licencja taxi

Lubisz jeździć samochodem i dobrze dogadujesz się z innymi ludźmi? Nocne godziny pracy Cię nie odstraszają? Zastanawiasz się jaki zawód byłby dla Ciebie idealny? Praca taksówkarza może być perfekcyjnym rozwiązaniem! Masz pytania lub wątpliwości? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a wszystko stanie się jasne.

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Taksówki – niezbędne wymagania które trzeba spełnić

Zacznijmy od tego, jakie warunki musisz spełnić, żeby mieć szansę na tę pracę. 

Według zasad, kandydat na kierowcę taksówki musi:

  • mieć ukończone 18 lat;
  • posiadać aktualne prawo jazdy kategorii B;
  • mieć tytuł prawny umożliwiający korzystanie z pojazdu (być właścicielem, współwłaścicielem pojazdu, którym jeździ, ewentualnie mieć go w leasingu lub dzierżawie);
  • posiadać licencję taksówkarską.

A ponadto:

  • nie może mieć przeciwwskazań zdrowotnych, prawnych, ani psychologicznych do wykonywania takiego zawodu;
  • powinien ukończyć szkolenie z transportu drogowego (chyba że posiada minimum 5-letnie doświadczenie jako kierowca i jest w stanie udowodnić to stosownym dokumentem) – ten warunek nie zawsze jednak jest konieczny.

Jak zostać taksówkarzem 2024 – czy szkolenie jest konieczne?

Dlaczego kierowca taksówki “powinien” ukończyć szkolenie, a nie “musi”? Czyżby nie było to konieczne? Jak się okazuje – od 1 stycznia 2020 roku obowiązek ten został zniesiony. Na mocy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym – zdanie egzaminu kończącego szkolenie może być jednak konieczne w miastach składających się ze stu tysięcy lub więcej mieszkańców.

Sam kurs dotyczy najczęściej:

  • topografii miasta;
  • przepisów prawa miejscowego;
  • pierwszej pomocy;
  • uprawnień policji czy inspekcji ruchu drogowego;
  • przepisów określających oznakowania taksówek i ich wyposażenia (np. taksometr).

Zobacz: Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

Jak nauczyć się topografii miasta?

Nawet jeśli nie obowiązuje Cię egzamin z tego zagadnienia, to warto wiedzieć gdzie umiejscowione są kluczowe punkty w mieście. Jako taksówkarz powinieneś znać najszybsze i najmniej zakorkowane drogi, prowadzące do żądanego miejsca. Poza tym, dobrze żebyś znał lokalizację konkretnych hoteli, restauracji i szpitali. Warto też mieć rozeznanie w ich ofercie i specjalizacji. Klienci będą liczyli na szybkie reakcje z Twojej strony i brak zawahania w trasie.

Kurs i kończący go egzamin na taksówkarza są niestety płatne. Wysokość opłat jest określana przez radę gminy. Nie może to być jednak więcej niż 20 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego roku.

ile kosztuje licencja taxi

Licencja taxi – jak ją zdobyć i czy jest konieczna?

Chociaż szkolenie i egzamin nie zawsze są wymagane, aby jeździć taksówką – licencja taksówkarska jest już obowiązkowym elementem przygotowania do tej pracy.

Jak podaje portal biznes.gov.pl: do wykonywania zawodu uprawnia licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Może obejmować ona:

  • teren jednej gminy;
  • obszar kilku sąsiadujących ze sobą gmin (w tej sytuacji muszą one najpierw zawrzeć stosowne porozumienie – możesz się tego dowiedzieć w urzędzie gminy);
  • teren Warszawy.

Kierowca taxi dodatkowo musi posiadać oświadczenie o spełnianiu wymogu dobrej reputacji.

Pamiętaj, że jeżeli postanowisz założyć spółkę, to wszyscy wspólnicy muszą spełniać ten wymóg.

