Przejście na L4 na wypowiedzeniu, czyli po utraceniu stanowiska stało się częstym zjawiskiem, na które istnieje wręcz pewne społeczne przyzwolenie. Zwolnienie lekarskie, podobnie jak urlop wypoczynkowy to podstawowe prawa pracownika, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, ale co w sytuacji, gdy przypada ono na okres wypowiedzenia? Czy na wypowiedzeniu można iść na L4? I z drugiej strony, czy można dać wypowiedzenie na L4? Sprawdź!
Przewodnik po pracy
Czy można znaleźć pracę bez doświadczenia? Gdzie i jak jej szukać? Praktyczne porady
Znasz ten schemat? Nie możesz znaleźć pracy, bo nie masz doświadczenia, a doświadczenia nie zdobędziesz bez pracy. To błędne koło, które łatwo prowadzi do frustracji. Ale uwaga! Nie poddawaj się! Istnieje wiele sposobów na znalezienie zatrudnienia, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wyruszyć na polowanie na pracę i zdobyć wymarzone stanowisko, nawet bez doświadczenia.
Na czym polega zadaniowy czas pracy? Wady i zalety takiego systemu
Kodeks pracy definiuje różne systemy czasu pracy, a wśród nich zadaniowy czas pracy, który wyróżnia się na tle pozostałych dużą dozą swobody dla pracowników. Zyskująca na popularności forma organizacji pracy oparta na zadaniach staje się coraz bardziej atrakcyjna, szczególnie w dobie rosnącej popularności pracy zdalnej. System ten odpowiada osobom rozliczanym z efektów, a nie z przepracowanych godzin, oferując im większą elastyczność.
Walka z dyskryminacją w pracy: przyczyny, skutki i strategie przeciwdziałania nierównościom
Nowoczesne środowisko pracy stawia przed sobą wyzwanie stworzenia przestrzeni wolnej od dyskryminacji. Dążenie do równości i włączania wszystkich pracowników nie tylko promuje standardy etyczne, ale również zwiększa efektywność organizacji. W tym artykule dowiesz się, czym przejawia się dyskryminacja w pracy, jakie ma skutki dla jednostek i całego zespołu, a przede wszystkim jak skutecznie z nią walczyć.
Zarządzanie czasem – jak ważna jest dobra organizacja pracy?
Chcesz osiągnąć wyznaczone cele i poczuć satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych? Kluczem do sukcesu jest skuteczne zarządzanie czasem! Jeśli czujesz, że dni uciekają Ci przez palce, ale Twoja lista zadań wciąż się wydłuża, pomyśl o wprowadzeniu zmian. Zarządzanie czasem pozwala efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby i zwiększyć efektywność. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak efektywnie zarządzać czasem!
Wymiar czasu pracy – ile będziemy pracować w 2024 roku?
Wymiar czasu pracy w 2024 wyniesie o jeden dzień więcej niż w roku poprzednim. To wynik roku przystępnego, który będzie liczył 366 dni. W 2024 roku będziemy pracować 251 dni, a pozostałe 115 możemy przeznaczyć na wypoczynek. Jak przedstawia się wymiar czasu pracy w 2024 w poszczególnych miesiącach? Sprawdź!
Korpomowa, czyli jak wygląda język korporacyjny?
Wkraczając do świata korporacji, niczym Alicja do Krainy Czarów, stajesz przed koniecznością rozszyfrowania nowego języka. Języka pełnego skrótów, zapożyczeń z angielskiego i specyficznych zwrotów, które dla osoby z zewnątrz mogą brzmieć niczym zaklęcia. Ale nie martw się, ten przewodnik po korpomowie pomoże Ci się odnaleźć w tym językowym gąszczu.
Języki obce na rynku pracy. Jakich języków warto się uczyć?
Szukasz ekscytującego wyzwania na ten rok? Zastanawiasz się nad nauką nowego języka? Marzysz o podróży dookoła świata i chcesz się do niej dobrze przygotować, poznając język, który ułatwi Ci komunikację w wielu krajach? A może poszukujesz nowych perspektyw zawodowych? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, jakich języków warto się uczyć!
Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy? Organizacja miejsca pracy
W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie praca polegająca na wpatrywaniu się w ekran komputera stała się codziennością, nasze ciało i umysł często dają sygnały, że coś jest nie tak. Bóle pleców, zmęczenie oczu, a nawet problemy z nadgarstkami to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą skutecznie obniżyć naszą wydajność i satysfakcję z wykonywanych zadań. Na szczęście istnieje rozwiązanie! Ergonomia, czyli nauka o dopasowaniu miejsca pracy do potrzeb człowieka, może zdziałać cuda. To nic innego jak sztuka stworzenia takiego środowiska, w którym praca staje się przyjemnością, a nie udręką. Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy? Sprawdź!
Szkolenia i kursy online – czy warto w nie inwestować?
Edukacja i rozwój zawsze są doskonałą inwestycją, jednak nierzadko czasochłonną, ponieważ często wymagają dojazdów w różne miejsca, a nawet do odległych miast. W odpowiedzi na potrzeby pracowników pojawiają się więc szkolenia i kursy online. Rynek edukacji online rozwija się w błyskawicznym tempie. Coraz więcej osób decyduje się na zdobywanie nowych umiejętności lub poszerzanie swojej wiedzy za pomocą kursów i szkoleń dostępnych w internecie. Ale czy warto inwestować w tego typu formę edukacji? Sprawdźmy!
Elastyczny czas pracy – jakie ma zalety? Czy w każdej pracy się sprawdzi?
Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą może samodzielnie decydować o systemie pracy swoich pracowników. Taka decyzja determinowana jest przez różnorodne czynniki, jak specyfika firmy czy zakres obowiązków wykonywanych na konkretnych stanowiskach. Jednym z coraz częściej praktykowanych rozwiązań jest elastyczny czas pracy. Co to oznacza? Jakie są plusy i minusy takiego systemu? W jakich branżach sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!
Pokolenie Z – Kim są przedstawiciele pokolenia Z i co ich charakteryzuje?
Pokolenie Z to osoby urodzone w i po roku 1995. Generacja Z powstała z podziału pokolenia milenialsów (na pokolenia Z i Y). Określani są również pokoleniem Zombie (stąd litera “Z”), ponieważ mówi się, że “lecą do ekranu jak ćma” i są uzależnieni od internetu.
Wymiar czasu pracy 2023, 2022, 2021 i 2020 – 3/4 etatu ile to godzin?
Czas pracy został uregulowany w Kodeksie pracy. Podstawowym przepisem określającym, ile godzin w miesiącu powinno się pracować, jest artykuł 129 wspomnianej ustawy. Zgodnie z nim dobowy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin, a w perspektywie przeciętnego pięciodniowego tygodnia roboczego 40 godzin. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej zasady, a w każdym miesiącu liczba godzin pracy może się od siebie różnić. Sprawa wygląda inaczej, kiedy wykonuje się obowiązki w ramach danego stanowiska np. na ¾ etatu. Ile wtedy wyniesie suma godzin pracujących? Czy w 2020 liczba godzin jest większa niż w 2021? Kiedy prawo pozwala na pracę przez 12 godzin dziennie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym artykule. Zapraszamy do lektury!
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Zastanawiasz się, jaka przerwa należy Ci się w ciągu dnia w pracy? Czy proponowane przez szefa 15 minut na odpoczynek w trakcie 8 godzin jest wystarczające? Każdemu pracownikowi w Polsce przysługuje przerwa z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, co zostało uregulowanie przez ustawę z dnia 26 czerwca 1974 roku, czyli Kodeks pracy
Praca zdalna okazjonalna – co to? Zasady korzystania
Od 2023 roku polski Kodeks pracy umożliwia pracownikom wykonywanie pracy zdalnej w trybie okazjonalnym. To rozwiązanie daje większą elastyczność i komfort pracy, a dodatkowo ma być korzystne dla obu stron – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Praca zdalna okazjonalna – sprawdź, jak działa!
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
Wizyta w urzędzie pracy z pewnością nie należy do przyjemnych, podobnie jak rejestracja jako bezrobotny. To czas, w którym pojawia się wiele pytań: jak znaleźć pracę? Jak zdobyć doświadczenie? Jak zarobić pieniądze? Staż z urzędu pracy pozwala na gromadzenie doświadczeń zawodowych oraz zwiększanie atrakcyjności na rynku pracy. Jak wygląda praca na stażu? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
Co to jest telepraca? Telepraca a praca zdalna – sprawdź!
