Wielu przedsiębiorców wybiera umowę zlecenie, jako formę współpracy z daną osobą. Głównie dlatego, że jest dla nich korzystniejsza niż umowa o pracę – zapewnia elastyczność, minimalizuje koszty związane z utrzymaniem pracownika i daje większe możliwości jeśli chodzi o czas pracy. Pracujesz na zleceniu, ale znalazłeś korzystniejszą ofertę zatrudnienia? Zobacz, jak przygotować wypowiedzenie umowy zlecenie.
Spis treści:
- Wypowiedzenie umowy zlecenia przez pracownika
- Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenie?
- Wypowiedzenie umowy zlecenia bez podania przyczyny
- Wypowiedzenie umowy zlecenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia – kiedy to możliwe?
- Wypowiedzenie umowy zlecenia bez zachowania okresu wypowiedzenia
- Jak złożyć wypowiedzenie umowy zlecenie?
- Wypowiedzenie umowa zlecenie – podsumowanie
Wypowiedzenie umowy zlecenia przez pracownika
Składanie wypowiedzenia wiąże się z dużym stresem. Nawet jeśli jesteś pewien swojej decyzji, nigdy nie wiesz, jak zareaguje Twój pracodawca oraz czy na pewno dopełniłeś wszystkich formalności. Ten poradnik pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i ograniczyć napięcie związane ze zmianą pracy. Zobacz wzór wypowiedzenia umowy zlecenie i przygotuj się do jego złożenia. Dzięki praktycznym wskazówkom nie popełnisz błędu, a cały proces przebiegnie sprawniej i bez zbędnych komplikacji.
Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenie?
Wypowiedzenie umowy zlecenie przez pracownika musi spełniać określone wymogi formalne, dlatego w dokumencie zawrzyj koniecznie:
- miejsce i datę złożenia wypowiedzenia;
- imię, nazwisko i adres zamieszkania pracownika wypowiadającego umowę;
- imię, nazwisko oraz adres zamieszkania (lub nazwę i adres siedziby firmy) pracodawcy, któremu składasz wypowiedzenie;
- dane umowy zlecenie, którą wypowiadasz, czyli datę i miejsce jej zawarcia, informację o stronach umowy oraz opcjonalne jej numer;
- podpis pracownika składającego wypowiedzenie umowy o zlecenie.
Zobacz też inne wzory wniosków
Wyżej wymienione elementy są obowiązkowe, ale wzór wypowiedzenia umowy zlecenia może zawierać również dodatkowe informacje. Jeżeli w treści umowy zawarto okres wypowiedzenia – jego długość oraz kwestia tego, czy zostaje zachowany, także powinna znaleźć się w wypowiedzeniu.
Wypowiedzenie umowy zlecenie można też złożyć z “ważnych powodów”. Jeżeli są one przyczyną rezygnacji – możesz je podać w treści dokumentu.
Umowa zlecenie a umowa o pracę – poznaj podstawowe różnice
Wypowiedzenie umowy zlecenia – wzór:
Miejscowość, data
Imię i nazwisko pracownika
Adres pracownika
Dane pracodawcy
WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIE
Wypowiadam umowę zlecenie zawartą dnia ……………………. (data zawarcia umowy) w …………………….. (miejscowość, w której podpisano umowę) pomiędzy …………………… (nazwa pracodawcy) a …………………………………. (dane pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego ………………………… (długość okresu wypowiedzenia). Przyczyny wypowiedzenia ………………………………………………………
……………………………………………………………………………………. .
Z poważaniem,
………………………….
(podpis pracownika)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia,
………………………………………………..
(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)
Wypowiedzenie umowy zlecenia bez podania przyczyny
Umowa zlecenie należy do umów cywilnoprawnych, regulowanych przez Kodeks cywilny (a nie jak w innych przypadkach – Kodeks pracy). Ustalenia dotyczące rozwiązania umowy zlecenie zostały zawarte w art. 746. § 1. Wynika z niego, że rozwiązanie umowy zlecenie może nastąpić w dowolnym momencie, w trybie natychmiastowym i bez podania przyczyny. Bez względu na to czy jest to umowa zlecenie na czas określony, czy nieokreślony.