Zawody przyszłości – jakie branże mają przyszłość?

Licencja taksówkarska obejmuje tylko jeden, konkretny samochód. W sytuacji, w której postanowisz zmienić pojazd – licencja na taxi oraz zawarte w niej informacje także muszą zostać uaktualnione. 

Licencja taxi – gdzie i kiedy ją wyrobić?

Zdobyć licencję na taxi możesz w dowolnym momencie. Organy odpowiedzialne za udzielenie jej to urzędy miast, gmin lub miast na prawach powiatu. Możesz osobiście odwiedzić urząd w celu wyrobienia dokumentu. Istnieje też opcja zorganizowania tego elektronicznie lub listownie. Pamiętaj, aby ubiegać się o licencję w urzędzie przypisanym do terenu, na którym chcesz pracować.

licencja na taxi
Jak uzyskać licencję taxi? Krok po kroku
  1. Złóż wniosek o licencję taksówkarską w urzędzie gminy. Na początku nastąpi weryfikacja danych.
  2. Jeśli okaże się, że w Twoim wniosku czegoś brakuje, urząd poprosi Cię o uzupełnienie tych informacji. Dostaniesz na to nie mniej niż 7 dni od dnia otrzymania wezwania. 
  3. Po uzupełnieniu dokumentów – zanieś je ponownie do urzędu.

Jeśli nie wypełnisz na czas brakujących danych – Twój wniosek nie zostanie rozpatrzony. Jeżeli problemem będzie brak uiszczonej opłaty – dostaniesz na wpłatę od 7 do 14 dni. Gdybyś po tym czasie nadal nie uregulował zobowiązań – wniosek zostanie cofnięty.

Wnioski – pobierz gotowe wzory wniosków do wypełnienia

Ile kosztuje licencja taxi?

Koszt wyrobienia licencji zależy od dwóch czynników:

  • miejsca, jakie ma obejmować;
  • czasu, a więc jak długo ma ona być ważna.

Dokładne koszty znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych. 

Licencja taxi – koszt 

Opłata w zł od każdego pojazdu
obszar gminy obszar gmin sąsiadujących obszar miasta stołecznego Warszawy
okres ważności licencji w latach
od 2 do 15 powyżej 15 do 30 powyżej 30 do 50 od 2 do 15 powyżej 15 do 30 powyżej 30 do 50 od 2 do 15 powyżej 15 do 30 powyżej 30 do 50
200 250 300 280 350 400 320 380 450

Kiedy już posiadasz licencję, własny samochód i spełniasz wszystkie wymagania – co dalej? Czas pomyśleć gdzie chcesz pracować i rozpocząć pracę!

Licencja taxi – wybrane miasta
  1. Licencja taxi Warszawa
    Wiąże się z najwyższymi kosztami wyrobienia licencji. Ze względu na wielkość miasta konieczne jest rozeznanie w terenie. Ponadto, by jeździć w Warszawie, musisz ukończyć szkolenie oraz zdać egzamin na taksówkarza. Kursy są organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie.
  1. Licencja taxi Wrocław
    Wniosek o licencję możesz złożyć w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. Zrób to osobiście, listownie lub przez internet – forma jest dowolna. 
  1. Licencja taxi Białystok
    W tym przypadku licencja wydawana jest przez Urząd Miasta w Białymstoku. Czas oczekiwania to 1 – 2 miesiące.
  1. Licencja taxi Gdańsk
    Wniosek możesz złożyć w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Tak jak w innych przypadkach czas oczekiwania na licencję to 1 – 2 miesiące. Wniosek możesz złożyć bezpośrednio w urzędzie, wysłać listem lub skorzystać z internetu.
jak zostać taksówkarzem

Jak założyć Profil Zaufany? – sprawdź szczegóły

Jazda na czyjejś licencji taxi – czy jest możliwa?