Telepraca przeszła do historii! Czy to oznacza, że nie ma już możliwości wykonywania obowiązków zawodowych z dala od biura? Nic bardziej mylnego – została ona zastąpiona przez pracę zdalną, która jest regulowana innymi przepisami. Jaka jest różnica między telepracą a pracą zdalną? Jakie zmiany zaszły w Kodeksie pracy? Wyjaśniamy!
Co to jest open space? Dla kogo? Jakie ma wady i zalety?
Trafiłeś na ofertę pracy, gdzie oferują biuro typu open space? Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać to w praktyce? Biura open space charakteryzują się dzieleniem wspólnej przestrzeni z innymi współpracownikami. Część osób uwielbia takie rozwiązanie, zaś inni preferują bardziej kameralne warunki pracy. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o open space i poznasz zalety oraz wady takiego rozwiązania.
Staż a praktyki – jak uzupełnić dziennik praktyk?
Jesteś studentem? Z pewnością wiesz, że znalezienie pracy w dzisiejszych czasach nie jest zbyt łatwe. Pracodawcy często oczekują minimum dwuletniego doświadczenia. Taki zapis w ofercie pracy szybko zniechęci osobę, która jeszcze się uczy lub dopiero co zakończyła naukę. Jak wejść na rynek pracy, gdy nikt nie chce Cię zatrudnić? Czy jest uniwersalna odpowiedź na pytanie jak uzupełnić dziennik praktyk? Mamy na to odpowiedzi! Czym się różni staż od praktyk i dlaczego warto wziąć je pod uwagę? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, aby mieć lepszy start!
Wypalenie zawodowe – czy można otrzymać zwolnienie na wypalenie zawodowe? Jakie są najczęstsze objawy wypalenia zawodowego?
Czujesz, że masz mniej energii i brakuje Ci sił do działania? Na myśl o pójściu do pracy przeszywa Cię dreszcz? Nie masz motywacji do wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych? Być może masz gorszy moment związany ze zmianą pogody, albo cierpisz na wypalenie zawodowe. W tym artykule poznasz symptomy wypalenia zawodowego, przyczyny i sposoby leczenia. Dowiedz się, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym.
Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności?
Jesteś osobą niepełnosprawną i obawiasz się, że nigdzie nie znajdziesz zatrudnienia? Od czego zacząć poszukiwania pracy i jakich udogodnień się spodziewać? A może interesuje Cię wyłącznie praca zdalna dla niepełnosprawnych? Ten artykuł pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i zrobić krok w przód w drodze do wymarzonej kariery zawodowej. Dowiedz się, jak wygląda praca z orzeczeniem, gdzie szukać ofert i jak przygotować profesjonalne CV?
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Coraz częściej nazwy stanowisk w firmach określane są skrótami lub anglojęzycznymi odpowiednikami. Duże nagromadzenie obco brzmiących nazw prowadzi do tego, że często nie jesteśmy pewni, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Taka tendencja jest szczególnie widoczna w przypadku osób pełniących funkcje kierownicze oraz zarządcze. Kto to CEO? Kim jest CEO Founder? I co oznacza CTO? Poznaj nazwy stanowisk najważniejszych osób w firmie.
Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?
Wiele osób zastanawia się, czy praca w korporacji to dobry wybór? Dla tych, którzy szukają wysokich zarobków i stabilnego zatrudnienia w międzynarodowej firmie – może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednak co ze stresem, presją czasu i tak popularnym ostatnio “wyścigiem szczurów”, które niemalże od razu kojarzą się z korporacją? Faktycznie, wielu uważa, że praca w korpo to ciągła harówka i pożegnanie się z prywatnym życiem. Poznaj wady i zalety zatrudnienia w takim miejscu.
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Dlaczego decydujesz się rozpocząć lub zmienić pracę? Bądźmy szczerzy – głównym motywatorem zazwyczaj są zarobki. Pieniądze są bardzo ważne, w dużej mierze od nich zależy jakość życia oraz poczucie bezpieczeństwa, do którego wszyscy dążymy. Dobrze płatna praca jest celem większości osób aktywnych zawodowo. Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrze płatną pracę? Kto zarabia najwięcej w Polsce? Jakie są najbardziej opłacalne zawody w Polsce? Poniżej prześledzimy ranking zawodów, by zaprezentować Ci odpowiedzi na te pytania.