Czy na umowie zlecenie można zwolnić dyscyplinarnie? Skutki zwolnienia dyscyplinarnego
Zgodnie z art. 746. Kc, strony umowy powinny jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:
§ 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Rezygnacja z umowy zlecenia – ważne powody
Jak wspomnieliśmy wcześniej istnieją “ważne powody”, które można zawrzeć w wypowiedzeniu. Niestety Kodeks cywilny ich nie precyzuje, tę kwestię rozstrzyga dopiero sąd. Można jednak wśród nich wymienić:
- zmianę sytuacji życiowej;
- zmiany w prawie;
- chorobę zleceniobiorcy;
- zmianę miejsca zamieszkania;
- kluczową zmianę w sposobie wykonywania zlecenia;
- popartą argumentami utratę zaufania;
- nieotrzymanie wynagrodzenia lub zaliczki.
Rozwiązanie umowy zlecenie w trybie natychmiastowym następuje rzadko i zwykle w sytuacjach, gdy nie jest związane z konsekwencjami odszkodowawczymi. Warto też wiedzieć, że umowę zlecenie uznaje się za zakończoną w momencie wykonania jej przedmiotu – wówczas nie jest wymagane wypowiedzenie.
Co wlicza się do stażu pracy? Rozwiewamy wątpliwości!
Wypowiedzenie umowy zlecenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia – kiedy to możliwe?
W umowie zlecenie lub aneksie do niej może widnieć zapis o ustanowieniu okresu wypowiedzenia. Istnieje tutaj duża dowolność, ponieważ można go liczyć w dniach, miesiącach lub latach. W teorii powinien być adekwatny do długości trwania umowy – najczęściej są to miesiące (1, 2 lub 3 miesiące).
Okres wypowiedzenia umowy zlecenia – jak liczyć?
Okres wypowiedzenia przy umowie zleceniu liczony jest od następnego dnia po jego złożeniu. To znaczy, jeżeli złożysz wypowiedzenie 30 czerwca, okres wypowiedzenia zacznie się naliczać od 1 lipca.
Ważne! W polskim prawie nie ma takiego pojęcia, jak “wypowiedzenie umowy zlecenia za porozumieniem stron”. To jednostronna forma rozwiązania umowy, która nie wymaga żadnego porozumienia.
Jednak nadal funkcjonuje wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
Wypowiedzenie umowy zlecenia bez zachowania okresu wypowiedzenia
Ponieważ w przypadku umowy zlecenie przepisy Kodeksu pracy nie mają zastosowania – jej wypowiedzenie może się odbyć bez okresu wypowiedzenia. Należy jednak mieć na względzie zapisy umieszczone w treści samej umowy. Jeżeli obie strony zdecydowały się, że rozwiązanie umowy może się odbyć po okresie wypowiedzenia – taki zapis należy respektować.
Zmieniasz pracę? Zobacz, jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy
Jak złożyć wypowiedzenie umowy zlecenie?
Zgodnie z art. Art. 77. § 2 Kodeksu cywilnego – wypowiedzenie powinno zostać doręczone w takiej formie, w jakiej została zawarta umowa, czyli najczęściej pisemnej. Druga strona musi mieć możliwość zapoznania się z jego treścią, dlatego dokument najlepiej przekazać osobiście. Jeżeli nie jest to możliwe – możesz przesłać go pocztą lub kurierem z potwierdzeniem odbioru.
Aby ograniczyć komplikacje i niedomówienia – zrezygnuj z mailowego lub ustnego wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowa zlecenie – podsumowanie
- Rozwiązanie umowy zlecenie następuje gdy praca, która była jej przedmiotem została zakończona. Wypowiedzenie umowy zlecenia jest inną kwestią – następuje, gdy jedna ze stron składa wniosek, w którym wyraża chęć zakończenia współpracy.
- W wypowiedzeniu umowy zlecenia żadna ze stron nie musi podawać powodu, dla którego chce zakończyć współpracę.
- W umowie zlecenie nie ma obowiązku ustalania okresu wypowiedzenia. Jeżeli jednak strony zdecydują się umieścić taki zapis w umowie lub w aneksie do umowy – należy go przestrzegać.
- Obie strony mogą rozwiązać umowę zlecenie w dowolnym momencie, co za tym idzie, nie funkcjonuje coś takiego, jak rozwiązanie umowy zlecenia za porozumieniem stron.
Dowiedz się więcej z naszymi poradnikami:
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Jak aktywować bon turystyczny?
Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?
Stewardessa / steward: jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?
Dodatek za godziny nocne – ile wynosi dodatek za pracę w nocy? Jak liczyć godziny nocne?
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Jak założyć Profil Zaufany?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Wniosek o wczasy pod gruszą – ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?