Czy licencja jest wymogiem koniecznym, aby zostać taksówkarzem? Przepisy prawa nie pozostawiają złudzeń – jeśli chcesz legitymować się jako taksówkarz musisz posiadać licencję. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zatrudnia Cię firma zajmująca się usługami transportu samochodowego do przewozu pasażerów (taka jak Uber czy Bolt). W tym przypadku wystarczy, aby to pracodawca posiadał licencję na firmę. To on odpowiada za spełnianie przez Ciebie warunków, koniecznych przy takiej pracy. Odpowiada też za jakość usług. Jak zostać taksówkarzem bez licencji? Zatrudnij się w jednej z takich firm.

Jak zostać taksówkarzem – jakie warunki są nałożone na samochód?

Wiesz już jakie wymagania są nałożone na Ciebie, jako kierowcę. Czy wiesz, co musi posiadać pojazd będący taksówką?

Okazuje się, że istnieją  niezbędne wymagania, które musi spełniać także Twój samochód, aby móc określać go mianem “taksówki”. 

Jak podaje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

Art. 2

(…)

43) taksówka – pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za opłatą ustaloną na podstawie: 

a) taksometru albo 

b) aplikacji mobilnej, o której mowa w art. 13b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 180 i 209).

Lubisz jeździć autem? Może zainteresuje Cię praca kuriera!

licencja taxi Warszawa

Oprócz tych regulacji prawnych w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 października 2016 r. w znajdziesz konieczne wyposażenie taksówki:

Taksówka musi koniecznie posiadać:

  • taksometr elektroniczny lub odpowiednią aplikację mobilną;
  • miejsca dla pasażerów (minimum dwóch, maksymalnie ośmiu);
  • bagażnik na rzeczy podręczne pasażerów;
  • apteczkę pierwszej pomocy;
  • co najmniej troje drzwi wejściowych oraz bagażnik;
  • ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy, oponę samouszczelniającą;
  • światło z widocznym napisem ”TAXI”, umieszczone na dachu – powinno ono być w białej lub żółtej barwie z czarnymi napisami.

Pamiętaj ponadto o wykonaniu przeglądu samochodu, aby był on w pełni sprawny. 

Zobacz również, jak stworzyć CV dla kierowcy zawodowego

Jak zostać taksówkarzem? Zatrudnij się w korporacji!

Istnieją korporacje taksówkarskie, w których możesz się zatrudnić, co wiąże się jednak z oddaniem części zarobków właścicielowi firmy. Z drugiej strony, jeśli dopiero zaczynasz i chcesz rozeznać się na rynku – warto przemyśleć tę możliwość. Zakładanie nowego biznesu zawsze wiąże się z problemem w uzyskaniu rozpoznawalności i zaufania klientów. Dotyczy to przede wszystkim dużych miast. 

Jeśli interesuje Cię dołączenie do korporacji, to poszukaj strony internetowej danej firmy i wypełnij formularz lub zadzwoń na podany numer telefonu, aby poznać szczegóły współpracy.

Na czym polega praca w korporacji? Miej na uwadze, że praca dla kogoś będzie wymagała od Ciebie dyscypliny i dostosowania się do panujących reguł. Korporacje taksówkarskie często chcą, aby samochody jeżdżące pod ich marką, były stosunkowo nowe (nie starsze niż 10 lat).Co często oznacza dla pracowników ciągłe odkładanie pieniędzy na nowy samochód. Z drugiej strony zdarzają się też sytuacje, gdzie firma daje Ci samochód służbowy. Nie musisz się wtedy martwić o zakup kolejnego. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dbać o pojazd – niezależnie od tego czy jest Twój, czy firmowy. Zachowuj w nim porządek i dbaj o dobrą prezencję.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak zostać taksówkarzem? Otwórz własny biznes!