Okresowa ocena pracownika + metody oceniania pracowników
Ocena okresowa pracownika umożliwia weryfikację czy zatrudniona osoba spełnia wymagania niezbędne do zajmowanego stanowiska i czy poprawnie wykonuje swoje zadania. Jakie kryteria oceny okresowej uwzględniają pracodawcy? Nasz poradnik pozwoli Ci odpowiednio przygotować się do takiej oceny. Zobacz, czego możesz się spodziewać i nie daj się zaskoczyć!
Jak i gdzie szukać pracy? Gdzie szukać ofert pracy?
Znalezienie pracy, która odpowiadałaby oczekiwaniom i kwalifikacjom, nie jest łatwym zadaniem. Sukces zależy od wielu czynników: od wysiłku włożonego w poszukiwania, od tego, w jaki sposób i gdzie jej szukamy, a nierzadko po prostu od szczęścia. Niezależnie od tego, do którego aspektu przywiązujemy największą uwagę, trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości, bo szukanie może okazać się czasochłonne.
Mentor – kto to? Co to mentoring?
Wbrew pozorom mentoring nie jest niczym nowym. Już od czasów starożytnych możemy znaleźć mnóstwo przykładów relacji mistrz-uczeń. Dzisiaj chętnie wykorzystywany jest w środowisku biznesowym, pomagając w możliwie najlepszym wykorzystaniu potencjału drzemiącym w pracowniku. Mentor to pewnego rodzaju przewodnik wspierający rozwój swojego podopiecznego, który pomaga w odnalezieniu się na drodze zawodowej i osiąganiu założonych celów. Dlaczego warto mieć takie wsparcie? Jaka jest rola mentora? Więcej dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Z pewnością wielokrotnie widziałeś ludzi pracujących na wysokościach. Dla osób, które nie zajmują się czymś takim, wyglądać to może dość niebezpiecznie. Wobec tego nasuwają się pytania: Czy są oni odpowiednio zabezpieczeni? Czy się nie boją? Czy nie spadną? Praca na wysokości wymaga przestrzegania odpowiednich zasad BHP, w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Są tam też określone wymagania, takie jak uprawnienia do pracy na wysokości. Jak rzeczywiście wygląda tego typu zajęcie oraz jakie warunki pracy pozwalają uniknąć zagrożeń?
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą
Nowa praca to przede wszystkim szansa na rozwój, zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń, a także poznanie ciekawych ludzi. Niestety pierwszy dzień pracy dla wielu osób jest stresujący. Jak zrobić dobre wrażenie? Czy odnajdę się w nowym miejscu? Czy zespół mnie polubi? To najczęściej pojawiające się pytania w naszych głowach. Jak przygotować się do najtrudniejszego, a zarazem najważniejszego momentu w karierze zawodowej? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.
Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? Wzór podania o podwyżkę w pracy
W sytuacji, gdy wewnętrzny system komunikacji w firmie jest ściśle sformalizowany, wówczas załatwianie jakichkolwiek spraw związanych z pracą wymaga złożenia odpowiednich wniosków. Jednym z takich dokumentów jest podanie o podwyżkę. Jeśli jesteś pewny swoich kwalifikacji i osiągnięć, realizujesz w pracy prestiżowe projekty i chciałbyś więcej zarabiać- przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim praktyczne porady, jak stworzyć profesjonalne pismo o podwyżkę, kiedy je złożyć i w jaki sposób uargumentować swoją prośbę. Pobierz gotowy wniosek o podwyżkę PDF lub DOC!
Przebranżowienie i zmiana zawodu 2024: jak się przekwalifikować?
Wieloletnia praca na tym samym lub podobnym stanowisku może spowodować wypalenie zawodowe i brak chęci do pracy. Nie warto jest tkwić wtedy w tym martwym punkcie, lepiej rozważyć przebranżowienie i – dzięki temu – otwarcie sobie nowej ścieżki kariery. Chcesz lepiej zarabiać? Chcesz robić to co lubisz? A może po prostu chcesz nauczyć się czegoś nowego i zmienić swoją przyszłość zawodową? W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie przekwalifikowania, a mianowicie: