Najbardziej cenisz sobie swoje towarzystwo? Posiadasz niewielkie grono znajomych i nie lubisz poznawać nowych ludzi? Inni często mówią, że jesteś nieśmiały? Prawdopodobnie posiadasz naturę introwertyka. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, kto to jest introwertyk i jakie zawody dla introwertyków okażą się dobrym wyborem.
Kto to introwertyk? Spis treści:
- Osoba introwertyczna – kto to introwertyk?
- Kto to ekstrawertyk – jakie są różnice między introwertykiem a ekstrawertykiem?
- Kto to jest ambiwertyk – czy ma on coś wspólnego z ekstrawertykiem lub introwertykiem?
- Osobowość introwertyczna – czy łatwo jest być introwertykiem?
- Kto to introwertyk – jak sobie poradzić, będąc introwertykiem? Jakie zmiany pomogłyby introwertykom?
- Typy osobowości introwertyk – jakie są zalety bycia introwertykiem?
- Zawody dla introwertyka – na jakich stanowiskach lub w jakich branżach odnajdzie się introwertyk?
- Praca dla introwertyka a praca dla flegmatyka – czy wyróżnia się też inne typy osobowości?
- Kto to introwertyk i ekstrawertyk – czy istnieje test na introwertyka?
- Znani introwertycy – czy typy introwertyków to ludzie sukcesu?
- Związek z introwertykiem – czy introwertyk okazuje emocje?
Osoba introwertyczna – kto to introwertyk?
Introwertyk jest osobą, która najlepiej czuje się we własnym towarzystwie. Jakimi cechami się charakteryzuje? Typ introwertyka zazwyczaj:
- preferuje samotność, zamiast przebywania w tłumie;
- jest małomówny, przez co może wydawać się nieśmiały;
- ma problemy ze skupieniem, gdy znajduje się w hałaśliwym otoczeniu;
- jest refleksyjny, ma bogate wnętrze;
- potrzebuje więcej czasu (niż np. ekstrawertyk), aby stworzyć relację z nowo poznaną osobą;
- unika spotkań z ludźmi, których nie zna, przez co ma małe grono znajomych;
- męczy się przez chaos i spotkania w większej grupie.
Aby odpowiednio zrozumieć naturę introwertyka, warto zestawić go z ekstrawertykiem.
Zobacz nasze WZORY CV!
Kto to ekstrawertyk – jakie są różnice między introwertykiem a ekstrawertykiem?
Zastanawiasz się, kto to jest ekstrawertyk? Stanowi on zupełne przeciwieństwo introwertyka! Ekstrawertyk charakteryzuje się takimi cechami jak:
- gadatliwość;
- dążenie do działania;
- pewność siebie;
- łatwość nawiązywania nowych znajomości;
- odpoczynek podczas spotkań z przyjaciółmi;
- unikanie samotności;
- skupienie na otaczającym świecie, a nie na sobie;
- angażowanie się w wiele działań i zajęć;
- preferencje do wychodzenia z domu.
Kto to jest ambiwertyk – czy ma on coś wspólnego z ekstrawertykiem lub introwertykiem?
Ambiwertyk jest trzecim typem osobowości i łączy on w sobie dwa pozostałe. Oznacza to, że posiada zarówno cechy ekstrawertyka, jak i introwertyka. Mogą się one objawiać w różnych sytuacjach. Z perspektywy emocjonalnej – ambiwertykowi żyje się najłatwiej. Często posiada on zdolność do dostosowania się do sytuacji oraz znalezienia równowagi pomiędzy byciem wśród innych ludzi a samotnością.
Osobowość introwertyczna – czy łatwo jest być introwertykiem?
Czy rynek pracy jest stworzony dla introwertyków, dzięki czemu bez trudu znajdziesz idealną pracę? Niestety nie – okazuje się, że w obecnych czasach większość zawodów przewiduje pracę w grupie, z klientem czy wystąpienia publiczne. To właśnie takie obowiązki mogą skutecznie zniechęcić introwertyka do pracy.
Tak samo w przypadku życia ogólnie – introwertyk uchodzi często za osobę nieśmiałą, wycofaną lub aspołeczną. W rzeczywistości wcale nie musi taki być. Nawet skrajny introwertyk może chcieć spotkać się ze znajomymi. Należy jednak pamiętać, że jest to zazwyczaj mniejsza grupa osób, z którą posiada on rozwinięte relacje.
Okazuje się, że nawet szkoła jest przestrzenią, która faworyzuje ekstrawertyków. Poprzez wprowadzanie zadań w grupach czy pytanie ustne przed całą grupą i zmuszanie do prezentacji nauczyciele wprawiają introwertycznych uczniów w zakłopotanie. Jak ułatwić introwertykom życie w społeczeństwie ekstrawertyków? Jak introwertyk może sobie poradzić?
