Na czym polega wolny zawód i czy jest to opłacalna forma pracy? Jaka jest definicja wolnego zawodu 2024? Czy pogłoski, że osoby, które wykonują wolny zawód, nie mają szefa i utrzymują się ze zleceń, które przyjmą? Jak taki sposób zarobku funkcjonuje? Zastanawiasz się, czy wolne zawody 2024 mogą obejmują też Twoją profesję? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jakie są wolne zawody 2024 lista i odnaleźć swoją drogę kariery!
Wolny zawód – spis treści:
- Wolny zawód definicja 2024 – wolny zawód co to?
- Wolny zawód 2024 – co z ZUS-em?
- Wolny zawód 2024 – wady i zalety
- Wolny zawód a freelancing – jakie są różnice?
Wolny zawód definicja 2024 – wolny zawód co to?
Osoby, które wykonują wolny zawód, nie są zatrudniane na podstawie standardowych umów. Ich praca opiera się o samozatrudnienie. Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne reguluje kwestię definicji wolnego zawodu:
Art. 4. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(…)
11) wolny zawód – pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście (…) za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu;
Osoby, które zdecydują się na taką formę pracy, często prowadzą działalność gospodarczą – nie jest to jednak zasada czy wymóg. Wykonywanie wolnego zawodu nie wyklucza przy tym posiadania też drugiej pracy – tym razem na umowę o pracę. Możesz zatem być równocześnie zatrudniony w jednej firmie, a także zajmować się czymś innym na zasadach wolnego zawodu.
Jakie profesje można określić jako zawód wolny?
Sprawdź nasze SZABLONY CV!
Wolne zawody lista – co możemy zaliczyć do wolnego zawodu?
Wspomniana wcześniej ustawa podaje także konkretne profesje, które mogą być wykonywane na zasadzie wolnego zawodu. Lista wolnych zawodów 2024, zmieniona po 1 stycznia 2022 r., zalicza do tej grupy:
- tłumaczy,
- adwokatów
- notariuszy;
- radców prawnych;
- biegłych rewidentów;
- księgowych;
- agentów ubezpieczeniowych;
- agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające;
- brokerów reasekuracyjnych;
- brokerów ubezpieczeniowych;
- doradców podatkowych;
- doradców restrukturyzacyjnych;
- maklerów papierów wartościowych;
- doradców inwestycyjnych;
- agentów firm inwestycyjnych;
- rzeczników patentowych.
Jak zostać księgowym i jakie ma obowiązki? Sprawdź!
Wolny zawód lista – czy inne profesje też mogą podlegać pod zawód wolny?
Wbrew zapisom w ustawie, niektórzy uznają, że wolne zawody, to także inne profesje, jeżeli oczywiście nie są wykonywane na podstawie umowy o pracę lub innego rodzaju umowy (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło). Były one też umieszczone w ustawie aż do zmiany w 2022 r., która nastąpiła w związku z wprowadzaniem Polskiego Ładu. Po tej nowelizacji zostały usunięte z ustawy. Są to między innymi:
- lekarze;
- lekarze dentyści;
- lekarze weterynarii;
- pielęgniarki;
- psychologowie;
- fizjoterapeuci;
- architekci;
- nauczyciele (korepetytorzy).
Wolny zawód 2024 – co z ZUS-em?
Wykonywanie wolnego zawodu nie zwalnia z opłacania składek na ZUS. Problem pojawia się w sytuacji, w której chcesz skorzystać z Małego ZUS-u. Jak podaje portal bizes.gov.pl:
Z Małego ZUS Plus nie możesz również korzystać, jeśli w poprzednim roku prowadziłeś działalność jako:
- twórca, artysta
- osoba wykonująca wolny zawód
- wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.
- osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.
Oznacza to, że Mały ZUS nie jest dedykowany dla osób, które wybrały wolny zawód. Zasada ta nie opiera się na tej jednej zasadzie – np. tłumacze mogą wybrać preferowane przez siebie warunki opłacania składek ubezpieczenia społecznego. Najlepszym wyjściem będzie skonsultowanie swojej sytuacji z prawnikiem, aby mógł on zaproponować najlepszą z możliwych opcji.
Wolny zawód 2024 – wady i zalety
Wolny zawód jest niewątpliwie zaletą, jeśli chcesz mieć możliwość własnego organizowania czasu i przebiegu swojej pracy. Jesteś swoim własnym szefem – zatem to Ty ustalasz, w jakich godzinach wykonujesz obowiązki i ile potrzebujesz czasu na dane zadanie. Sam także decydujesz, w jakim miejscu chcesz się tym zająć. Home office, biuro, a może kawiarnia? Dostosuj miejsce do swoich preferencji i specyfiki zadania, które musisz wykonać. Oczywiście niektóre z profesji będą wymagać od Ciebie konkretnego dress code’u lub miejsca – nie jest to jednak narzucone przy każdej z nich.
Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?
Zawody wolne wiążą się też z minusami. Do wad można zaliczyć brak stałej pensji, której czas wypłacenia, jak i wysokość może się zmieniać w zależności od Twojej pracy. Oczywiście – jeśli przepracujesz dużo, ta wada może stać się zaletą. Tak samo w przypadku wspomnianej już możliwości regulowania czasu pracy – dla niektórych może się to okazać minusem. Wszystko zależy tu bowiem od charakteru, przyzwyczajeń i zdolności organizacyjnych danej osoby.
Wolny zawód a freelancing – jakie są różnice?
Istnieje kilka podstawowych cech, które odróżniają osoby wykonujące wolne zawody od freelancerów. Przede wszystkim przedstawiciele wolnych zawodów muszą mieć specjalistyczne wykształcenie, wyróżniają się dużą samodzielnością oraz odpowiedzialnością za wykonywane działania, a przy tym najczęściej mają szczególny status prawny. Wolny zawód przypomina Ci bycie freelancerem? Jeśli chcesz zgłębić temat i znaleźć więcej różnic pomiędzy nimi – dokładnie zapoznaj się z oboma artykułami. Zastanów się, jakie są różnice i która z opcji bardziej Ci odpowiada!
Sprawdź też:
Ile zarabia psycholog? Jak zostać psychologiem?
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Wzory CV
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?
Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Urlop okolicznościowy ślub
Licencja pilota – jak zostać pilotem?
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Jak wygląda praca w HR?