Jest też druga możliwość – zamiast pracować w czyjejś firmie, możesz otworzyć własną. Jak już wspomnieliśmy – w dużych miastach może to być problematyczne. Taki biznes lepiej zacząć w mniejszej miejscowości, gdzie nie ma aż tylu firm przewozowych do wyboru. Nadal będziesz musiał samodzielnie wyposażyć samochód w taksometr, radio oraz terminal płatniczy. W tym przypadku jednak to Ty decydujesz ile lat ma pojazd, którym jeździsz. Ty także zachowujesz wszystkie zyski. 

Niezależnie od tego, którą z dróg wybierzesz, zacznij od założenia działalności gospodarczej. Będziesz mógł na jej podstawie stworzyć własną firmę lub rozpocząć współpracę z korporacją na zasadzie B2B.

Jak zostać taksówkarzem – wymagania pracodawcy

licencja taksówkarska

Jeśli postanowisz zatrudnić się w jakiejś firmie, musisz sprostać wymaganiom nałożonym przez pracodawcę. Przykładowe wymagania, które znajdziesz w ofercie pracy:

  • minimum 21 lat;
  • posiadanie prawa jazdy kat. B od minimum roku;
  • zaświadczenie o niekaralności;
  • badania psychologiczne i lekarskie;
  • wysoka kultura osobista;
  • punktualność i uczciwość;
  • dyspozycyjność;
  • znajomość topografii miasta lub sprawne posługiwanie się nawigacją;
  • znajomość języka angielskiego.

Ile zarabia taksówkarz?

Przychód taksówkarza może być stosunkowo wysoki, nawet około 10 tys. zł na miesiąc. Musisz jednak wziąć pod uwagę ogromne koszty, jakie wiążą się z tą pracą. Nie wliczając opłat, które obowiązują wszystkich, takich jak podatek czy składki zdrowotne i ZUS, taksówkarze muszą liczyć się dodatkowo z opłatami za:

  • paliwo;
  • konieczne naprawy w samochodzie oraz koszty utrzymania;
  • korzystanie z terminala płatniczego
  • ubezpieczenie OC+AC+NNW.

Musi też uwzględniać dodatkową opłatę dla korporacji.

Szacuje się, że zarobki taksówkarza wynoszą średnio 4 tys. złotych netto na miesiąc. Dochód zależy jednak od ilości kursów, które wyrobisz, a więc od liczby klientów. Znaczenie wobec tego ma też miasto, w którym zamierzasz podjąć pracę. 

Pamiętaj, że w dużych aglomeracjach zwiększa się też liczba konkurencyjnych firm, między innymi takich jak Uber czy MyTaxi. Należy wziąć pod uwagę, że część klientów postanowi skorzystać z ich usług. Oprócz tego, na zarobki taksówkarzy wpływają też inne czynniki:

  • wielkość miasta;
  • stawka ustalona z korporacją (jeżeli dla takiej pracujesz);
  • godziny, w których wykonujesz swoje obowiązki  (nocą stawki są wyższe – przysługuje tzw. dodatek za godziny nocne);
  • pogoda (w deszczowy lub upalny dzień ludzie chętniej skorzystają z taksówki, niż przy przyjemnej, wiosennej pogodzie, kiedy to mogą skorzystać z roweru lub pójść pieszo).

Zastanów się, czy jest to praca dla Ciebie i wybierz miejsce, w którym mógłbyś pracować. Jeżeli będzie to duże miasto – bardziej opłaca się zatrudnić w korporacji taksówkarskiej, przynajmniej na początku. Zawsze możesz negocjować podwyżkę. W małej miejscowości możesz spróbować się wybić i założyć własną firmę. Może to Ty zawojujesz światem taksówkarzy, zdobywając większość klientów?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź też:
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje
Bezrobocie – przyczyny, rodzaje i skutki bezrobocia 
Trzynastka, czyli 13 pensja w budżetówce 2024
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?
Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?
Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Jak aktywować bon turystyczny?
List motywacyjny i CV pracownik produkcji 
Stewardessa / steward: jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?