Powiększenie rodziny jest pięknym wydarzeniem. Wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, które trzeba wypełnić po przyjściu malucha na świat. Urodzenie dziecka uprawnia więc do urlopu okolicznościowego. Komu przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka? Jaki jest jego wymiar i do kiedy trzeba wykorzystać dni wolne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści:
- Urlop okolicznościowy – narodziny dziecka
- Komu przysługuje urlop na urodzenie dziecka?
- Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – czas na wykorzystanie
- Wniosek o urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka
- Urodzenie dziecka – urlop okolicznościowy czy jest płatny?
- Poronienie lub śmierć dziecka a dni wolne
Urlop okolicznościowy – narodziny dziecka
Zakup ciuszków, całkowite skompletowanie wyprawki i załatwienie spraw urzędowych – z tym wszystkim muszą uporać się rodzice, którzy właśnie doczekali się potomka. Urlop za urodzenie dziecka jest zatem doskonałym przywilejem, umożliwiającym ich wsparcie w tym pięknym, aczkolwiek wymagającym czasie.
Zobacz też, co przysługuje kobiecie w ciąży bez pracy?
Jak długo trwa urlop z okazji urodzenia dziecka?
Pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do 2 dni wolnych (niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie) od obowiązku świadczenia pracy.
Komu przysługuje urlop na urodzenie dziecka?
Kwestia przyznawania dni wolnych w wyjątkowych sytuacjach, została uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Urlop okolicznościowy na narodziny dziecka przysługuje obojgu rodzicom, jednakże w praktyce jest on wykorzystywany jedynie przez ojców. Ponieważ po porodzie matka rozpoczyna właśnie swój urlop macierzyński. Z tego powodu mówi się: urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka dla ojca.
Pamiętaj, że chęć skorzystania z urlopu okolicznościowego nie pozbawia Cię prawa do urlopu ojcowskiego.
Urlop okolicznościowy po urodzeniu dziecka dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a także na zasadzie powołania, mianowania i wyboru. Urlopy okolicznościowe są przywilejem pracowniczym, które nie przysługują świadczącym usługi na umowach cywilnoprawnych (umowa zlecenie, B2B).
Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – czas na wykorzystanie
Urlop na narodziny dziecka nie musi zostać wykorzystany dokładnie w dniu narodzin dziecka. Warunkiem jest, by był to czas bezpośrednio powiązany z tym wydarzeniem, dlatego ważne, abyś urlop okolicznościowy z tego tytułu wziął w możliwie bliskim terminie od przyjścia malucha na świat. Takie dodatkowe dni wolne warto wykorzystać np. na załatwienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w dziale kadr zakładu pracy, czy złożenie wniosku o Becikowe. Co ważne, możesz wnioskować o przyznanie dwóch dni wolnych razem lub osobno.
Wniosek o urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka
Urlop okolicznościowy za urodzenie dziecka przyznawany jest na prośbę pracownika, dlatego musisz złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Co powinien zawierać taki dokument?
- Datę i miejsce sporządzenia pisma;
- dane pracodawcy;
- dane pracownika;
- liczbę dni wolnych;
- datę wykorzystania urlopu;
- cel urlopu;
- odręczny podpis pracownika.
Stwórz również wniosek o urlop wychowawczy
Musisz wiedzieć, że pracodawca może zażądać dodatkowego dokumentu potwierdzającego zaistniałą okoliczność. Dlatego miej przy sobie odpis aktu urodzenia dziecka.
Urodzenie dziecka – urlop okolicznościowy czy jest płatny?
Takie dni wolne, jak urlop okolicznościowy nie wliczają się do wymiaru urlopu wypoczynkowego a za skorzystanie z nich, przysługuje wynagrodzenie.
Poronienie lub śmierć dziecka a dni wolne
Niekiedy dochodzi do przykrych zdarzeń, gdy noworodek umiera w trakcie porodu lub zaraz po. W przypadku takich lub podobnych sytuacji nikt nie wymaga od pracownika, aby stawił się od razu w pracy. W związku z tym matce nadal przysługują dni wolne, aby mogła dojść do siebie.
Zgodnie z Kodeksem pracy:
Art. 1801. § 1 W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
§ 2 W przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Ojciec w takiej sytuacji ma prawo do urlopu okolicznościowego (2 dni) oraz urlopu z tytułu zgonu dziecka (2 dni).
Dowiedz się więcej:
Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą
Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?