Kto to introwertyk – jak sobie poradzić, będąc introwertykiem? Jakie zmiany pomogłyby introwertykom?
Jeśli posiadasz wymienione powyżej cechy introwertyka – prawdopodobnie też nim jesteś! Typ osobowości jest czymś niezmiennym. Uświadomienie sobie tego może pomóc Ci poradzić sobie z codziennością.
Przede wszystkim – spróbuj znaleźć pracę, która będzie dla Ciebie jak najbardziej komfortowa, aby ograniczyć nadmiar bodźców. Jeśli nie jest to możliwe – spróbuj stworzyć przestrzeń, w której będziesz mógł odpocząć. Możesz poradzić sobie w każdym zawodzie, chociaż przerwy czasem okażą się konieczne. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, które mogą pomóc Ci sprostać wyzwaniom codzienności.
- Praca dla samotnika – urlop wypoczynkowy/ praca zdalna
Czujesz się wyczerpany tłumem i rozmowami? Poproś przełożonego o dzień pracy zdalnej lub urlopu. Dzięki temu naładujesz baterie i spędzisz trochę czasu we własnym towarzystwie. Introwertycy odpoczywają poprzez skupienie się na sobie, a nie na otoczeniu. Dzień pracy niezwiązany z wykonywaniem obowiązków wśród innych ludzi będzie dobrym rozwiązaniem.
- Praca dla introwertyka – spacer/ chwila przerwy
Jesteś w pracy, ale bodźce zewnętrzne, takie jak hałas czy tłum innych pracowników zaczynają Cię przerastać? Odpocznij przez chwilę. Jeśli możesz sobie na to pozwolić – zrób przerwę. Pójdź na spacer, posłuchaj muzyki przez słuchawki czy poczytaj książkę. Jeśli w Twoim miejscu zatrudnienia dopuszczalna jest taka forma przerwy i masz odpowiednio dużo czasu – śmiało! Jeśli natomiast gonią Cię terminy, a czas na przerwę wykorzystałeś podczas obiadu – spróbuj odpocząć inaczej. Idź na chwilę do łazienki lub innego cichego miejsca. Uspokój się i dopiero wtedy wróć do pracy.
- Prace dla introwertyków – dbanie o prywatność/ własną przestrzeń
Masz możliwość oddzielenia biurka od współpracowników? Nie ma żadnych przeciwności, abyś pracował w słuchawkach nausznych? Spróbuj zaplanować swoją przestrzeń i działanie tak, abyś czuł się najlepiej. Jeżeli dopiero zaczynasz nową pracę – zapytaj przełożonego, czy Twoje biurko znajduje się w centrum, czy na uboczu, czy możesz korzystać ze słuchawek, aby odciąć się od otoczenia lub o inne rzeczy, które pomogą Ci się wyciszyć i spokojnie pracować.
- Praca dla samotnika – bycie sobą
Nie staraj się udawać ekstrawertyka. Występy publiczne, bycie w centrum uwagi czy ciągłe wykonywanie zadań grupowych nie muszą motywować Cię do pracy. Nie pomijaj swoich obowiązków z powodu braku komfortu, ale spróbuj je odpowiednio uporządkować. Postaraj się wykonać wszystkie zdania, zachowując przy tym swoją osobowość introwertyka, a nie udając kogoś innego. Jeśli drastycznie zmienisz sposób pracy, szybko poczujesz duże zmęczenie. Nie będziesz w stanie długo tak funkcjonować.
- Praca dla samotnika – przedstawienie przełożonemu swoich mocnych i słabych cech
Znasz siebie, więc wiesz, w czym jesteś dobry, a co osłabia Twoją wydajność. Jeśli Twoja praca nakłada na Ciebie dużą presję – powiedz o tym przełożonemu. Nie idź do niego jednak ze skargami, a z gotowym rozwiązaniem. Zaproponuj, że część obowiązków mógłbyś wykonywać indywidualnie, a nie w grupie. Spróbuj zoptymalizować sposób pracy tak, aby zrobić wszystkie zadania i jednocześnie nie czuć się po tym wyczerpany. Nie narzekaj, a rozwiąż problem, aby Twoja praca była bardziej wydajna i satysfakcjonująca. W ten sposób zarówno Ty, jak i Twój szef, będziecie zadowoleni.
Typy osobowości introwertyk – jakie są zalety bycia introwertykiem?
Osobowość wycofana, jak często bywa określany typ introwertyka, nie należy do towarzyskich. Ludzie mogą postrzegać to jako wadę, gdy po raz setny odmówisz wspólnego wyjścia czy spotkania integracyjnego. Nie przejmuj się jednak. Introwertyzm niesie ze sobą też zalety, które okażą się niezwykle istotne, np. z perspektywy pracodawcy.
Jesteś introwertykiem? To może Cię zainteresować: Jak znaleźć pracę zdalną?
Lubię samotność – zalety bycia introwertykiem
- Słuchanie, zamiast mówienia
Introwertycy nie są zbyt gadatliwi. Jak mówi polskie przysłowie: mówienie jest srebrem, a milczenie złotem. Introwertyk nie skupia się na tym, co chce przekazać swojemu rozmówcy, a zamiast tego uważnie słucha, co tamten ma mu do powiedzenia. Dzięki temu introwertycy są doskonałymi towarzyszami rozmowy – nie zagłuszają, tylko pozwalają drugiej osobie na dokładne opowiedzenie wszystkiego.
- Treściwa rozmowa
Jeśli introwertyk zechce coś powiedzieć, zazwyczaj jest to konkretna informacja. Nie będzie owijać w bawełnę i tworzyć długich wstępów. Dzięki temu rozmowa z introwertykiem jest bardzo treściwa, co pomaga w przekazaniu informacji w pracy.
- Samodzielność
Introwertycy preferują zazwyczaj pracę indywidualną, niż w grupie. Są dzięki temu bardziej samodzielni. Mogą wykonać całe zadanie od początku do końca. Pracownik, który nie potrzebuje pomocy przy własnych obowiązkach, jest idealny z perspektywy pracodawcy. Może on bez problemu powierzyć takiemu pracownikowi zadanie i mieć pewność, że poradzi on sobie z wykonaniem go. Sam będzie się do tego motywował.
- Kreatywność
Introwertycy gromadzą energię poprzez bycie samymi ze sobą. Mają dzięki temu często bogatsze wnętrze, więcej przemyśleń oraz inne spojrzenie na świat. Często stają się dzięki temu bardziej kreatywni – poświęcają przecież mnóstwo czasu na przemyślenia.
- Obserwacja
Introwertycy, nie biorąc aktywnego udziału w rozmowach czy wielu innych sytuacjach, stają się najlepszymi obserwatorami. Dokładnie wiedzą, co się wydarzyło i dlaczego. Pozwala im to na zebranie wszystkich informacji oraz przeanalizowanie sprawy. Introwertykom łatwiej jest wyciągnąć wnioski i zaplanować dalsze działanie.
- Odpoczynek sam ze sobą
Introwertycy odpoczywają w swoim własnym towarzystwie. Oznacza to, że nie muszą oni specjalnie organizować wyjścia ze znajomymi czy imprezy. Wystarczy, że odpoczną od codziennego zgiełku i natłoku bodźców.
- Wrażliwość/ empatia
Introwertyk zazwyczaj jest osobą wrażliwą, dzięki czemu łatwiej jest mu się wczuć w sytuację innej osoby. Inni pracownicy będą się czuć w jego towarzystwie komfortowo, ponieważ zawsze chętnie ich wysłucha i zrozumie. Co więcej – introwertycy nie są zazwyczaj plotkarzami. Rozmawiając z nimi, można w takim razie mieć pewność, że nie będą rozpowiadać plotek.
- Przemyślane decyzje
Introwertycy dokładnie przemyślą każdą decyzję. Zastanowią się kilka razy, analizując wszystkie za i przeciw zanim ostatecznie wyrażą swoją opinię. Dzięki temu ich stanowisko jest wiarygodne, a podjęte decyzje nie są nagłe. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wybierania nowych ruchów biznesowych.
Zawody dla introwertyka – na jakich stanowiskach lub w jakich branżach odnajdzie się introwertyk?
Zawody, w których introwertykowi łatwiej się będzie odnaleźć, to przede wszystkim wszystkie te, w których nie jest on zmuszony do kontaktu z klientem. Nadmierna praca w grupie też mu nie służy – powinien zatem obejmować posadę indywidualną. Konkretna branża nie ma tu większego znaczenia – każdy powinien zajmować się tym, co go interesuje. Stanowisko powinno jednak wiązać się z dużą ilością obowiązków, które może wykonać samodzielnie. Taka strategia pracy jest najbardziej odpowiednia dla introwertyka.
Wielu ludzi uważa, że introwertycy nie sprawdzą się na stanowiskach kierowniczych – okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji mają dużą szansę na własną przestrzeń – oddzielone biurko czy własny pokój, czyli dostają idealne warunki pracy dla siebie. Ponadto – do ich zadań należy analizowanie czy wszystko idzie prawidłowo i wyszukanie błędów oraz znalezienie rozwiązań – czyli dokładnie to, czym zajmują się introwertycy: obserwacja, przemyślenia i analiza.
