzielono szczególnego pełnomocnictwa do działania w imieniu przedsiębiorstwa, jako jego reprezentant. Władze firmy mogą powołać do tego wybraną osobę fizyczną, posiadającą zdolność do czynności prawnych. Dlaczego pracownik otrzymuje tego typu pełnomocnictwo? I czy taka funkcja jest potrzebna, skoro firma posiada zwykle zarząd, radę nadzorczą oraz inne organy decyzyjno-reprezentacyjne?
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne 2024 – dla kogo? Ile wynosi składka?
Mówi się, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego ubezpieczenie zdrowotne to coś, na czym szczególnie zależy większości z nas. Co w sytuacji, gdy pracodawca Cię nie ubezpiecza? Możesz zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i zyskać tym samym dostęp do podstawowych usług medycznych. Zobacz, jak się samodzielnie ubezpieczyć? I sprawdź, ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
Pewnie wielokrotnie słyszałeś sformułowanie “wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron”. Co ono oznacza? Może zacznijmy od początku. Wypowiedzenie umowy jest niejako rezygnacją z pracy. Cechuje się ono jednostronnością, a skorzystać z niego może zarówno pracownik, jak i pracodawca. Pamiętaj jednak, że wymaga przestrzegania określonych zasad, takich jak np. okres wypowiedzenia. Co w sytuacji, gdy takie wypowiedzenie przebiega za porozumieniem stron? Jest to moment, w którym obie strony (pracownik i przełożony) zgadzają się na rozwiązanie umowy i ustalają warunki, na jakich ono przebiega.
Ubezpieczenie społeczne 2024 – Co obejmuje? Ile wynoszą składki na ubezpieczenie społeczne?
Każdego miesiąca z Twojej pensji wpływa do ZUS-u pewna część zarobków. Nie jest to żaden wymysł XXI wieku – obowiązek ubezpieczenia społecznego dotyczy każdego płatnika składek. Czy faktycznie Cię to zabezpiecza i czy będziesz mieć coś z tego w przyszłości? Sprawdź, co to jest ubezpieczenie społeczne oraz jakie są rodzaje ubezpieczeń społecznych w Polsce?
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Zastanawiasz się, jaka przerwa należy Ci się w ciągu dnia w pracy? Czy proponowane przez szefa 15 minut na odpoczynek w trakcie 8 godzin jest wystarczające? Każdemu pracownikowi w Polsce przysługuje przerwa z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, co zostało uregulowanie przez ustawę z dnia 26 czerwca 1974 roku, czyli Kodeks pracy
Jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim – jak się do niego przygotować?
Polskie prawo zapewnia kobietom ochronę zatrudnienia w czasie ciąży, a także gwarantuje możliwość powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przez ostatnie miesiące byłaś całkowicie skupiona na opiece nad dzieckiem? Pewnie zastanawiasz się, co po urlopie macierzyńskim? Jak przygotować się na powrót z urlopu macierzyńskiego? Jakie warunki trzeba spełnić? Zostań do końca, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Urlop wychowawczy 2024 – ile trwa? Czy jest płatny?
Urlop wychowawczy to odpowiedź na potrzeby młodych rodziców potrzebujących więcej czasu na opiekę nad dzieckiem. Chociaż nie do końca jest to urlop (a już na pewno nie wypoczynkowy) o czym z pewnością już wiesz. Skończył Ci się macierzyński lub rodzicielski? Planujesz wziąć urlop wychowawczy? W dalszej części artykuły znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.
Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy – co określa Kodeks pracy?
Bez względu na to czy pracujesz już od wielu lat, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, powinieneś znać zarówno prawa i obowiązki pracownika, jak i prawa i obowiązki pracodawcy. Znajomość Kodeksu pracy pozwoli Ci walczyć o godne warunki zatrudnienia oraz bezpieczeństwo w pracy. Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy – sprawdź na co zwracać uwagę.
Przychód a dochód – czym się różnią?
Terminy przychód oraz dochód bardzo często używane są zamiennie, jako wyrazy o tym samym znaczeniu. Jest to jednak błąd i z całą pewnością nie powinno się stosować ich jako synonimy. Przychód a dochód – jaka jest między nimi różnica? Jakie mają znaczenie dla pracownika i przedsiębiorcy? Wyjaśniamy!
Okres ochronny przed emeryturą – ile lat przed emeryturą jest okres ochronny?
Kwestia emerytury, budzi wiele kontrowersji. Począwszy od tego, że dla wielu jest to często zbyt niska kwota, a skończywszy na granicy wieku, którą należy przekroczyć, aby ją otrzymać. Inną kwestią nurtującą Polaków, jest strach przed zwolnieniem z pracy w późnym wieku. Młodzi pracownicy zwykle nie mają problemu z pozyskaniem zatrudnienia, natomiast starsi – pomimo wielu lat doświadczenia – mogą napotkać trudności ze znalezieniem pracodawcy, których ich przyjmie. Z tego powodu powstał okres ochronny przed emeryturą. Na czym on polega, co się zmieniło i jakie są wyjątki?
Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Jak aktywować bon turystyczny?
Rząd przedłużył możliwość wykorzystania bonu turystycznego o 6 miesięcy. W związku z tym ważność bonu turystycznego upłynie 30 września 2022 r., a nie jak pierwotnie zakładano z końcem marca tego roku. Przysługuje on rodzinom posiadającym dzieci w wieku poniżej 18. roku życia. Temat od samego początku rodzi wiele pytań – poznaj więc odpowiedzi na najważniejsze z nich.
Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?
Pracujesz w jednym miejscu od dłuższego czasu, ale Twoja wypłata, Cię nie zadowala? Może wzrosły koszty życia i to, co kiedyś było dla Ciebie dobrą stawką, teraz nagle przestało wystarczać? A może dopiero zaczynasz nową pracę i chciałbyś wynegocjować lepszą stawkę na początek? Jeżeli stresuje Cię poruszanie tematu pensji z przełożonym, ale bardzo zależy Ci na przełamaniu i zawalczeniu o swoje – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Nie chcesz przecież zostać w obecnej sytuacji, prawda?
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
W trakcie nauki w szkole wielu nastolatków zastanawia się, w jaki sposób zacząć zarabiać, aby mieć pieniądze na swoje wydatki. Podjęcie pierwszej pracy uczy samodzielności, pozwala zdobyć doświadczenie i budować pewność siebie. Niektórzy zakładają, że praca dla niepełnoletnich nie jest możliwa. Nic bardziej mylnego! Aktualnie dostępne są oferty pracy nawet dla 15-latków, dopasowane do wieku i możliwości, pozwalające wybrać zajęcie, które uda się pogodzić np. z lekcjami w szkole. W tym artykule pokazujemy, jakie możliwości mają młodzi ludzie w kwestii zatrudnienia, od ilu lat można pracować legalnie, gdzie szukać pracy i jak sporządzić dokumenty aplikacyjne.
Świadectwo pracy 2024 i zaświadczenie o pracy – najważniejsze informacje
Świadectwo pracy i zaświadczenie o pracy – choć te pojęcia brzmią bardzo podobnie, w praktyce oznaczają zupełnie coś innego. Z pewnością zetkniesz się z każdym z nich w swojej karierze zawodowej, dlatego warto zorientować się w temacie, a pomoże Ci w tym nasz artykuł. Jak uzyskać świadectwo pracy? Co to jest zaświadczenie pracy? Czym się różnią te dokumenty? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz poniżej.
Urlop siła wyższa – kiedy przysługuje urlop z powodu siły wyższej?
Siła wyższa – pojęcie dość często używane w prawie cywilnym – znalazło zastosowanie także w prawie pracy, a dokładniej w kwestiach dotyczących urlopów. 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji Kodeksu pracy zaczęły obowiązywać nowe przepisy, od tego dnia zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zyskali dodatkowe dni wolne od pracy w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji tzw. siły wyższej. Urlop siła wyższa – komu przysługuje i na jakich zasadach jest przyznawany? Omawiamy najważniejsze kwestie!
Staż pracy – Co wlicza się do lat pracy? Jak liczyć staż pracy?
Staż pracy obejmuje łączną długość okresów zatrudnienia mających realny wpływ na przywileje pracownicze. Lata pracy decydują, między innymi, o długości urlopu wypoczynkowego lub prawa do nagrody jubileuszowej. Warto więc dokładnie pilnować tej kwestii i skrupulatnie rozliczać wszystkie okresy zatrudnienia. Niestety wiele osób nie wie, że ich praca nie wlicza się do stażu pracy. Ty również masz wątpliwości? Spróbujemy je rozwiać – sprawdź, co wlicza się do stażu pracy.
Urlop okolicznościowy ślub
Ślub jest bez wątpienia ważnym wydarzeniem w życiu młodej pary. Wymaga licznych przygotowań, w trakcie których nie sposób myśleć o pracy. Bardzo często jest powodem ubiegania się o urlop – niezbędny do uporządkowania wszystkich spraw. Czy wiesz, że pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, przysługuje specjalny urlop okolicznościowy na ślub? Co ważne, mogą z niego skorzystać nie tylko nowożeńcy, ale również ich rodzice.
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) – czym się zajmuje?
Jesteś pracownikiem? Czy wiesz, że istnieje instytucja, która dba o przestrzeganie Twoich praw? To Państwowa Inspekcja Pracy w skrócie PIP. Każdy pracodawca, a zwłaszcza ten, który łamie przepisy prawa pracy musi liczyć się z wizytą inspektorów z Państwowej Inspekcji Pracy, którzy przeprowadzą szczegółową kontrolę. Czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy? Jakie zadania i uprawnienia posiada? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Pracownik może być niezdolny do wykonywania swoich obowiązków zawodowych ze względu na zły stan zdrowia psychicznego. W takiej sytuacji może on ubiegać się o l4 od psychiatry, które działa na takich samych zasadach, jak tradycyjne zwolnienie lekarskie. Ile płatne jest zwolnienie od psychiatry? Czy psycholog może wystawić zwolnienie? Przeczytaj nasz artykuł, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Zastanawiasz się, co to akord? Czy podjęcie zatrudnienia na takich zasadach byłoby dla Ciebie odpowiednie? Wielu ludzi skarży się na taki system wynagradzania, chociaż według niektórych ma on też wiele zalet. Wszystko zależy zatem od preferencji. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest praca akordowa.
Umowa na okres próbny – czy okres próbny jest płatny?
Umowa na okres próbny korzystna jest tak naprawdę dla obu stron. Pracodawca może się przekonać czy wybrany przez niego kandydat sprawdzi się na danym stanowisku. Z kolei pracownik ma okazję zapoznać się ze strukturą firmy, swoimi zadaniami oraz określić czy powierzony mu zakres obowiązków i atmosfera panująca w biurze będą mu odpowiadać. Zanim jednak podpiszesz taką umowę, poznaj swoje prawa!