mowa ciała

Często w relacjach biznesowych zastanawiamy się nad tym, jak wywołać dobre wrażenie na naszych rozmówcach. Choć mówi się, że to pierwsze wrażenie jest najważniejsze, wcale nie oznacza, że jedynie przez chwilę należy zachowywać się profesjonalnie. Jaki wpływ na postrzeganie nas ma mowa ciała? Jak inni odczytują pewne gesty?

Mowa ciała – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym jest mowa ciała?

Mowa ciała to sposób, w jaki ludzie komunikują się za pomocą gestów, ekspresji twarzy, postawy ciała i innych niewerbalnych środków wyrazu. Jest to ważna forma komunikacji, która może przekazywać wiele informacji i emocji, nawet gdy nie używamy słów. 

Wiedza o tym, jak zachowuje się nasze ciało w ważnych, formalnych sytuacjach jest bardzo przydatna. Poznając sekrety mowy ciała stworzysz wrażenie profesjonalisty, a jednocześnie będzie Ci łatwiej odczytywać intencje i emocje innych ludzi.

Kluczowe elementy mowy ciała:

  • Gesty – ruchy rękoma, twarzą i innymi częściami ciała mogą wyrażać różne znaczenia i emocje. Na przykład uniesienie kciuka w górę może oznaczać “OK”, a skrzyżowane ramiona mogą sugerować obronę lub zamknięcie się.
  • Ekspresja twarzy – wyraz twarzy jest często bardzo wymowny. Uśmiech może oznaczać radość, a marszczenie brwi może wskazywać na złość lub zaniepokojenie. Wyraz twarzy często towarzyszy naszym słowom i pomaga określić ich znaczenie.
  • Postawa ciała – sposób, w jaki stajemy, siedzimy lub poruszamy się, może przekazywać nieśmiałość, pewność siebie lub brak zainteresowania.
  • Kontakt wzrokowy – to jak długo utrzymujemy kontakt wzrokowy z inną osobą, może wyrazić zainteresowanie i pewność siebie z kolei brak kontaktu wzrokowego może sugerować nieśmiałość lub unikanie.
  • Mimika – to, jak reagujemy na słowa i sytuacje, może być odczytywane z naszej mimiki. Na przykład westchnienie lub mruganie oczami może wskazywać na znudzenie.

Mowa ciała – twarz

Twarz jest jednym z najważniejszych narzędzi do wyrażania emocji, a jej wyrazistość pozwala na subtelne lub wyraźne przekazywanie różnych uczuć. Paul Ekman pionier w dziedzinie badań ekspresji ruchowo-mimicznej wyróżnił 6 podstawowych emocji, które można odczytać z twarzy człowieka.

Mimika twarzy przykłady emocji:

  • Radość – wyraz twarzy w przypadku radości obejmuje uśmiech, podniesione kąciki ust i często zmarszczony nos.
  • Smutek – smutna twarz może mieć opadające kąciki ust i zmarszczone brwi.
  • Wstręt – obejmuje zniekształcone usta i zmarszczony nos.
  • Strach – wyraz twarzy może charakteryzować się rozszerzonymi źrenicami, wyrazem zdziwienia i podniesionymi brwiami.
  • Zaskoczenie – zdziwienie jest często wyrażane przez rozszerzone oczy, otwarte usta i uniesione brwi.
  • Złość – wyraz twarzy wyrażający złość może obejmować zmarszczone brwi, spięte usta, a oczy mogą być szeroko otwarte i skupione.

Jak sam widzisz, twarz jest niezwykle ważnym narzędziem do wyrażania emocji i komunikowania się z innymi ludźmi. To jak wyrażamy emocje za pomocą naszej twarzy, może wpływać na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez innych i jak nasze emocje są rozumiane. Dotyczy to każdego człowiek bez względu na jego status społeczny czy narodowość.

mowa ciała gesty

Głowa

Lekko przechylona głowa oznacza zainteresowanie tym, co mówisz lub robisz. Taki gest wskazuje na to, że druga osoba uważnie Cię słucha i jest ciekawa, co masz do powiedzenia. Lekko przechylona głowa może też oznaczać sympatię, zdziwienie lub współczucie.

Głowa pochylona do dołu może być oznaką smutku, przygnębienia lub zmartwienia. Osoba pochylająca głowę do dołu może chcieć ukryć swoją twarz unikając konfrontacji, co może sugerować próbę uniknięcia konfliktu lub zatajenia czegoś.

Oczy

Patrzenie nerwowo na boki oznacza zdenerwowanie lub niepokój, brak pewności siebie, niechęć do konfrontacji lub rozproszenie uwagi.

Kierowanie wzroku w jedną stronę może być używane jako sposób unikania kontaktu wzrokowego z inną osobą. Osoba może chcieć ukryć swoje uczucia lub intencje.

Opuszczanie wzroku może oznaczać nieśmiałość, niepewność lub strach.

Usta

przygryzanie dolnej wargo co oznacza

Półuśmiech może być oznaką niepewności lub skrępowania. Półuśmiech często używany jest także jako sposób wyrażania ironii/ sarkazmu lub jako próba ukrycia prawdziwych emocji np. zdenerwowania.

Lekki uśmiech wraz z kontaktem wzrokowym jest silnym znakiem uwodzenia.

Zaciskanie ust co oznacza? Frustrację, złość, dezaprobatę lub unikanie mówienia i wyrażania swoich myśli.

Usta w podkowę (odwrócony uśmiech) wskazują na jasny komunikat: “Nie mam nic do powiedzenia”.

Przygryzanie dolnej wargi co oznacza? Przygryzanie dolnej wargi wskazuje na chęć okazywania atrakcyjności seksualnej, ale może być także wyrazem skrępowania lub niepokoju.

Przygryzanie wargi górnej oznacza napięcie, niepokój, koncentrację lub niecierpliwość.

Pocieranie językiem górnej wargi najczęściej oznacza czyjeś pozytywne emocje.

Mowa ciała – nogi i stopy

Gesty nóg i stóp odgrywają istotną rolę, ponieważ są jedną z bardziej ekspresyjnych części ciała, co pozwala przekazywać wiele informacji na temat emocji, postawy i intencji danej osoby.

Nogi, gdy siedzimy

Wymachiwanie stopą może oznaczać niecierpliwość, nudę, stres lub chęć ucieczki od tego, czego w danej chwili doświadczamy.

Skrzyżowane nogi świadczą o nieśmiałości, niepewności i braku chęci udziału w rozmowie.

Nieskrzyżowane nogi (pozycja otwarta) oznaczają otwartość, naturalność, a także pewność siebie.

Nogi, gdy stoimy

Złączone nogi (postawa na baczność) świadczą o tym, że nie mamy nic do powiedzenia.

Szeroko rozstawione nogi są wyrazem pewności siebie i dominacji.

Jedna noga wysunięta – noga wysunięta w kierunku danej osoby oznacza, że jest ona dla nas najbardziej interesująca, z kolei noga wysunięta w kierunku wyjścia oznacza chęć ucieczki.

Krzyżowanie nóg w pozycji stojącej – świadczy o strachu, niepewności, uległej i zamkniętej postawie.

Mowa ciała – ręce i ramiona

Gesty ramion i rąk są ważnym elementem mowy ciała i mogą wyrażać wiele różnych emocji, intencji i postaw. Warto pamiętać, że znaczenie takich gestów może być różne w różnych kulturach i sytuacjach, a także zależy od kontekstu i innych sygnałów komunikacyjnych. Dlatego ważne jest uwzględnienie pełnego kontekstu, aby dokładnie zrozumieć, co próbuje przekazać osoba za pomocą swoich gestów ramion i rąk.

Mowa ciała – gesty rąk wskazujące na pewność siebie i dominację:

  • szerokie, rozłożone ramiona;
  • ułożenie rąk na biodrach;
  • otwarte dłonie;
  • wyprostowane plecy.

Mowa ciała – gesty rąk wskazujące na uległość i napięcie

  • skrzyżowane ramiona;
  • schowanie dłoni w kieszeniach;
  • chowanie twarzy w dłoniach;
  • zaciskanie palców;
  • pocieranie szyi.
mowa ciała ręce
elementy mowy ciała

Mowa ciała – gesty rąk wskazujące na gniew i brak zgody na coś

  • zaciśnięta pięć;
  • uderzanie w stoł;
  • machanie ręka w geście odrzucenia;
  • skrzyżowane ramiona z wyrazistym wygięciem;
  • negatywne potrząsanie głową.

Mowa ciała – gesty rąk wskazujące na znudzenie i brak zainteresowania

  • opuszczona głowa;
  • opadające ramiona
  • bawienie się różnymi przedmiotami;
  • stukanie palcami po stole.

Mowa ciała – gesty rąk wskazujące na podejrzliwość, skrytość i nieuczciwość

  • ukrywanie rąk;
  • ręce na klatce piersiowej;
  • brak kontaktu wzrokowego;
  • pociąganie się za ucho podczas mówienia.

Mowa ciała – gesty rąk wskazujące na niepewność i niezdecydowanie

  • drżenie rąk;
  • szukanie czegoś w kieszeniach;
  • drapanie się w głowę.

Mowa ciała – gesty rąk wskazujące na ocenianie 

  • trzymanie brody;
  • dotykanie brody;
  • kiwanie głową;
  • trzymanie palca wskazującego w ustach.
odczytywanie gestów

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej – o czym pamiętać a czego unikać?

Mowa ciała odgrywa niezwykle istotną rolę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ może dostarczyć dodatkowych informacji na temat osobowości, pewności siebie i umiejętności kandydata. 

Świadome wykorzystanie gestów może pomóc w podkreśleniu ważnych punktów i przekazywaniu pewności siebie. Na przykład, podniesienie ręki, aby odpowiedzieć na pytanie lub używanie rąk do ilustrowania swoich osiągnięć, może sprawić, że kandydat wydaje się bardziej zaangażowany i pewny siebie. Jednak nadmiar gestów może być rozpraszający, dlatego ważne jest zachowanie umiaru.

Po drugie, gesty mogą również dostarczyć informacji o emocjach. Osoba przesuwająca się w fotelu, skręcająca włosy lub niekontrolowanie machająca rękoma może sugerować nerwowość, lub niepewność. Ważne jest, aby świadomie kontrolować swoje gesty, by uniknąć przekazywania negatywnych sygnałów.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jakich gestów używać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto wykorzystać gesty, które sugerują otwartość, zaangażowanie i pewność siebie. Należą do nich subtelne gesty potakujące, jak skinienie głową w akceptujący sposób, uśmiech w odpowiednich momentach oraz umiarkowane gesty rękoma do podkreślania istotnych punktów. Niezbyt ekspresyjne lub nadmiernie agresywne gesty mogą odstraszyć rekrutera, dlatego warto ćwiczyć umiejętność kontrolowania swojej mowy ciała i zachowania spokojnej i profesjonalnej postawy. Warto również pamiętać o odpowiednim kontakcie wzrokowym, który jest kluczowy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ ułatwia budowanie zaufania i pokazuje, że jesteśmy skoncentrowani na rozmowie.

Sprawdź też nasze pozostałe artykuły:

Krótkie okresy pracy w CV – czy częsta zmiana pracy może być zaletą?
Jak powinien wyglądać list referencyjny / list polecający?
Digital marketing  – co to? Co warto wiedzieć o marketingu cyfrowym?
Co to jest open space? Dla kogo? Jakie ma wady i zalety?
Format CV – jak poprawnie sformatować CV?
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Czy można mieć dwie umowy o pracę jednocześnie?
Awans zawodowy – czym jest i jak go zdobyć?
Grywalizacja – co to jest i gdzie może być wykorzystywana?
Pracoholizm – skutki i objawy przepracowania
Concierge – co to? Na czym polegają usługi concierge?
Przychód a dochód – czym się różnią?
Technika pomodoro – jak działa metoda pomodoro i czy jest skuteczna?
NIP – Ile cyfr? Kto nadaje? Gdzie znaleźć swój NIP?
CV naukowe – jak napisać życiorys naukowy?
Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?