Zobacz nasze przykładowe CV:
- CV kelner / kelnerka
- CV kierowca
- CV kosmetyczki
- CV księgowa
- CV kucharza
- CV kurier
- CV lekarza
- CV logistyk
- CV managera
- CV mechanika
- CV nauczyciela
Praca dla introwertyka a praca dla flegmatyka – czy wyróżnia się też inne typy osobowości?
Oprócz podziału na introwertyka, ekstrawertyka i ambiwertyka, możesz też spotkać się z innym rozróżnieniem typów osobowości. Można spotkać typ:
- Sangwinika – czyli osobę emocjonalną, energiczną, spontaniczną. Jest duszą towarzystwa, optymistą, lubi przebywać wśród innych ludzi, ale jednocześnie ma naturę egocentryczną i stawia na siebie. Cechuje go wesołość i gadatliwość, przez co inni ludzie lubią spędzać z nim czas.
- Choleryka – cechuje go ekstrawertyzm, tak jak sangwinika, ale to typ stawiający bardziej na sukces. Nie lubi porażek i pomyłek, jego zdanie jest zawsze najważniejsze. To idealny przywódca, jednak trudno mu nawiązać bliższe relacje z innymi ludźmi.
- Melancholika – czyli osobę bardziej introwertyczną, która często popada w zadumę. Dużo rozmyśla, jest dobrym słuchaczem. Zazwyczaj nie wierzy on w siebie i swoje możliwości, źle znosi krytykę. Emocje odgrywają u niego znaczącą rolę – jest on bardzo wrażliwy, przez co mocno przeżywa każdą złą i dobrą wiadomość.
- Flegmatyka – czyli osobę spokojną. W przeciwieństwie do melancholika – emocje nie kierują nim aż tak bardzo. Ma on naturę introwertyczną, jest przy tym łagodny, ale i zrównoważony. Flegmatyka można określić mianem obserwatora.
Kto to introwertyk i ekstrawertyk – czy istnieje test na introwertyka?
Zastanawiasz się nad tym, jaki typ osobowości najlepiej pasuje do Ciebie? Obecnie najpopularniejszy jest podział na ekstrawertyka, ambiwertyka i introwertyka. W internecie możesz znaleźć wiele testów, które pomogą Ci określić, do którego typu należysz. Zwróć uwagę na to, że nie każdy test na introwertyka i ekstrawertyka będzie odpowiednio przygotowany. Aby być pewnym co do wyniku – możesz wypełnić kilka różnych quizów o tej tematyce.
Pamiętaj przy tym, aby odpowiadać zgodnie z prawdą. Staraj się poznać siebie, a nie otrzymać konkretny wynik. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zrozumieć konkretne zachowania i znaleźć zawód, w którym lepiej się odnajdziesz.
Znani introwertycy – czy typy introwertyków to ludzie sukcesu?
Nadal wydaje Ci się, że introwertycy nie osiągają sukcesu tak łatwo, jak ekstrawertycy? Jesteś w błędzie! Najważniejsze, to działać zgodnie z własnym typem osobowości. Jacy znani introwertycy podążali własną drogą, aby zdziałać więcej, niż niejeden ekstrawertyk?
Są to między innymi:
- Amadeusz Mozart;
- Albert Einstein;
- Bill Gates;
- Mark Zuckerberg;
- Emma Watson;
- Audrey Hepburn.
Związek z introwertykiem – czy introwertyk okazuje emocje?
Aby dokładnie zagłębić się w sferę emocjonalną osób introwertycznych powinno się przygotować osobny artykuł, poświęcony tylko temu tematowi. Warto jednak wspomnieć o tym, że introwertycy nie lubią okazywać emocji każdemu. Są zazwyczaj skryci, co nie sprawia, że nie przywiązują się do swojej drugiej połowy. Okazuje się, że czas, który spędzają wspólnie, jest dla nich bardzo ważny, mimo że nie zawsze okazują to wprost.
Zobacz też nasze pozostałe artykuły:
Kim jest humanista? Jak poradzić sobie na rynku pracy po kierunku humanistycznym?
Likwidacja stanowiska pracy – odprawa i okres wypowiedzenia
Zaświadczenie o niekaralności (+ zaświadczenie o niekaralności online) – jak je zdobyć?
Resume – co oznacza po polsku? Czym różni się od CV?
PPK – co to i czy warto? Jak wygląda rezygnacja z PPK?
Szablony CV
Concierge – co to? Na czym polegają usługi concierge?
List intencyjny – co to jest, jak napisać list intencyjny?
Przychód a dochód – czym się różnią?
Technika pomodoro – jak działa metoda pomodoro i czy jest skuteczna?
NIP – Ile cyfr? Kto nadaje? Gdzie znaleźć swój NIP?
Własna działalność – jak założyć firmę? Jak otworzyć działalność jednoosobową?
Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?
Sabbatical – co to znaczy? Czym jest urlop sabatowy?
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?